Dijital Zoom

0

Kameralar arasında yaygın olan bir özelliktir. Çekilecek alanın daha yakın görünmesi için kullanılır. Cep telefonlarındaki kameralar genellikle bir yakınlaştırma özelliğine sahiptir ve bu özellik çoğu zaman dijital zoom olur.

Dijital zoom iki farklı yoldan biriyle uygulanır:

Kırpma (cropping) – yazılım görüntüyü kırparak çekilen alanın telefonun ekranında daha büyük görünmesini sağlar. Ancak ortaya çıkan görüntü kameranın maksimum çözünürlüğünden daha küçüktür. Alanın fotoğrafı kırpılmamış bir fotoğraftan daha fazla ayrıntı içermez.

Germe (stretching) – kırpma işlemine benzer ancak bunun yerine kırpılan fotoğrafı seçilen çözünürlüğe kadar uzatır. Gerdirme işlemi kırpılmış fotoğraftan sadece ana bilgiyi kullanan bir algoritma tarafından yapıldığından ek bir ayrıntı görünmez.

Önceki İçerik Dual-band
Sonraki İçerik Emoji
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz