GPS

0

GPS, (Global Positioning System) ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir. Hassas mikrodalga sinyallerini ileten 24 ve 32 Orbit uydularını kullanır. Bu teknoloji GPS alıcılarının mevcut konumlarını, zamanlarını ve hızlarını belirlemeyi sağlar. GPS uyduları Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından korunur.

Kendi uydu konumlandırma (GPS) sistemlerine sahip diğer ülkeler:

• Rusya – GLONASS
• Avrupa Birliği – Galileo
• Çin – BeiDou
• Japonya – QZSS

GPS genellikle siviller tarafından bir navigasyon sistemi olarak kullanılmaktadır. Yeryüzündeki herhangi bir GPS alıcısı aslında en az üç uydudan talimatlar alarak kendi konumunu “üçgenleştiren” bir bilgisayar içerir. Çoğu alıcı için 10 ile 100 metrelik bir doğrulukta bir coğrafi konum -boylam ve enlem- biçiminde sonuç sağlanır. Yazılım uygulamaları daha sonra sürüş veya yürüyüş talimatları sağlamak için bu koordinatları kullanabilir. Google Haritalar bu uygulamalardan en çok kullanılanıdır.

Önceki İçerik Apple Pay
Sonraki İçerik GPRS
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz