Apple iPhone 15 Pro Max vs. Samsung Galaxy S23 Ultra Karşılaştırma

Bu karşılaştırmada, zirve için yarışan iki amiral gemisi akıllı telefon olan Apple iPhone 15 Pro Max ve Samsung Galaxy S23 Ultra‘ya daha yakından bakıyoruz. Pek çok insanın bu ikisi arasında bir karar vermesi pek olası olmasa da, keşfedilmesi gereken ilginç bir karşılaştırma.

Yeni iPhone, USB-C bağlantı noktasına geçişi ve yeni periskop kamerasıyla hatırlanacakken, Galaxy S23 Ultra, hız aşırtmalı Snapdragon 8 Gen 2 çipi, en çok yönlü kamera kiti ve elbette S-Pen ile tanınıyor.

ilk olarak telefonların boyutlarını ve ağırlığını karşılaştıralım. Daha sonra ekran, pil ömrü, şarj hızı, hoparlörler, kamera ve performans kıyaslamalarına değineceğiz.

Boyut Karşılaştırması:

Apple iPhone 15 Pro MaxSamsung Galaxy S23 Ultra
159.9 x 76.7 x 8.3 mm163.4 x 78.1 x 8.9 mm
221 gram234 gram

iPhone 15 Pro Max, daha küçük ekranı göz önüne alındığında beklenen Galaxy S23 Ultra’ya kıyasla tüm boyutlarda biraz daha küçük. İki telefon farklı tasarımlara sahip. iPhone düz bir çerçeveye ve düz cam kenarlara sahipken, Galaxy düz panelli kavisli bir çerçeveye ve daha ince bir kamera kurulumuna sahip.

İki cihaz tamamen farklı tasarımlara sahip. Galaxy S23 Ultra’nın sağ ve sol yanlarında kavisli çerçeveler, düz paneller ve neredeyse aynı hizada kameralarla çok daha ince bir kamera kurulumu bulunurken, iPhone’un düz bir çerçevesi ve oldukça büyük bir kamera muhafazasına sahip düz cam kenarları var.

iPhone, Corning ile birlikte geliştirilen ekranın üstündeki Seramik Cam Kalkanı ile pazarlanmaktadır. Titanyum çerçeve artık önemli bir özellik, ancak diğer telefonlarda alıştığınızdan çok daha farklı bir malzeme olarak göze çarpmıyor.

Galaxy S23 Ultra’nın her iki tarafında da en yeni Gorilla Glass 2 Victus paneller bulunuyor ki bu harika bir özellik – şu anda herhangi bir ana akım Android akıllı telefon için mevcut olan en sağlam cam. Çerçeve, Samsung’un Armor Alüminyum alaşımından yapılmıştır ve bu da düşme ve çizilme direncini artırmalıdır. Ön panel Gorilla Glass Victus 2 ile kaplanmıştır.

Her iki telefon da toza ve suya dayanıklılık için IP68 derecesine sahip. iPhone 6 metre derinliğe kadar dayanabilirken, Galaxy yalnızca 1,5 metreye kadar dayanabiliyor.

Teorik olarak, iPhone daha sağlam bir cihaz olmalı, ancak gerçek hayatta durum böyle olmayabilir. Muhtemelen hangisinin yere daha iyi düşeceği tamamen şansa bağlı olacaktır.

Estetik olarak, her iki amiral gemisi de inanılmaz derecede iyi görünüyor ve her şey hangisini daha çok sevdiğinize bağlı.

Ekran Karşılaştırması:

Apple iPhone 15 Pro MaxSamsung Galaxy S23 Ultra
Ekran Boyutu6.7″6.8″
Ekran Yenileme Hızı120 Hz120 Hz
Ekran Çözünürlük1290 x 2796 Piksel1440 x 3088 Piksel
Ekran TipiOLEDOLED
Ekran PPI Değeri460 PPI500 PPI

Her iki telefon da büyük OLED ekranlara sahip. iPhone, Galaxy’den daha parlak bir ekran ancak daha düşük çözünürlük sunuyor. iPhone, Galaxy’nin küçük delikli tasarımına kıyasla daha büyük bir kesime sahip. Her iki telefon da doğru renkler ve uyarlanabilir yenileme hızları sunabiliyor, ancak iPhone’un ekranı hem HDR10+ hem de Dolby Vision akışını desteklerken, Galaxy HDR10+ ile sınırlı.

iPhone 15 Pro Max daha parlak bir ekrana sahip – Otomatik modda 1787nit’e karşı 1274nit ve manuel kontrol ile 846nit’e karşı 831nit. Ancak ekranı daha düşük çözünürlüğe sahip – 460ppi’ye karşı 500ppi. Muhtemelen bunu çıplak gözle görmek biraz zor. Görebileceğiniz şey, Galaxy’deki küçük deliğe kıyasla iPhone’daki çok daha büyük kesik.

