Exynos 9 Serisi (9810) işlemci, mobilde sonsuz olanaklar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Şaşırtıcı performans ve verimlilikten, derin öğrenim için en ileri özelliklere kadar, Exynos 9810’un çok yönlülüğü, mobil yeniliklerin sınırlarını zorluyor.

Exynos 9810, kullanıcı deneyimini derin öğrenmeye dayalı yazılımlarla geliştirmek için gelişmiş özellikler sunar. Bu ileri teknoloji, hızlı görüntü arama veya kategorizasyon için işlemcinin fotoğraftaki öğeleri veya kişileri doğru bir şekilde tanımlamasına izin verir. Ayrıca, Exynos 9810, yüzünüzü tarayan bir cihazın kilidini açarken, yüz izleme filtreleri ve güçlü güvenlik için kullanıcının yüzünü 3D olarak taramak için bir derinlik algılama özelliğine sahiptir.

Exynos 9810, daha geniş boru hatları ve optimize edilmiş önbellek ile geliştirilmiş 3. nesil özel bir CPU’ya sahiptir. 2,9 GHz’e varan saat hızı ile, 3. nesil özel CPU, daha yüksek bilgi işlem gücü sunar, böylece tek çekirdekli ve çok çekirdekli performansları, önceki modelle karşılaştırıldığında sırasıyla, iki kat ve yüzde 40 oranında geliştirilirmiştir. Performans için dört adet özel CPU ve dört adet Cortex-A55’den oluşan sekiz çekirdekli CPU’nun birleşimi ile, Exynos 9810, yoğun görevler için daha fazla işlem gücü sunarak kesintisiz çoklu görev ve bilgi işlem deneyimi sağlar. Özellikle, Exynos 9810, daha az güç harcayarak güçlü bir performans sunmak için 2. nesil 10nm FinFET prosesi üzerine inşa edilmiştir.

Samsung Exynos 9 Series 9810 chip

Exynos 9810, downlink için 6CA (taşıyıcı toplama) ve uplink için 2CA ile kategori 18’i destekleyen LTE modemi içerir. Exynos 9810, daha hızlı downlink ve uplink hızının sırasıyla 1.2Gbps ve 200Mbps’ye kadar çıkmasıyla, yüksek kaliteli sanal gerçeklik içeriğinin akışı gibi yeni video deneyimlerine olanak tanır. Veri çıktısını en üst düzeye çıkarmak için, gömülü modem 4×4 MIMO (Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış) ve daha yüksek sıralı 256 QAM (Quadrature Amplitude Modulation) şemasını destekler ve eLAA (geliştirilmiş Lisanslı Destekli Erişim) kullanır.

Samsung Exynos 9 Series 9810 downlink

Günlük yaşamlarımızı en ince ayrıntısına kadar yakalamak için Exynos 9810, 4K UHD video kayıt ve oynatma hızını 120 fps’ye kadar kare hızıyla destekliyor. Ayrıca, gelişmiş MFC (Çok Formatlı Kodlayıcı), her ana renk için (kırmızı, yeşil ve mavi) 1.024 farklı ton oluşturabilen 10 bit HEVC ve VP9 kodeklerini destekler. Bu, geleneksel 8-bit renk formatının 16,7 milyon renginden 64 kat daha fazla olan 1.07 milyar renk anlamına gelir, kullanıcıların yüksek sürükleyici içerikler oluşturması ve keyfini çıkarması için ifade edilebilir. Son olarak, ses alt sistemi de düşük güç tüketiminde 32 bit / 384kHz’e kadar daha iyi ses kalitesi için yükseltilir.

Samsung Exynos 9 Series 9810

Exynos 9810, bir kamera ve arkada iris sensörü ile birlikte çift kamera gibi 4 görüntü sensörünü destekleyen bir çift ISS (Görüntü Sinyal İşlemcisi) özelliğine sahiptir. Dual-ISP, yüksek performanslı bir ISS’den ve bir diğeri de çok düşük güç kullanırken muhteşem kalitede fotoğraflar çekmek için güç verimli detaylardan oluşur. Daha hızlı ve doğru faz algılamalı otofokus sağlayan bir otofokus istatistik motoru ile, demozik, gürültü azaltma, kenar güçlendirici ve yüz güzelleştirme gibi çeşitli görüntü işleme algoritmaları büyük ölçüde geliştirilmiştir. Ayrıca, görüntüleme alt sistemi yüksek çözünürlüklü görüntü ve UHD çözünürlüğe kadar videoda gelişmiş bir sabitleme ve gerçek zamanlı odak dışı fotoğrafçılık sunar.

Exynos 9810, önceki modele kıyasla %20 daha güçlü performansla daha gerçekçi grafikler sunan en son ARM Mali-G72 GPU özelliğine sahip. GPU, ARM’nin daha düşük enerji tüketimi ile yüksek performansa yönelik ikinci nesil Bifrost mimarisine dayanıyor. Özellikle trend makine öğrenimi ve yüksek sadakatli mobil oyun için aritmetik optimizasyon ile tasarlanmıştır. Bu sadece akıllı telefondaki grafiklerin oynamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tam olarak etkileyici grafik deneyimi sunan VR kulaklıklarına da yardımcı olur.

Samsung Exynos 9 Series 9810 grafik

Exynos 9810, güvenliğe adanmış güçlü özelliklerle güvenli bir mobil deneyim sunar. Exynos 9810, ikili şifrelemeyi geliştirilmiş DRAM şifrelemeyle birleştirerek hassas güvenlik yazılımını kötü niyetli saldırılara karşı korur. Exynos 9810 ayrıca iç alt sistemleri birbirinden ayıran güvenlik duvarlarına da sahiptir. Örneğin, modem veya Wi-Fi alt sistemi etrafında bir güvenlik duvarı kurulumu ile, işlemci ana sistemi modem veya Wi-Fi üzerinden yetkisiz bir uzaktan erişime karşı koruyabilir. Ayrıca, güvenli ve güvenli olmayan dünyalar konseptini kullanan gelişmiş donanım tasarımı, ödeme, biyometrik kimlik doğrulama, UHD DRM ve benzeri gibi güvenlik tabanlı mobil deneyimlerin büyümesini hızlandırmaktadır.

Samsung Exynos 9 Series 9810 guvenlik