Cep Telefonları

Popüler Telefon Markaları

Apple

Apple Telefonlar

Samsung

Samsung Telefonlar

Huawei

Huawei Telefonlar

Xiaomi

Xiaomi Telefonlar

Sony

Sony Telefonlar

HTC

HTC Telefonlar

Lenovo

Lenovo Telefonlar

Motorola

Motorola Telefonlar

LG

LG TelefonlarBir cep telefonu, diğer özelliklerin yanı sıra, kullanıcıların arama yapmalarına ve metin mesajları göndermelerine izin veren kablosuz bir el cihazıdır. En eski nesil cep telefonları yalnızca arama yapabilir ve alabilirdi. Ancak günümüzün cep telefonları, web tarayıcıları, oyunlar, kameralar, video oynatıcılar ve hatta navigasyon sistemleri gibi birçok ek özelliğe sahiptir.

İlk cep telefonları piyasaya çıktığında, tek işlevleri arama yapmak ve almaktı ve o kadar hantaldı ki, onları bir cebe taşımak imkansızdı.

Daha sonra Global Mobil İletişim Sistemi (GSM) şebekesine ait cep telefonları kısa mesaj gönderme ve alma yeteneğine sahip oldu. Bu cihazlar geliştikçe daha küçük hale geldiler ve multimedya mesajlaşma servisi (MMS) gibi kullanıcıların resim gönderip almalarını sağlayan daha fazla özellik eklendi. Bu MMS özellikli cihazların çoğu, kullanıcıların fotoğraf çekmelerini, resim yazıları eklemelerini ve bunları MMS özellikli telefonları olan arkadaş ve akrabalarına göndermelerini sağlayan kameralarla da donatılmıştır.

Bilgisayara benzeyen gelişmiş özelliklere sahip bir cep telefonuna akıllı telefon, normal cep telefonuna özellik telefonu olarak da bilinir.

Bir cep telefonu tipik olarak şehirler ve hatta dağlık bölgeler boyunca dağılmış hücre bölgelerinden oluşan hücresel bir ağ üzerinde çalışır. Bir kullanıcı, abone olduğu hücresel şebeke sağlayıcısına ait herhangi bir hücre sitesinden hiçbir sinyalin bulunmadığı bir bölgeye yerleştirilirse, bu konuma aramalar yapılamaz veya alınamaz.

Ucuz ve Kaliteli Cep Telefonu Modelleri

Cep telefonu fiyatları, en ucuz telefon modelleri ve akıllı telefonların teknik özellikleri burada. Apple iPhone, Casper, Asus, General Mobile, Xiaomi, Vestel Venus, Honor, Samsung, Huawei, Oppo gibi bir çok marka cep telefonu modelleri için Cepkolik'i ziyaret edin, her cep telefonu özellikleri bakımından kıyaslayın ve size en uygun cep telefonunu bulun.

Cep Telefonu

Son dönemde elimizden düşürmediğimiz ve her geçen gün dünya genelinde kullanımı artan cep telefonları, her geçen gün farklı özellikler ile farklı markalar tarafından geliştiriliyor.. Kendinize yeni bir cep telefonu almaya kararlıysanız ilk başta ihtiyaçlarınızı belirlemenizi istiyoruz. Cep telefonlarında kamera, dahili hafıza, işlemci, RAM ve kablosuz şarj gibi bir takım öne çıkan özellikler öne çıkıyor. Bu detaylardan farklı olarak kullanıcılar için marka algısı da önemli olabiliyor. Akıllı telefon özelliklerinin yanı sıra, markanın tüketiciler üzerinde  fiyat açısından da etkisi oluyor. Burada en önemli nokta ise kullanıcıların ihtiyaçlarını doğru şekilde belirleyip kendisine en uygun cep telefonu seçimini yapar ise hem bütçenizi zorlamamış hem de uzun yıllar kullanacağınız bir cep telefonu almış olursunuz.

Android ve iOS

Cep telefonları için Android ve iOS gibi pek çok işletim sistemleri bulunmaktadır. Dünya genelinde Android işlemci en çok kullanılan işletim sistemidir ve Apple hariç hemen hemen her cihazda tercih edilir. iOS işletim sistemi ise tüm dünyada sadece Apple marka cihazlarda bulunmaktadır.

