HTC One M9, Samsung Galaxy S6’a Karşı

Dünya Mobil Kongresi’nde tanıtımı yapılan iki model HTC One M9 ve Samsung Galaxy S6 ile birlikte telefon piyasasında da büyük bir rekabet başladı.

HTC ve Samsung’un son modeli olan ve büyük umutlar ile tanıtımı yapılarak satışa çıkartılacak olan iki model arasında sizler için kısa bir değerlendirme yaptık.

htc samsung

HTC One M9 ve Samsung Galaxy S6

Bazı konularda birbirine üstünlük kuran iki telefon, seçim konusunda kullanıcıları epey zorlaştıracak. İşte sizler için kategoriler halinde Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9 farkları.

Her iki telefonda birbirlerinden ayrılan önemli özellikler bulunuyor. Birinin ekranı daha üst düzeyken diğerinin bataryası diğerine göre çok daha sağlam.

samsung

İşlemci

Samsung Galaxy S6’da her ne kadar pek çok spekülasyon yapılsa da kullanılan işlemci Exynos 7420. Buna rağmen HTC One M9’da Snapdragon 810 tercih edilmiş durumda. İki işlemci için yapılan detaylı testlerde Exynos 7420’nin Snapdragon 810’a karşı büyük bir üstünlüğü bulunuyor. Bu bakımdan Samsung Galaxy S6, işlemci konusunda HTC’yi geçmeyi başarmış durumda.

samsung

Ekran

İşlemcinin yanında ekran konusunda da Samsung daha kaliteli seçimler yaparken, Super Amoled ekranı ile Samsung Galaxy S6 bu anlamda pek çok telefona karşı üstünlük kuruyor. 577 ppi yoğunluk ile oldukça kaliteli görseller sunan Samsung Galaxy S6’ya karşı HTC Full HD ekranı ile sadece 441 ppi’lik bir kalite sunmayı başarıyor.

htc

Kamera

HTC’nin en önemli özelliği olan kamera, bu anlamda pek çok akıllı telefona göre üstün durumda. Öyle ki HTC’de 20.7 MP’lik bir kamera tercih edilmiş durumda. 5376 x 3752 piksel çözünürlüğü ile bu anlamda kaliteli fotoğraflar çekilmesine imkan sağlayan HTC, çift LED flaş gibi özellikleri ile bu alanda liderliğe oynuyor. Samsung’un 5 MP ön kamerasına karşılık HTC One M9’daki 4 UP bir kamerayı kullanıyor. Bu anlamda daha geniş açısı bulunan HTC One M9, Samsung’u ön kamera yönünden de buluyor.

samsung

Depolama

Samsung Galaxy S6 satışa farklı versiyonları ile çıkacak. Öyle ki kullanıcılar 32, 64 ve 128 GB dahili depolama seçenekleri ile Samsung Galaxy S6’yı satın alabilecek. HTC’de bu konuda tek seçenek mevcut ve dahili 32 GB hafıza bulunuyor. Daha fazla alan isteyen kullanıcıların MicroSD kart ile yükseltme yapması gerekiyor. Harici hafıza ile 128 GB’a kadar hafıza kullanılabiliyor.

RAM

RAM konusunda iki cihaz arasında bir fark bulunmuyor. Öyle ki ikisinde de 3 GB RAM tercih edilmiş durumda.

samsung

Pil

Pil konusunda ilk önce değinilmesi gereken Samsung Galaxy S6’nın Wireless şarj imkanı. Bu sayede kullanıcılara büyük bir avantaj sağlayacak olan Samsung, şarj olayını büyük ölçüde gidermiş görünüyor. 2550 mAh bataryanın kullanıldığı Samsung, bu özellikleri ile kullanıcıların ilgisini çekecek. HTC’de ise 2840 mAh batarya tercih edilmiş durumda. Bu anlamda dolu bir batarya ile HTC One M9 daha iyi performans gösterse de Samsung Wireless özelliği ile bir adım daha önde.

Boyutlar

İnce telefon sevenlerin bu konudaki tek tercihi Samsung Galaxy S6. Sadece 6.8 milimetre inceliğinde olan Samsung Galaxy S6, HTC’ye göre 2.8 milimetre daha ince. HTC One M9 9.6 mm inceliğinde. 2 milimetrelik fark Samsung’u bu konuda ön plana çıkarıyor. HTC One M9’un 157 gram ağırlığına karşın Samsung Galaxy S6 138 gram ağırlığı ile daha kullanıcı dostu ve hafif.

samsung

HTC One M9 ve Samsung Galaxy S6

Tüm bu özellikleri ile birlikte birbirlerine telefon piyasasında ciddi rakip olacak HTC One M9 ve Samsung Galaxy S6, fiyatları bakımından da değerlendirilmeli. Ülkemizde satışa çıkması ile birlikte bu rekabetin gidişatı belirlenecek. Fakat Samsung’un yüksek fiyatına rağmen HTC’ye göre çok daha iyi bir telefon deneyimi sunması bekleniyor. Tanıtımlarında da görüldüğü üzere Samsung kalitesi ile gelen ve bu anlamda kullanıcılara pek çok yenilik sunan Samsung Galaxy S6, Samsung kullanıcılarının yine tek tercihi olacak. HTC sevenler için de yine HTC One M9 ideal bir telefon.

Kullanıcıların tercih etmesi için test ve incelemelerin yapılmasını beklemesi çok daha iyi olacak. Zira böylelikle performans konusunda tam bilgi alınabilir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0