FaceID

Face ID, iPhone’unuzun kilidini açmak, animasyonlu emoji ve daha fazlasını yapmak için yeni bir yol sunan yüz tarama teknolojisinin en son modelidir. Bu özellik şu an için sadece iPhone X’de bulunuyor.

FaceID, kullanıcının telefonunu öne bakan TrueDepth fotoğraf makinesine bakarak kendi iPhone’larını açmasına veya Apple Pay işlemlerini yapmasına izin verir. Bu özellik bir parmak izi okuyarak tanımlayan TouchID’in yerini alıyor.

Nasıl Çalışıyor?

iPhone X‘in TrueDepth kamerası, yüz tanımayı başarmak için üç yeni bileşen kullanıyor:

  • Taşkın Aydınlatıcı, düşük ışıklı durumlarda bile, kullanıcının yüzünü görünmez şekilde aydınlatmak için kızılötesi ışık kullanır.
  • Nokta Projektör, odaklanmış kızılötesi ışığın 30.000’den fazla noktasını kullanıcının yüzüne yansıtmaktadır.
  • Kızılötesi Kamera, Yüz Aydınlatıcısı ve Nokta Projektörün birleşik verilerini okur.

Kızılötesi Kamera ile çekilen bilgiler, iPhone X’in A11 “Bionic” CPU’sunda Secure Enclave’a gönderilir. İşlemcinin Neural Motoru, kullanıcı şapka veya gözlük takıyor, yüz kılları yetiştiriyor veya saç biçimlerini değiştirse bile, kullanıcının yüzünü tanımlamak için makine öğrenmeyi kullanıyor.

Ayrıca, iPhone X dikkat gerektiriyor; kullanıcının telefona doğrudan bakıp bakmadığını veya yakındaki başka bir şeye bakıp bakmadığını anlıyor.

FaceID, yanlış tanıma oranı 50.000’de 1 olan TouchID ile karşılaştırıldığında şansınızı 1.000.000’da yaklaşık 1’e düşürür. Ancak kullanıcının tek yumurta bir ikiz kardeşi varsa bu şans biraz yükselir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0