CPU (Merkezi İşlem Birimi) – İşlemci olarak da bilinir – bilgisayar programlarını çalıştırabilen bir elektronik devredir. Hem CPU’ların minyatürleştirilmesi hem de standardizasyonu, özel bilgisayarların sınırlı uygulamalarının çok ötesinde varlığını arttırdı. Modern mikroişlemciler, otomobillerden cep telefonlarına kadar her şeyde görülmeye başlandı.

Performans söz konusu olduğunda saat hızı CPU’nun temel özelliklerinden biridir. Saat hızı, herhangi bir eşzamanlı devrede saatin frekansı için saniyedeki devirlerde (hertz, kilohertz, megahertz veya gigahertz olarak ölçülür) temel hızdır. Tek bir saat döngüsü (tipik olarak gömülü olmayan mikroişlemcilerdeki nanosaniyeden daha kısadır) mantıksal sıfır ile mantıksal bir durum arasında geçiş yapar.

Belirli bir CPU ile, kristalin frekansın iki katı ile salınan başka bir kristalle değiştirilmesi genellikle CPU’yu iki kat performansla çalıştırır. Aynı zamanda CPU’yu yaklaşık iki katı atık ısı üretecek anlamına da gelir.

Mühendisler mevcut mimarların sınırlarını zorlamak için çalışıyorlar ve sürekli olarak biraz daha hızlı hareket eden veya saat başına biraz daha az enerji tüketen CPU’ları tasarlamanın yeni yollarını arıyorlar.

Bilim adamları ayrıca, CPU’ların aynı veya daha düşük bir saat hızında çalışmasına izin veren yeni tasarımlar aramaya devam ediyor.

Bir işlemcinin saat hızı, aynı işlemci ailesindeki ve üretimdeki bilgisayar çipleri arasında karşılaştırma sağlamak için kullanışlıdır.

Saat hızları çok yanıltıcı olabilir, çünkü farklı bilgisayar çiplerinin bir döngüde yapabileceği çalışma miktarı değişebilir. Farklı bilgisayarları veya farklı işlemci ailelerini karşılaştırırken saat hızları kullanılmamalıdır. Aksine, bir çeşit yazılım ölçütü kullanılmalıdır.

Akıllı telefonlar, programlamaya bağlı olarak birçok farklı görevi yerine getirebilecek daha gelişmiş gömülü yonga setleriyle donatılmıştır.

Yonga setinin merkezinde yer alan CPU’nun performansı, günlük kullanıcı deneyimi ve akıllı telefonun genel bilgisayar performansı için hayati önem taşımaktadır. İnsanlar rakip nihai ürünlerin performansını karşılaştırmak için ana CPU’nun saat hızını kullanma eğilimindedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bir işlemcinin saat hızı, aynı işlemci ailesindeki ve jenerasyondaki bilgisayar çipleri arasındaki performans karşılaştırmalarını sağlamak için kullanışlıdır. Diğer tüm amaçlar için, karşılaştırmalı performansın belirlenmesi için yazılım kriterlerini kullanmak en iyisidir.