NFC, cihazlar arasında yaklaşık 10 cm’lik bir mesafeden veri alışverişi sağlayan kısa menzilli yüksek frekanslı bir kablosuz iletişim teknolojisidir.

NFC, bir akıllı kartın arayüzünü ve bir okuyucuyu tek bir cihazda birleştiren mevcut yakınlık kartı standardının (RFID) bir yükseltisidir. Kullanıcıların dijital cihazlar arasında kolayca içerik paylaşmalarına, faturaları kablosuz olarak ödemelarine ve hatta cep telefonlarını toplu taşıma için halihazırda kullanılmakta olan mevcut temassız altyapı üzerinde elektronik bir seyahat bileti olarak kullanmalarına olanak tanır.

NFC’nin Bluetooth’a göre önemli avantajı, daha kısa kurulum süresidir. Bluetooth cihazlarını tanımlamak için manuel yapılandırma yapmak yerine, iki NFC cihazı arasındaki bağlantı bir kerede (1/10 saniye altında) kurulur.

Daha kısa kapsama alanından dolayı NFC, Bluetooth’tan daha yüksek bir güvenlik derecesi sağlar ve NFC’yi bir sinyal ileten fiziksel aygıtla bağdaştırmanın mümkün olmadığı kanıtlanmış kalabalık alanlar için uygun hale getirir.

NFC, cihazlardan biri bir batarya ile desteklenmediğinde de (örneğin, kapatılabilen bir telefonda, temassız akıllı bir kredi kartı, vb.) Çalışabilir.