Hem iPhone hem de Galaxy ekranları çok hassas renklere sahip olabiliyor, yani bu ikisi burada eşit durumda.

Hem iPhone hem de Galaxy oldukça uyarlanabilir yenileme hızları sunuyor ve Apple’ın uygulamasını test edemediğimiz ve yalnızca vaatlerine güvendiğimiz için, bu ikisinin de burada eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak, iPhone hem HDR10+ hem de Dolby Vision akışını desteklerken, Galaxy S23 Ultra HDR10+ desteği ile sınırlıdır.

Pil Ömrü:

Apple iPhone 15 Pro MaxSamsung Galaxy S23 Ultra
Dayanıklılık derecesi118 Saat126 Saat
Konuşma25:05 Saat39:23 Saat
İnternet24:07 Saat21:18 Saat
Video24:08 Saat23:29 Saat

Galaxy S23 Ultra daha büyük bir pile sahip ve bu da iPhone’a kıyasla daha iyi bir genel pil ömrü sağlıyor. iPhone, web’de gezinme ve video oynatma için biraz daha uzun ekran süreleri sunarken, Galaxy 3G konuşma süresinde üstünlük sağlıyor.

iPhone 15 Pro Max 4.441 mAh bataryadan güç alırken, Galaxy S23 Ultra daha büyük 5.000mAh hücreye sahip. Elbette, pil kapasitesinin kendisi nadiren söz konusu olur, ekran teknolojileri ve yonga seti verimlilikleri en önemli değişkenlerden bazılarıdır.

iPhone 15 Pro Max toplam 118 saat dayanıklılık derecesine sahipken, Galaxy S23 Ultra 126 saat dayanıklılık derecesine sahip.

Şarj Hızı:

Apple iPhone 15 Pro MaxSamsung Galaxy S23 Ultra
Hızlı Şarj Gücü20 Watt45 Watt
15 Dakika%23%40
30 Dakika%46%68
Tam Doldurma109 Dakika59 Dakika

iPhone 15 Pro Max resmi olarak 20W hızlı kablolu şarj için derecelendirilmiştir, ancak bazı durumlarda maksimum 27W olduğu bildirilmiştir. Kablosuz şarj, MagSafe şarj cihazları aracılığıyla 15W’a kadar çıkabiliyor.

Galaxy S23 Ultra 45W’a kadar kablolu şarjı ve 15W’a kadar kablosuz şarjı destekler. Ayrıca Apple’ın sunamadığı ters kablosuz şarj özelliğine de sahip.

Galaxy S23 Ultra, iPhone’a kıyasla daha hızlı kablolu ve kablosuz şarjı destekler. Galaxy, 15 dakikada %0’dan %40’a, 30 dakikada %68’e kadar şarj olabilir ve 59 dakikada tam şarj elde edebilir. Buna karşılık, iPhone’un tam şarja ulaşması 1 saat 49 dakika sürüyor.

Hoparlör Testi:

Her iki telefon da benzer ses yüksekliği seviyelerine ve mükemmel ses kalitesine sahip hibrit stereo hoparlör kurulumlarına sahip. Galaxy’nin ses kalitesi neredeyse aynı derecede iyiyken, iPhone biraz daha temiz orta ve yüksek sesler sunuyor.

iPhone 15 Pro Max ve Galaxy S23 Ultra’nın her ikisi de bir kanal için alttan ateşlemeli özel bir hoparlör ve diğeri için güçlendirilmiş bir kulaklık içeren hibrit stereo hoparlör kurulumlarına sahiptir. Kanallar telefonun yönüne göre anında değiştirilirken, kulaklık dikey yönde sol kanalı alıyor.

Geleneğe uygun olarak, iPhone temiz orta ve yüksek sesler ve hatta karışımdaki bazı düşük seslerle mükemmel ses kalitesi sunuyor. Galaxy neredeyse iPhone kadar iyi, bas ve orta sesler biraz daha zayıf, ancak fark edilmiyor. Ve tüm niyet ve amaçlar için, her iki telefonun da eşit derecede harika hoparlörlere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Performans:

Apple iPhone 15 Pro MaxSamsung Galaxy S23 Ultra
AnTuTu 101.487.2031.472.142
Geekbench 6 (tek çekirdek)2.9261.913
Geekbench 6 (çek çekirdek)7.2375.077

iPhone 15 Pro Max, Apple A17 Pro yonga seti ile güçlendirilirken, Galaxy S23 Ultra Snapdragon 8 Gen 2’ye sahip. Her iki telefon da günlük kullanımda minimum farkla birinci sınıf donanım ve sorunsuz performans sunuyor.

Galaxy ve iPhone tamamen farklı donanım ve yazılım platformlarında çalıştığı için performansı karşılaştırmak inanılmaz derecede zor, ancak her ikisinin de şu anda mevcut olan en iyi donanım platformlarına sahip olduğunu bilmek yeterli.

