Ana SayfaKarşılaştırmaAMOLED vs IPS LCD - Hangi Ekran Teknolojisi Daha İyi?

AMOLED vs IPS LCD – Hangi Ekran Teknolojisi Daha İyi?

En yeni telefonlarda kullanılan AMOLED ve IPS LCD ekran teknolojilerinden hangisi daha iyi? Karar verebileceğiniz bir yazı hazırladık....

-

LCD ve LED gibi ekranlar, teknolojik cihazların vazgeçilmezi haline geldi. Zaman içerisinde çeşitli yükseltmeler yapıldı. Bu ekranlar en çok akıllı telefonlarda kullanılıyor.

Bir akıllı telefon genellikle bir dokunmatik ekran arayüzüne sahiptir ve bu nedenle ekran teknolojisi görüntü kalitesiyle daha uyumludur. Üreticiler daha iyi, daha parlak ve daha canlı olabilecek ekranlar sunmaya çalışıyorlar.

Telefonların çoğunda sıkça gördüğümüz en popüler üç ekran var. Bunlar IPS LCD, AMOLED ve son zamanlarda ortaya çıkan Super AMOLED ekranlardır. Bu ekranlar geleneksel LCD ve LED’in modifikasyonudur. İşte farkları;

AMOLED ve IPS LCD Arasındaki Fark Nedir?

1 – Çalışma Prensibi

AMOLED vs IPS LCD - Hangi Ekran Teknolojisi Daha İyi?

IPS LCD, eski LCD’nin değiştirilmiş bir versiyonudur ve sınırlamalarını aşmak için geliştirilmiştir. Düz eski bir LCD ekrana sahip bir telefon kullandığınızı muhtemelen hatırlıyorsunuz. Çok fazla bir ekran deneyimi vermiyor. Renkler, başka bir yönden bakarken kayboluyordu ve düşük renk üretimi nedeniyle görüntü kalitesi bulanıktı.

LCD ekran, iki cam plakanın içinde Sıvı Kristal moleküllere sahiptir. Bu kristaller iki elektrot seti ile bir elektrik alana maruz kaldıklarında 90 derecelik bir bükülmüş yapı elde etme eğilimindedir. IPS de aynı strateji üzerinde çalışır. Ancak elektrotların hizalanması biraz farklıdır. IPS ekranında, elektrotlar aynı düzlemde bulunur.

Ayrıca bkz: Bluetooth mu NFC mi? Hangisi Daha İyi

AMOLED, aktif bir Organik LED matrisine sahiptir. Bunlar organik bileşiklerden oluşan elektrominesans katmandan oluşuyor. Elektrik, organik bileşiği barındıran İnce Filmden geçirildiğinde ışık üretir. Transistör aynı zamanda mevcut akımı kontrol ederek aydınlatmayı kontrol eden bir dizi anahtar olarak da işlev görür.

2 – Güç Tüketimi

IPS uygun bir polarize ışık üretmek için iyi bir arka ışığa ihtiyaç duyar. Bu da bize güneş ışığında daha parlak beyaz ve iyi görünürlük sağlar. Aynı zamanda iyi ekran netliği de sağlar. IPS LCD’nin güç tüketimi, AMOLED’den neredeyse %5 daha fazla.

AMOLED iyi siyahlar verir çünkü harici bir arka ışık gerektirmez. Organik bileşikler elektrik ile temasında ışık üretir. Siyahlar için genellikle transistörü kapatır, böylece elektrik gerekmez. Ayrıca LED ısı üretmeden ışık yayar, bunun sonucunda ısı nedeniyle enerji kaybı en aza indirilir.

Ayrıca bkz: Kablosuz Şarj Aleti Nasıl Seçilir? Tavsiyeler!

3 – Renk Üretimi

AMOLED, üretilen görüntülere yüksek kontrast veren iyi miktarda siyah üretir. Görüntü parlak ve canlı görünür, ancak bazen rengin biraz aşırı doymuş görünmesini sağlayabilir. Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü videoları izlemenizi sağlayan daha yüksek bir yenileme hızına sahiptir. AMOLED’ler insan gözüne IPS LCD’den daha az zararlı ışık verir.

Öte yandan, IPS LCD harika bir renk üretimine sahiptir. Beyazlar, biraz sarımsı görünen AMOLED’den çok daha iyidir. Diğer bölümlere de doğal renk katar. Elektrik alanı, iyi kristalleşme açıları elde etmek için sıvı kristalin davranışının niteliğini değiştirir.

4 – Maliyet

AMOLED vs IPS LCD - Hangi Ekran Teknolojisi Daha İyi?

Şüphesiz ekran teknolojileri arasında AMOLED‘lerin maliyeti çok yüksektir. Ekranı oluşturmak için gereken materyalin maddeleri çok pahalı. Çoğunlukla Samsung‘un ileri teknoloji cihazlarında AMOLED ekranlar var.

IPS LCD, TFT LCD’nin geliştirilmesinden daha yüksek bir maliyete sahiptir. Ancak AMOLED’inki kadar pahalı değildir. IPS LCD’ler ayrıca Apple (önceki iPhone 8, 7 ve benzeri sürümlerde) ve HTC gibi ünlü telefon üreticilerinden bazıları tarafından da kullanılır.

Ayrıca bkz: Laptop Tavsiyeleri 2019

5 – Kullanım Ömrü

AMOLED, elektrominesans için organik bileşikler kullanıyor. Bu organik bileşikler uzun süreli kullanımdan sonra solma eğiliminde. Kırmızı ve Yeşil piksel, maviden daha uzun bir ömre sahip. Bu Kırmızı, Mavi, Yeşil, bize çok izlenebilir rengi veren temel pikseldir.

Bu nedenle, temel piksellerden birinin solması, önemli bir renk değişikliğine yol açabilir. Buna karşılık IPS LCD ekranlardaki sıvı kristaller, ekranın uzun ömürlü olmasına yardımcı oluyor.

Genel Değerlendirme

IPS LCD ve AMOLED arasındaki karşılaştırma biraz önemsizdir. Çünkü her iki ekran da kendi başlarına iyi oldukları noktalar var. Tabiki bu tür ekranları biz seçmiyoruz, üreticiye bağlı. Sürekli gelişen teknoloji bir şekilde yenilerine kapı açacak.

Yine de kısa bir yorum yapacak olursak, AMOLED ekranlar güneş altında okuma ve video izleme deneyimini artırırken, IPS LCD ekranlar genellikle daha uzun ömürlü oluyor.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

13 YORUMLAR
  1. Anladığım: paran bolsa ve/veya açık havada uzun süre kullanacaksan amoled ekran al, yoksa ips lcd hem uzun zaman gider hem de pek de aşağı kalmayan bir performans sağlar, paran da cebinde kalır.

    şöyle bir handikap var ki, ileri teknolojilere amoled yerleştiriyorlar sanırım.. neye öncelik verdiğine bağlı olarak değişir.

  2. her iki ekranında kendine göre artı ve eksileri var amoled ekranlarda logo izleri belirgin bir şekilde belli oluyor zamanla beyaz renkler sarıya dönüşüyor siyahlarda çok başarılı, ıps lcd ekranlarda siyahlar griye dönüşüyor beyaz renklerde çok güzel iki ekranında mükemmel olmadığı bariz bir şekilde belli .

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here