Bluetooth 2.0 + EDR ve Bluetooth 2.1 + EDR, kısa menzilli kablosuz veri alışverişi için teknik özelliklerdir. Hem Sürüm 2.0 hem de 2.1, önceki Bluetooth sürümlerinden 2 veya 3 kat daha hızlı veri iletebilen daha hızlı bir PSK modülasyon şeması olan EDR’yi (Gelişmiş Veri Hızı) destekler.

Versiyon 2.1 + EDR daha güvenli ve ortada adam (insansız) saldırıları daha zor hale getirmek için inşa edilmiştir. “Eşleştirme” olarak adlandırılan bağlantı, önceki sürümlerden daha kolaydır. 2. versiyonda, bir Bluetooth cihazı otomatik olarak bir bağlantı kurar ve son kullanıcının yapması gereken, bağlantıyı onaylamaktır. Sürüm 2 aynı zamanda birden fazla Bluetooth bağlantısına izin verir.

Sniff Subrating adı verilen bir özellik, pil ömrünü uzatmak için klavyeler ve fareler gibi Bluetooth cihazlarının aktif görev döngüsünü azaltarak pil ömrünü uzatır. Bluetooth ana bilgisayarları, maksimum iletim ve alma gecikmeleri belirleyebilir, böylece düşük güçlü cihazlar, ne sıklıkla çıkış yapmaları gerektiğini ve “sniff modu” nu yeniden girmelerinin gerektiğini bilir. Bu, eski düşük güçlü Bluetooth cihazların yaşadığı pil ömrünün beş katına kadar çıkabilir.