İki amiral gemisi de birinci sınıf donanıma sahip ve kendi uygulama mağazalarında bulabileceğiniz hemen hemen her şeyi sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Rakamlar bir hikaye anlatsa da, standart günlük kullanımda hangisinin daha iyi olduğunu belirlemek oldukça zor olacak çünkü herhangi bir fark hissetmeyeceksiniz. Aynı şey stres testleri için de geçerli – her iki cihaz da yaklaşık %80 CPU kararlılığı ve yaklaşık %70 GPU kararlılığı sunuyor.

Her iki üretici de benzer sayıda büyük yazılım güncellemesi vaat ediyor ve bu konuda sözlerine sadık kalma konusunda oldukça iyi bir geçmişe sahipler.

Kamera Karşılaştırması:

Her iki telefon da kendine özgü güçlü yönleriyle çok yönlü kamera kurulumları sunduğundan kamera karşılaştırması incelikli. Aralarındaki seçim kişisel tercihlere bağlıdır. Her ikisi de işleme ve renk sunumunda küçük farklılıklar olsa da harika fotoğraflar ve videolar çekiyor. iPhone 2x ve 5x yakınlaştırma kalitesinde öne çıkarken, Galaxy 3x ve 10x yakınlaştırmada parlıyor. 2x kat yakınlaştırma da iPhone’da daha iyi, ancak bunun tek nedeni aşırı keskinleştirilmemiş olması. Detay söz konusu olduğunda, her iki fotoğraf da hemen hemen aynı seviyeyi sunuyor. Video kaydı her ikisinde de mükemmel. iPhone Dolby Vision ve ProRes Log kaydı sunuyor.

Her iki telefonun da harika çekimler yaptığını ve mükemmel videolar kaydettiğini göreceksiniz. Keskinlik, detay, dinamik aralık, kontrast, gürültü – tüm bunlar her ikisinde de kontrol altında görünüyor, ki beklediğiniz de bu. Öte yandan, Samsung ve Apple görüntü işlemenin nasıl yapılması gerektiği konusunda farklı yaklaşımlara sahip.

Ultra geniş kameralardan gelen fotoğraflar, farklı renk sunumu dışında oldukça benzer, ancak daha fazla piksel incelemesi, Galaxy’den gelen fotoğrafta biraz daha fazla ayrıntı olduğunu ortaya koyuyor.

iPhone’daki ana kamera iki nedenden dolayı daha iyi – ister 24MP ister 12MP fotoğraf olsun, daha fazla ayrıntı, daha az keskinleştirme ve genel olarak daha az işlenmiş ve daha doğal bir görünüm sunuyor. Renk sunumu da daha doğal, ancak bu mutlaka bir artı değil.

Genel olarak, her iki cihaz da harika kameralı telefonlar. Ana ve ultra geniş kameralar söz konusu olduğunda oldukça benzerler. iPhone 2x zoom ve 5x zoom’da, Galaxy ise 3x ve 10x zoom’da daha iyi çekim yapıyor. Yani, hangi kombinasyonun sizin için daha iyi olduğuna karar vermek size kalmış.

Özetle, iPhone 15 Pro Max ve Galaxy S23 Ultra arasında seçim yapmak, iOS ve Android deneyimi, kamera çok yönlülüğü veya diğer belirli özellikler olsun, genellikle kişisel tercihlere bağlıdır.

Yine de, yeni iPhone 15 Pro Max, gelişmiş su direnciyle tartışmasız daha sağlam bir akıllı telefon; daha iyi bir ekrana (tabii ki çentik hariç), daha güçlü bir donanıma ve harika 2x ve 5x zoom kalitesine sahip.

Galaxy S23 Ultra’nın S-Pen’inin rahatlığını ve her zaman yanınızda olmasını, telefonun içinde güzelce saklanmasını hiçbir şey yenemez; daha çok yönlü yakınlaştırma seçeneklerine, daha hızlı şarj ve ters kablosuz şarj özelliğine sahiptir.

Her iki telefon da farklı avantajlara sahip güçlü amiral gemileridir ve seçim nihayetinde bireysel önceliklere bağlıdır.

Her iki telefonun da kendine has artılarını listeledik;

iPhone 15 Pro MaxGalaxy S23 Ultra
Daha iyi su geçirmezlik.S-Pen.
Dolby Vision ile daha parlak ekran.Daha hızlı şarj, ters kablosuz şarj.
Daha hızlı performans.3x ve 10x yakınlaştırma seçenekleri.
Harika fotoğraf ve video kalitesi ve 2x ve 5x yakınlaştırma.Daha özelleştirilebilir Android işletim sistemi
Olağanüstü video sabitleme ve Dolby Vision seçeneği.DeX desteği.
En az 5 yıllık iOS güncellemesi vaadiŞimdi daha ucuz fiyat.

Telefon karşılaştırma aracını kullanarak her iki telefonun tüm teknik özelliklerini kıyaslayabilirsiniz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0