Apple Watch Ultra vs Ultra 2 Karşılaştırma – Değiştirmeli miyim?

Apple Watch Ultra 2, Apple’ın geçen yıl tanıttığı ilk nesil ultra akıllı saat modelinin bir yükseltmesi olarak karşımıza çıktı. Peki geçen yıl tanıtılan ilk seriye göre ne gibi farklılıklar içeriyor. Eğer bir Apple Watch Ultra’ya sahipseniz değiştirmeye gerek var mı? Bu soruların cevaplarını arıyoruz.

2023 yılında Apple, daha dayanıklı bir tasarım ve titanyum kasa, daha büyük ve daha parlak bir ekran, ek hoparlörler ve mikrofonlar, önemli ölçüde daha uzun pil ömrü ve daha fazlasını sunan Apple Watch Ultra’yı tanıttı. Birinci nesil Apple Watch Ultra artık Apple tarafından üretilmiyor ve bir yıllık bir model olduğu için üçüncü taraf satıcılarda fiyatlar haliyle düşüyor. Bu nedenle, bazı müşteriler birinci veya ikinci nesil Ultra’ya yükseltme yapıp yapmamayı değerlendiriyor olabilir. Ya da aradaki fiyat farkına göre Ultra 2 mi yoksa ilk nesil Ultra mı tercih yapmak istiyor.

İki Apple Watch Ultra modeli de özelliklerinin büyük çoğunluğunu paylaşıyor, bu nedenle tasarruf etmek için birinci nesli satın almayı mı yoksa birinci nesle bağlı kalmayı mı düşünmelisiniz? Bu klavuz, Ultra 2’nin önceki nesle göre tüm farklılıklarını ortaya koyuyor. Gelin hep birlikte göz atalım.

Apple Watch UltraApple Watch Ultra 2
2.000 nit’e kadar parlaklığa sahip retina ekran3.000 nit’e kadar parlaklığa sahip Retina ekran
El feneriDigital Crown ile el feneri güçlendirme
S8 çipi (A13 Biyonik çipi temel alır)S9 çip (A15 Bionic çipi temel alır: %60 daha fazla transistör, %30 daha hızlı)
Neural Engine4-core Neural Engine (iki katına kadar daha hızlı)
İnternet bağlantısı üzerinden bulutta işlenen SiriSiri, internetten bilgi gerektirmeyen talepler için cihaz üzerinde işlenerek daha hızlı ve daha güvenilir yanıtlar elde edilmesini sağlar
Dikte%25 daha doğru dikte
Birinci nesil Ultra Geniş Bant çipİkinci nesil Ultra Geniş Bant çip
Zamanlayıcıları durdurmak, müzik çalmak ve duraklatmak, alarmları ertelemek, telefon çağrılarını cevaplamak ve sonlandırmak, Kamera Uzaktan Kumandası ile fotoğraf çekmek, Smart Stack’i açmak ve widget’lar arasında gezinmek için Çift Dokunma hareketi; bunların tümünü ekrana dokunmadan yapın
Siri‌ sağlık ve fitness verilerine erişebilir
iPhone 15 modelleri için Hassas Bulma özelliği, yanlış yerleştirilmiş bir iPhone için mesafe ve yönün yanı sıra görsel, dokunsal ve sesli rehberlik sağlar
HomePod entegrasyonu: Kullanıcı HomePod çalan bir cihaza dört metre yaklaştığında, Apple Watch çalmayı kontrol etmek için Şimdi Çalınıyor’u başlatıyor. Hiçbir şey oynatılmıyorsa Smart Stack’ın üst kısmında medya önerileri beliriyor.
32GB depolama alanı64GB depolama alanı

Genel olarak Apple Watch Ultra 2, birinci nesil modele kıyasla çok küçük bir yükseltmedir; S9 çip, Double Tap ve iPhone 15 modelleri için Hassas Bulma en önemli değişikliklerdir. Sonuç olarak, yükseltmeyi tavsiye etmek çok zor.

Mevcut Apple Watch Ultra’nın çoğu kullanıcısı Ultra 2’ye yükseltmeyi haklı bulamayacaktır, ancak daha eski bir Apple Watch’tan gelen veya hiç Apple Watch’u olmayan bazı müşterilerin en son modeli tercih etmek için hala iyi nedenleri olabilir; örneğin HomePod’u yoğun olarak kullananlar, bir iPhone 15 modeli satın almayı planlayanlar ve Hassas Bulma özelliğinden yararlanabilecek olanlar, indirilen medya için ek depolama alanına ihtiyaç duyanlar veya Double Tap hareketiyle tek elle kullanımın yararlı olacağını düşünenler.

Apple Watch Ultra 2, birinci nesil modele çok benzediğinden Ultra modelini satın almak isteyen çoğu müşteri indirimli birinci nesil modeli tercih edebilir. Orijinal cihaz çok daha düşük bir fiyata bulunabiliyorsa, sağlam bir satın alma olmaya devam ediyor. Ultra 2’nin fiyatı 40.000 TL’dir. Bu nedenle yeni özellikleriyle ilgilenmiyorsanız ve orijinal modeli yaklaşık 27.000 TL civarında satılabiliyor. Aradaki fiyat farkı ve özelliklere göre size en uygun akıllı saati alabilirsiniz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0