Android Cep Telefonları

Google'ın desteklediği Android işletim sistemi açık kaynak işletim sistemi olan Linux tabanlı bir yazılımdır. Google Play Store adında bir mağazası bulunur ve iOS'a göre uygulama ve oyun sayısı oldukça fazladır. Android cihazlar için uygulama geliştirmek iOS cihazlara nazaran daha kolaydır. Bu nedenle, Android işletim sisteminde bir uygulama ararken birden fazla benzer ürünlere rastlayabilirsiniz. Ayrıca Play Store’da uygulamaların pek çoğunun ücretsiz versiyonu nu bulabilirsiniz. Android'in belki de en önemli eksiği açık kaynak tabanlı olduğu için iOS'a göre güvenlik zaafiyeti vardır. Bu nedenle uygulama indirirken bir kez daha düşünmeniz gerekebilir.

iOS Cep Telefonları

iOS işletim sistemi Android’den sonra dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. iOS işletim sisteminin Android'e göre pek çok artısı bulunmaktadır. Güvenlik bunların başında gelir. Bir diğer artısı da hemen hemen bütün cihazlar en son sürüm işletim sistemine en hızlı şekilde kavuşur. Fakat eksi yönleri de bulunur. Mesela bir iOS işletim sistemine sahip olmak için öncelikle bir Apple ürününe ihtiyacınız vardır. Apple haricinde bir cihazda iOS çalışmamaktadır. iOS cihazlarda AppStore isimli bir mağaza bulunur Tıpki Play Store gibi pek çok geliştiricinin uygulaması bu mağazada yer alır. Uygulama yükleme politikaları Android'e göre çok daha ağırdır. Kullanıcılar için AppStore kullanarak uygulama indirmek oldukça basittir. Tek yapmanız gereken Apple ID ile giriş yapmak ve ardından indir butonuna tıklamak. Son olarak Android cihazlarınıza dışardan (APK dosyası ile) uygulama yükleme şansınız vardır. Fakat iOS işletim sistemine AppStore haricinde bir yerden uygulama yüklemeniz mümkün değildir.

Apple iPhone cep telefonuSamsung cep telefonu, Lg cep telefonu, Casper Cep telefonu, Xiaomi cep telefonu ve Huawei gibi akıllı telefon markaları günümüzde herkes tarafından bilinen markalardır. Marka algısı sizin için önemli ise size en yakın hissettiren markayı seçmeniz doğru bir seçim olur. Fakat marka önceliğiniz yok ve alternatif markalar arıyorsanız Meizu, General Mobile, Asus, Vestel, Oppo, gibi marka bilinirliği diğerlerine göre daha az olan markaları da tercih edebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda Oppo, Xiaomi ve Huawei markalarının yatırımlarını görmekteyiz. Bu yatırımlar garanti kapsamı, servis hizmetleri, aksesuarlar ve güven gibi maddeleri kapsadığından için artık daha da rahat olabilir.

Apple Marka Cep Telefonu Modelleri (iPhone)

Apple marka cep telefonları arasında en çok tercih edilen modeller iPhone X, iPhone XS, iPhone 8, iPhone 7 ve iPhone 6 modelleri. Tüm zamanların en çok satan iPhone modeli ise iPhone 6 ve iPhone 6 Plus oldu.

Cep Telefonlarında Kullanıcı Yorumları

Cep telefonu almadan önce sizin için en önemli konulardan biri de kullanıcı yorumları. Artık pek çok cep telefonunun özelliklerini daha tanıtılmadan öğrenebiliyoruz. Aynı özellikleri taşısa bile kullanıcı deneyimleri telefon satın almada en önemli faktör olmaya devam ediyor. Bunun için yapmanız gereken beğendiğiniz ve takip ettiğiniz teknoloji platformları ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan kullanıcı yorumlarını okumak olmalı. Daha önce o telefonu kullanmış kişilerin deneyimleri sizin telefon seçiminizdeki bazı tereddütlerinizi giderebilir. Sitemizde de bulunan her cep telefonu modellerinin içerisinde “Yorumlar“ kısmı yer almaktadır. Bu bölümden ilgilendiğiniz cep telefonunu daha önce satın almış ya da kullanma deneyimi yaşamış kullanıcıların yaptığı olumlu ve olumsuz yorumlara göz atabilir ve gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

Cep Telefonu Temizliği

Kullanmış olduğunuz cep telefonunu temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzu temizlemeye başlamadan önce ilk olarak kapatmalı ve çıkabilen tüm parçalarını çıkartmalısınız. (Batarya, arka kapak gibi) Parçaları çıkardıktan sonra tek tek her parçayı hafif nemli bir bez ya da benzeri malzeme ile temizlemeniz gerekmektedir. Cep telefonu gibi cihazları temizlemek için çok fazla sayıda ürün bulunmaktadır. Sprey tarzında solüsyon olarak nitelendirebileceğimiz ürünlerden kullanıyorsanız, cihaza doğrudan sıkmamanız gerektiğini unutmayınız. Solüsyon spreyini ilk olarak bir beze sıkmalı ve daha sonra telefonunuza uygulamalısınız. Sprey ile temizleme işlemi bittikten sonra hızlıca kuru biz bez yardımı ile telefonunuzu tekrar temizliyoruz. Son olarak eğer telefonunuz suya ve toza dayanıklı ise (IP67 ya da IP68) sprey ya da ıslak bir bez ile dilediğiniz gibi direk telefonunuza uygulayarak temizlik yapabilirsiniz.

Cep Telefonu Ekran Boyutları

Geçtiğimiz yıllarda cep telefonlarının ekranları oldukça küçüktü. Apple iPhone ile üzerinde tuş bulunmayan cep telefonları üretilmeye başladı ve her geçen gün bu ekranlar büyüdü. Şimdilerde ise en çok kullanılan ekran boyutları 4.5 inç ile 5.5 inç arasında değişiyor. Tabi burada yaygınlaşan içerik çeşitliliği ve 4G gibi hızlı internet bağlantılarının da etkisi büyük. Artık televizyonlar ya da bilgisayarlar yerine cep telefonlarımızın ekranından içerikleri tüketmeye başladık. Netflix, Puhutv ve Blutv gibi platformların da hayatımıza girmesi ile artık daha da büyük ekran kullanımına geçiş yaptık.

Cep Telefonu Hafızası

Cep telefonu hafızası artık telefonun fiyatını etkileyen önemli bir faktör. Eğer iyi bir iPhone kullanıcısı değilseniz bunu çoğu telefonda bulunan micro SD kart yuvası ile arttırma imkanına sahipsiniz. microSD kartlar artık 2 TB'a kadar veri alabiliyor ve fiyatları da gayet makul seviyede. micro SD kartlardan daha da ucuza gelebilecek ve tüm aygılarınızdan erişim sağlayabileceğiniz cloud sistemleri de işinizi görebilir. icloud, google drive gibi pek çok bulut sistemleri var ve telefonunuzun hafızası dolmadan içerikleri buradaki hesaplarınıza aktarabiliyorsunuz. Bazıları ücretsiz olabiliyorken bazıları da aylık olarak ücrete tabidir. Bu yöntemlerden hiç birini kullanmak istemiyorsanız telefon hafızanızı daha dikkatli kullanarak gereksiz dosya ve fotoğrafları silmenizi öneririz. Örneğin whatsapp'taki gruplar arası ile paylaşılan her fotoğraf ve video telefonunuzun hafızasında yer alacaktır. Zaman zaman bu gruplardaki fotoğraf ve videoları silmenizi öneririz.

Filtre
  Ekran Boyutu
  Bellek (RAM)
  Ön Kamera Çözünürlük (MP)
  Arka Kamera Çözünürlük (MP)
  5G Desteği
  Hafıza Kart Desteği
  Çift Arka Kamera
  Üç Arka Kamera
  Çift Ön Kamera
  Parmak İzi Okuyucu
  Face ID (Yüz Tanıma)
  Suya/Toza Dayanıklılık
  Çift Ekran
  Yapay Zeka
  Ekran Tipi
  USB Bağlantısı
  Çıkış Yılı
  CPU Çekirdek Sayısı
  CPU Teknolojisi
  Ağırlık (gr)
  Batarya Kapasitesi
  Kalınlık
  Boy
  En
  Ekran/Gövde Oranı
  Piksel Yoğunluğu
  Arka Kamera Diyafram Açıklığı
  Ön Kamera Diyafram Açıklığı
  SAR Değeri Baş (10g)
  SAR Değeri Vücut (10g)
  AnTuTu Puanı (v8)
  AnTuTu Puanı (v9)
  Geekbench 5 (Tek Çekirdekli)
  Geekbench 5 (Çok Çekirdekli)
  DXOMARK Puanı