Barometre

Barometre, hava sütununun ağırlığına dayalı olarak hava basıncını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Barometre, bir vakumda cıva özelliklerini inceleyen ve ilk barometreyi geliştiren bir İtalyan bilim adamı Evangelista Torricelli tarafından icat edildi.

En çok kullanılan cıva barometreleri ve yeni dijital aneroid barometresi içeren iki ana barometre türü vardır.

Çalışma yöntemi

Tipik bir barometre, açık ve kapalı uçlu bir cam borudan oluşur. Civa ile doldurulmuş tüp, cıva içeren bir hazne içerisinde baş aşağı sabitlenir ve tüpün yanında bir cetvel yerleştirilir. Cam tüp içindeki cıva seviyesinin düştüğü yerde bir vakum oluşturulur.

Barometre, cam tüpündeki cıva ağırlığının atmosfer basıncının ağırlığı üzerinden dengelenmesiyle çalıştırılır. Cıva ağırlığının atmosfer basıncından daha az olması durumunda, cam tüp içindeki cıva düzeyi artar. Cıva ağırlığının atmosfer basıncından daha büyük olması durumunda cıva seviyesi azalır.

Bununla birlikte, civa seviyesi, tüp içindeki civa ağırlığının, rezervuarın üzerindeki havanın ağırlığına eşit olana kadar sürekli olarak değişmeye maruz kalır. Cıva seviyesinin yükselmesi ve düşmesi cetvel kullanılarak ölçülebilir ve böylece zamanla değişiklik kaydedilebilir.

Uygulamalar

Barometreler çoğunlukla hava şekillerini ölçmek için kullanılmıştır. Barometreler rüzgar gözlemleri ile birlikte kullanıldığında, oldukça kısa vadeli hava tahminleri sağlayabilirler.

Uçaklara karşı hareket eden hava basıncını kontrol ederek bir uçağın hızını ölçmede de kullanılırlar. Ayrıca, uçak altimetrelerine yükseklik bilgisi sağlamak için altimetre ayarları göstergesi olarak da görev yaparlar.

Aynı zamanda füze ve uydu takip sistemlerinin hassasiyetinin artırılmasında, uyduların ve füzelerin seyahatini engelleyecek nem koşullarını hesaplayarak önemli bir rol oynarlar.

Akıllı Telefonlarda Barometre

Barometre, irtifa verilerini anında göndererek daha hızlı bir kilit elde etmek için cihazın içindeki GPS çipine yardımcı olur. Bunlara ek olarak,

Barometre, bir telefonun ‘sağlık’ uygulamasına ‘katlara tırmanma’ bilgisi sağlamak için kullanılabilir.

Daha doğru iç mekan navigasyonunun ortaya çıkmasıyla, barometre, örneğin bir havaalanında kullanıcının hangi katta bulunduğunu belirlemede yardımcı olabilir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0