Yonga Seti

0

Cep telefonları çoğu zaman gerçek zamanlı bilgi işlem kısıtlamalarıyla bir veya birkaç özel işlevi yerine getirmek üzere tasarlanmış gömülü yonga seti ile çalışır. Donanım ve mekanik parçalar da dahil olmak üzere bu işlemci tüm cihazın bir parçası olarak yerleştirilmiştir.

Akıllı telefonlar programlamaya bağlı olarak birçok farklı görevi yerine getirebilecek daha gelişmiş olan yonga seti donatılmıştır.

Böylece CPU (Merkezi İşlem Birimi) performansı günlük kullanıcı deneyimi için hayati önem taşımaktadır. İnsanlar rakip nihai ürünlerin performansını karşılaştırmak için yonga kümesinin kalbinde yer alan ana CPU’nun saat hızını ölçme eğilimindedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bir işlemcinin saat hızı, aynı işlemci ailesindeki ve jenerasyondaki bilgisayar çipleri arasında yalnızca performans karşılaştırmaları sağlamak için kullanışlıdır.

Ayrıca mobil oyunların gittikçe daha popüler hale gelmesiyle kullanıcılar mobil yonga setlerinin bir parçası olarak gelen GPU (Grafik İşleme Ünitesi) çipleri hakkında daha fazla bilgiye sahip oldular. Hatta bazen satın alma kararlarını verirken GPU performanslarını da dikkate almaya başladılar.

Önceki İçerik CMOS
Sonraki İçerik CDMA
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz