Ana SayfaKarşılaştırmaAsus Zenbook 14 vs Asus Vivobook S14 Karşılaştırma

Asus Zenbook 14 vs Asus Vivobook S14 Karşılaştırma

Asus Zenbook 14 (UX 434F) ve Asus Vivobook S14 (432F) bilgisayarlarını karşılaştırdık. Ultrabook bir bilgisayar almadan önce bu makaleye göz atmanızda fayda var.

-

Bir yanda, tasarımıyla şıklıktan ödün vermeyen, SceenPad’i bünyesinde barındıran, performansı da çoğu kullanıcı için yeterli olan Asus VivoBook S14… Öte yanda stil ile bilgi işlem gücünün doğru karışımı ve 2019’un en iyi bilgisayarlarından Asus ZenBook 14… Bu iki inanılmaz bilgisayarı sizler için karşılaştırdık ve derinlemesine inceledik.

Tasarım

Asus VivoBook S14, orta segment içinde nitelendirebileceğimiz bir ultrabook bilgisayar ve esas hedef kitlesi de öğrenciler ve gençler gibi görünüyor. Bu dizüstü bilgisayar, kendi sınıfı içinde değerlendirildiğinde, gayet şık ve gösterişli bir ürün.

Kapağın üstünde Asus VivoBook yazısının şık biçimde yerleştirildiğini görüyoruz. Bunun dışında herhangi bir süsü bulunmuyor. Oldukça sade fakat göze hitap ediyor. Ekranı, Asus’un “NanoEdge” olarak adlandırdığı çerçevesiz bir tasarım sunuyor.

İyi bir malzeme kalitesine sahip olan Vivobook, gümüş renkli bir kaplamaya sahip. Hafif pürüz hissedilse de, genel olarak yumuşak bir his veren kaplaması sizi rahat hissettiriyor. Yazı yazarken de bileklerinizin yorulduğunu hissettirmeyecek avuç içi dayama yerleri mevcut. Kalınlığı 2 santimetrenin altında olan gövdesinin ağırlığı yaklaşık 1.4 kg civarında.

Asus Zenbook 14
Zenbook

Öte yandan Zenbook, Vivobook’un önünde; lüks bir tasarıma sahip. Şık tasarımıyla göze çarpan ZenBook 14, alüminyum kaplama ile çarpıcı bir parlaklık sunuyor. Masanın üzerinde oldukça asil görünen bilgisayar, keskin kenarlara ve akıllı menteşelere sahip. Üstelik Screenpad’i de bünyesinde barındırıyor.

ZenBook 14’ün ekranı 14 inç büyüklüğünde. Ancak ekran çerçevelerinin fazlasıyla dar tutulmuş olması sayesinde klasik 14 inçlik laptop’lardan daha rafine bir tasarımla karşımıza çıkan laptop, 2.9 mm ile sınırlamış çerçeveleri ile gayet güzel bir görüntü sunuyor. Böylece yüzde 92 oranında ekran – gövde oranı yakalanmışken, kullanılan panelin görüntü kalitesinin de başarılı olduğunun altını çizmek lazım. IPS panelin tercih edildiği laptop’ta, 178 derecelik görüş açısı sağlanıyor. Öte yandan sRGB renk gamutunu yüzde 100 kapsayan ekran, parlaklık oranıyla da beğendimiz bir panel oldu. Tüm bunların üzerine bir de dokunmatik yapıda olması, işlevsellik anlamında tam aradığımız detay doğrusu.

Özellikleri

Asus Vivobook’un kapağını kaldırdığımızda, bu dizüstü bilgisayarda 14 inç, 1920 x 1080 Full HD çözünürlüklü ekranın bulunduğunu görüyoruz. Bu ekran parlama yapmayan bir yüzeye sahip. Ekranın üst kısmında da HD IR/RGB kombo kamera var.

Bunun dışında sağ tarafında güç girişi, HDMI portu, 1 adet USB 3.1 Tip A portu ve bir adet USB 3.1 Tip C portu bulunuyor. Aynı zamanda bir adet 3.5mm kulaklık girişi de bu tarafta mevcut. Diğer tarafta ise iki adet USB 2.0 portu görüyoruz. Bir de microSD kart yuvası var.

Ses tarafında da Asus VivoBook S14 S432F’in bir hayli güçlü olduğunu görüyoruz. Önceki bölümde belirttiğimiz gibi, alt tarafa yerleştirilmiş iki adet hoparlör bulunuyor. Stereo hoparlörler Harman Kardon teknolojisiyle donatılmış. Epey yüksek bir ses çıkışı var ve sizin harici hoparlör ihtiyacınızı dengeli bir şekilde karşılıyor.

vivobook-s14
Vivobook

Zenbook’un ise, bir 1 USB 3.1 (Gen 2) 1 USB 2.0 portu yer alırken, ayrıca 1 USB Type-C portu da mevcut. Görüntü aktarımı için tam boyutlu HDMI, microSD kart yuvası ve kulaklık & ses girişinin de yer aldığı ZenBook 14, bizce boyutlarına göre bağlantı konusunda gayet yeterli bir model oluyor.

ZenBook 14’ün ekranı 14 inç büyüklüğünde. Ancak ekran çerçevelerinin fazlasıyla dar tutulmuş olması sayesinde klasik 14 inçlik laptop’lardan daha rafine bir tasarımla karşımıza çıkan laptop, 2.9 mm ile sınırlamış çerçeveleri ile gayet güzel bir görüntü sunuyor. Böylece yüzde 92 oranında ekran – gövde oranı yakalanmışken, kullanılan panelin görüntü kalitesinin de başarılı olduğunun altını çizmek lazım.

IPS panelin tercih edildiği laptop’ta, 178 derecelik görüş açısı sağlanıyor. Öte yandan sRGB renk gamutunu yüzde 100 kapsayan ekran, parlaklık oranıyla da beğendimiz bir panel oldu. Tüm bunların üzerine bir de dokunmatik yapıda olması, işlevsellik anlamında tam aradığımız detay doğrusu.

Asus Zenbook 14
Zenbook

Bu sayede geleneksel fare kullanımına alternatif bir dokunuşta bulunabilir, hatta bırakın laptop’a ayrı bir fare takmayı, ZenBook 14’ün touchpad’ini de klasik bir touchpad olarak kullanmayabilirsiniz. Asus da aynı şeyi düşünüyor olsa gerek, çünkü yeni ZenBook’lardaki touchpad’leri artık ScreenPad olarak yeniliyor.

ZenBook 14, ScreenPad ile çift ekranlı bir laptop halini alıyor.

vivobook-s14
Asus Vivobook 14

ZenBook 14’teki en iyi iki stereo hoparlörden gelen ses yüksek, net ve dengeli. Dahası, hacim orta büyüklükte sessiz bir oturma odasını doldurmak için yeterli.

Performans

ZenBook 14, sahip olduğu teknik kadro ile performanslı bir yapıya sahip. Ekranıyla güzel görüntü üretmesi, hoparlörleriyle de iyi bir ses performansı sağlaması bunlar arasındayken, işin bir de güç boyutu var elbette. Bunda da Intel’in 8’inci nesil mobil işlemcisi ile gereken ihtiyacı karşılayan Asus, ZenBook 14’ün elimizdeki UX434F modelinde Core i7-8565U işlemciye yer vermiş. 1.8 GHz taban frekansta çalışan bu işlemci, performans gerektiğinde frekans değerini 4.6 GHz‘e kadar çıkartabiliyor olmasıyla güç konusunda tatmin edici davranıyor. Özellikle mobil çalışmalar için bu konuda gereken desteğin sağlamış olması sevindirici.

ZenBook 14’te 16 GB kapasitesinde RAM yer alırken, depolama alanında da hem performansa eşlik eden hem de kapasiteyi elden bırakmayan 1 TB kapasiteli Samsung PM981 M.2 SSD‘nin bulunması güzel detay. Sıralı okuma performansıyla 3000 MB/s, sıralı yazma temposuyla ise 1800 MB/s sonuçlar üretebilen disk, 1 TB alanıyla da dosya ve dokümanlar için geniş alan sağlıyor.

Pratiklik bu dizüstü bilgisayarın temel kaygısı olduğundan, klavye üzerinde çalışmak oldukça rahat. Hareket tuşunun kendisi çok duyarlı ve tüm hassas Windows 10 pro hareketlerini destekliyor.

Asus Zenbook 14
Zenbook

Vivobook’da ise 1.6 GHz Intel Core i5-8265U işlemci, 8 GB RAM, Nvidia GeForce MX250 ayrık grafik kartı, Intel UHD Graphics 620 dahili grafik birimi bulunuyor. Bunun dışında Intel Core i7 işlemci ve 16 GB RAM gibi seçeneklerin de mevcut olduğunu görüyoruz.

Klavyeye gelirsek,, ErgoLift menteşe yapısı klavyenin yerleştirildiği tabanın hafifçe eğimli olmasını sağlıyor, bu da rahatlığı artırıyor. Klavyenin yerleşimi ve tuşları da rahat yazı yazma deneyimine katkıda bulunuyor. Arka aydınlatması sayesinde karanlık ortamda da sorunsuz biçimde kullanım avantajı sunan klavyenin tuşları yeterli büyüklükte, derinlik de iyi şekilde ayarlanmış.

Pil Ömrü

Pil tarafına geldiğimizde, VivoBook S14 432F 42Wh kapasiteli bir pile sahip. İşlemcisi çok yüksek profilli olmasa ve çok yüksek bir güç tüketiminde bulunmasa da, pilin bir yerine iki ekranı çalıştırması gerekiyor. Buna rağmen VivoBook S14’ün oldukça iyi bir performans çıkardığını söyleyebiliriz. Chrome üzerinde birçok sekme açık ve ScreenPad aktif durumdayken, bunun yanı sıra birkaç uygulama da arka planda çalışırken VivoBook S14, 5-6 saat arası bir çalışma ömrüne ulaşabiliyor.

vivobook-s14
Vivobook

Windows 10 Pro işletim sisteminin kurulu olarak geldiği ZenBook 14’ün pil ömrü ise yaptığımız testler neticesinde günlük kullanımda 8 saati buldu. Ancak elbette bu süre kullanımınıza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Eğer grafik uygulamaları üzerinde çalışırsanız ve ScreenPad de açık olursa, o halde bu süre kısalacak. Ancak temel kullanım senaryosunda tam günü rahat çıkarttığınız açık.

Genel Olarak

İki bilgisayarın da oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Vivobook, gerek elinizin altında her an olmasını isteyeceğiniz hesap makinesi ve benzeri araçlar için, gerek Spotify üzerinden hızlıca müzik dinlemek için, gerek internette gezinirken ikinci bir bilgi penceresi olarak kullanmak için ScreenPad ile oldukça kullanışlı. Üstelik 7000 Türk Lirasının hemen altında olmasıyla ve kolay taşınılabilme avantajıyla parasının hakkını veriyor.

Zenbook ise, kompakt tasarımı ve dizaynı ile gayet güzel görünen ve çevre özellikleriyle işlevselliği arttıran bir model, bu tür yenilikçi bir model arayanların kompakt kategoride incelemeden geçmemeleri gereken bir dizüstü bilgisayar oluyor. Fiyatı ise konfigürasyon modeline göre farklılık gösteriyor. Elimizdeki UX434F modeli, şu an piyasada 12.000 lira civarında fiyatla bulunabiliyor

Asus Zenbook 14

Her iki bilgisayar da kullanımı ve taşınmasıyla oldukça ideal, günümüzde pahalı bilgisayarların yanı sıra, donanımı ve göze hitap eden ekranıyla cazip gelen sayılı bilgisayarlardan olabilirler. İyi kalitede ve Screenpad 2.0 özelliğine sahip bir zihaz arıyorsanız Zenbook size hitap edecektir. Daha gösterişli ve biraz daha asil bir bilgisayar arıyorsanız ve ikinci bir ekran özelliği istiyorsanız Vivobook sizin için daha ideal olabilir. Bütçenize ve tasarım zevkinize göre, işinize yarayacağına inandığınız bilgisayarı alabilirsiniz. Biz seçmekte zorlandık, tercihi size bırakıyoruz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here