Sar Değeri

0
Sar Değeri

Her bir GSM telefonun, kablosuz GSM şebekesini çalıştırmak için bir radyo vericisi ve alıcısı vardır. Bu alıcı-verici kulağın yanında kullanılır ve yetkili makamlar tarafından belirlenen radyo frekansı enerjisinin sınırlarını aşmayacak şekilde imal edilir.

ABD Hükümeti, Kanada Hükümeti Sanayi Odası (IC) ve Avrupa Birliği Konseyi Federal İletişim Komisyonu (FCC).

Bu sınırlar, RF enerjisi seviyeleri oluşturmak için kapsamlı bir dizi kuralın bir parçasıdır. Kılavuzlar, bilimsel çalışmaların periyodik olarak kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi yoluyla bağımsız bilimsel kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara dayanmaktadır.

Kablosuz aygıtlar için maruz kalma standardı, Specific Absorption Rate veya SAR olarak bilinen bir ölçü birimini kullanır. FCC / IC ve Avrupa Birliği, doğrudan kıyaslanamaz şekilde farklı oran miktarlarıyla ölçülür.

FCC / IC tarafından belirlenen SAR sınırı, ortalama 1.6W/kg‘dır.

Avrupa Birliği Konseyi tarafından tavsiye edilen SAR limiti, gerçek dokunun 10 g üzerinden ortalama 2.0W/kg’dır.
SAR en yüksek onaylı güç düzeyinde belirlenmiş olsa da, cihazın gerçek SAR seviyesi maksimum değerde muhafaza edilebilir. Bunun nedeni, GSM telefonların çoklu güç düzeylerinde çalışacak şekilde tasarlanmasıdır. Genel olarak, kablosuz bir ana istasyon antenine ne kadar yakın olursanız, cihazın güç çıkışı o kadar düşük olur ve tersi de o kadar düşüktür.

Birkaç SAR değeri göreceksiniz. Bunun nedeni, FCC/IC’nin SAR’ların her iki kalça düzeyinde (telefonu bele tutarken çağrı yapıyor) ve kafa düzeyinde (telefonla kulağınızdayken çağrı yapılması) ölçülmesi gerektiğini öngörmesidir. Dolayısıyla, FCC/IC standardı için iki SAR değeri görmek mümkün.

Avrupa Birliği Konseyi sadece kulaklık seviyesini ölçer. Dolayısıyla, AB standardı için tek SAR değeri söz konusudur.

Önceki İçerik Bluetooth
Sonraki İçerik USB Type-C
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz