USB Type-C

USB Type-C, veri şarj etme ve aktarma için ortaya çıkan standarttır. Şimdilik en yeni dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda kullanılıyor; şu anda daha eski, daha büyük USB konektörünü kullanan hemen hemen her şeye yayılacaktır.

USB Type-C, daha kolay takılabilmesi için geri döndürülebilen daha küçük bir konektör şekline sahiptir. USB Type-C kabloları daha fazla güç taşıyabilir, böylece dizüstü bilgisayarlar gibi daha büyük cihazları şarj etmek için kullanılabilirler. Ayrıca, 10 Gbps’de USB 3’ün iki katına kadar aktarım hızını sunuyorlar. Bağlayıcılar geriye dönük olarak uyumlu olmasa da, standartlar vardır, bu nedenle adaptörler eski cihazlarla kullanılabilir.

USB-C’nin özellikleri ilk kez 2014’te yayınlanmış olsa da, gerçekten de teknoloji son bir yılda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Artık yalnızca eski USB standartlarını değil aynı zamanda Thunderbolt ve DisplayPort gibi diğer standartları gerçek bir yedek olarak şekillendiriyor. Testler, USB-C’yi 3,5 mm ses jakı için potansiyel bir yerini alacak yeni bir USB ses standardı sunmak için bile çalışıyor. USB-C, daha hızlı hızlar için USB 3.1 ve USB bağlantıları üzerinden gelişmiş güç dağıtımı için USB Güç Teslimi gibi, diğer yeni standartlarla yakından ilişkilidir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0