Ana SayfaKarşılaştırma13-inç MacBook Air Vs 13-inç Retina MacBook Pro Karşılaştırma

13-inç MacBook Air Vs 13-inç Retina MacBook Pro Karşılaştırma

-

Eğer sizde MacBook Air ile MacBook Pro modelleri arasında kalıyorsanız bu karşılaştırmamız tam size göre. Ben de farklı modellerde bir seçimi bundan 3 ay önce yapmıştım, fakat bu iki cihaz arasında seçim yapmak daha da zor. Bu yazı dizisini her iki cihazı da artı ve eksi yönleriyle inceleyerek, karşılaştırarak ve karar verme aşamasında olan siz değerli okuyucularımıza yol gösterme amacıyla yayımlıyoruz.

ipad1399472904

Hangisini almalıyım? Air mi Pro mu?

Eğer sizde bir mac almayı düşünüyorsanız eminim bu soru aklınıza daha önce gelmiştir. Bunun sebebi de MacBook Air’in hafifliği ve inceliği gibi artı yönlerinin karşısında retina ekranlı MacBook Pro’nun ekran kalitesi ve performansının karar vermeyi oldukça zorlaştırması.

MacBook Air ilk bakışta hafifliği, inceliği ve pil ömrünün 12 saate varması ile öne çıkarken, retina ekranlı MacBook Pro ise ekran kalitesi, performansı ve eskisine göre çok daha kompakt olmasına rağmen 9 saatlik pil ömrüyle karar aşamasında aklımızda oldukça soru işareti bırakacak gibi görünüyor.

macbook-air-pro-karsilastirma-2

MacBook Air’in 11 ve 13″ lik, MacBook Pro’nun ise 13 ve 15 inç’lik modelleri olmasına rağmen, bu yazıda daha adil bir karşılaştırma olması için sadece 13 inç ekrana sahip olan modelleri karşılaştırıyorum.

macbook-air-pro-karsilastirma-3

Ekran Kalitesi ve Çözünürlüğü

MacBook Air ve MacBook Pro arasındaki başlıca farklardan biri de kesinlikle ekran. Her iki modelin ekranının kaliteleri göz doldurmasına rağmen retina ekran dedin mi işler değişiyor :). Her iki ekran da gerçekte 13.3-inç olmasına rağmen tüm yazı boyunca daha kolay okuyabilmeniz için 13-inç olarak söz etmeyi tercih ettim.

13-inç MacBook Air’in ekranı 16:10 formatında olup, çözünürlüğü 1440×900 piksel ve inç başına düşen piksel değeri 128ppi. Retina olmayan, normal bir MacBook Pro’da ise bu değer 113. Yani MacBook Air, aynı alana daha çok piksel sıkıştırmayı başarıp bu alanda büyük bir devrim yapmış diyebiliriz.

macbook-air-pro-karsilastirma-41

13-inç Retina Ekranlı MacBook Pro’da da ekran 16:10 formatında, çözünürlük 2560×1600 piksel ve inç başına düşen piksel sayısı ise 227. “Retina ekranlı” denmesinin sebebi de bu zaten. Pikseller o kadar küçük ki, ekrana çıplak gözle bakarak görmek adeta imkansız.macbook-air-pro-karsilastirma-4prooo

Bu değerleri iPhone 5s ile karşılaştırmak gerekirse, iPhone’un ekranının çözünürlüğü 1136×640 ve ekrandaki ppi değeri 326.

macbook-air-pro-karsilastirma-4b

İşin ilginç olan yanı ise 13-inç MacBook Air’in ekranındaki simgeler ve yazıların 13-inç MacBook Pro’ya göre biraz küçük kalması. Bunun nedeni ise retina ekrandaki çözünürlüğün 1280×800 olması. Yani retina olmayan ekrandaki her pikseli retina ekranda 4 adet pikseli temsil ediyor. Böylece görüntü keskinliği artarken, ikonların boyu ve büyüklüğü sabit kalıyor.

Her iki ekrana da “kullanılabilir alan” olarak baktığımızda ise şöyle bir çözünürlük görüyoruz:

13-inç MacBook Air: 1440×900
13-inç retina ekranlı MacBook Pro: 1280×800

macbook-air-pro-karsilastirma-4pro

İlginç ama MacBook Air’in kullanılabilir alanı retina ekranlı MacBook Pro’dan daha yüksek! Yani masaüstünde daha çok simge, web sitesinin daha fazla alan veya hesap tablolarında daha fazla satır görebileceğiz MacBook Air’de. Ama elbette her şey maalesef biraz daha küçük görünüyor.

macbook-air-pro-karsilastirma-5a

NOT: Tabii ki MacBook Pro’da çözünürlük ayarını değiştirerek gerçek 2560×1600 çözünürlüğünü kullanmak da mümkün. Fakat bu durumda her şey o kadar küçülüyor ki, pek de rahat kullanılabilecek hale gelmiyor.

Bir başka önemli fark ise ekran çerçevesinin renginde. 13-inç MacBook Air’de gri renkte çerçeve kullanılırken, 13-inç MacBook Pro’da ise siyah renk bir çerçeve kullanılmış. Önemli bir fark olmasa da, göz zevkine göre farklı tercihler söz konusu olabiliyor.

macbook-air-pro-karsilastirma-6a2

Boyutlar

13-inç MacBook Air ve Pro’yu boyut açısından karşılaştırdığımızda pek bir fark olmadığını görüyoruz.

13-inç MacBook Air’in ise yükseklik, genişlik, derinliği şöyle: 0,3-1,7cm x 32,5cm x 22,7cm

macbook-air-pro-karsilastirma-7

13-inç MacBook Pro’nun yükseklik, genişlik, derinliği şöyle: 1,8cm x 31,4cm x 21,9cm

macbook-air-pro-karsilastirma-8

Şaşırtıcı bir şekilde Retina Ekranlı olan 13-inç MacBook Pro’nun boyutları az bir farkla da olsa 13-inç MacBook Air’den ufak. Fakat MacBook Air’in inceliği ile yarışmak da pek mümkün değil gibi gözüküyor…

Her iki ürüne üstten baktığımızda şöyle görünüyor: (Üstte MacBook Pro, altta MacBook Air)

macbook-air-pro-karsilastirma-9

Her iki ürüne yandan baktığımızda şöyle görünüyor: (Solda MacBook Air, sağda MacBook Pro)

macbook-air-pro-karsilastirma-10b

Köşeden bakıldığında ise böyle bir görüntü sizi bekliyor.

macbook-air-pro-karsilastirma-10a

Ağırlık

Ağırlık olarak karşılaştırdığımızda ise Macbook Pro, Air’den sadece 220 gram daha ağır.

  • 13 inç MacBook Air: 1,35kg
  • 13 inç Retina MacBook Pro: 1,57kg

Karşılaştırmayı biraz daha anlaşılır hale getirmek için şöyle düşünebiliriz: iPhone 5s 112 gram, iPhone 4s ise 140 gram. Yani aradaki fark bir iPhone’dan biraz daha fazla sadece.macbook-air-pro-karsilastirma-11

Taşınabilirlik

Boyut olarak önemli sayılabilecek farklar yok. Ancak fark her ne kadar küçük olsa da, Air elbette Pro’ya göre her zaman için daha taşınabilir bir cihaz. Fakat söylediğim gibi, sırtımızda, omzumuzda ya da kol çantasında bilgisayarımızı uzun süreler boyunca taşımıyorsak bu farkı çok da fazla hissedeceğinizi zannetmiyorum.

macbook-air-pro-karsilastirma-12

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.