Chipset

Cep telefonları, çoğu zaman gerçek zamanlı bilgi işlem kısıtlamalarıyla bir veya birkaç özel işlevi yerine getirmek üzere tasarlanmış gömülü yonga setlerinde çalışır. Donanım ve mekanik parçalar da dahil olmak üzere tüm cihazın bir parçası olarak yerleştirilmiştir.

Her zaman popüler olan akıllı telefonlar, programlamaya bağlı olarak birçok farklı görevi yerine getirebilecek daha gelişmiş gömülü yonga setleriyle donatılmıştır.

Böylece, CPU (Merkezi İşlem Birimi) performansı günlük kullanıcı deneyimi için hayati önem taşımaktadır ve insanlar, rakip nihai ürünlerin performansını karşılaştırmak için yonga kümesinin kalbinde yer alan ana CPU’nun saat hızını kullanma eğilimindedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir işlemcinin saat hızı, aynı işlemci ailesindeki ve jenerasyondaki bilgisayar çipleri arasında yalnızca performans karşılaştırmaları sağlamak için kullanışlıdır.

Ayrıca, mobil oyunların gittikçe daha popüler hale gelmesiyle, kullanıcılar mobil yonga setlerinin bir parçası olarak gelen GPU (Grafik İşleme Ünitesi) çipleri hakkında daha fazla bilgiye sahip oldular ve hatta bazen satın alma kararlarını verirken performanslarını da dikkate aldılar.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0