Ana SayfaKarşılaştırmaiOS 9 ve Android M Arayüz Karşılaştırma

iOS 9 ve Android M Arayüz Karşılaştırma

-

iOS 9 vs Android M: Kısa bir bakış, her iki işletim sisteminin arayüzlerini karşılaştırdık ve işte sonuçlar.

Google ve Apple gelecek olan yeni işletim sistemi sürümlerinin geliştirici sürümlerini piyasaya çıkardı. Doğal olarak şimdi zaman onları karşılaştırma zamanı. Google I/O 2015 bize bu yıl sonlarına doğru yayınlanacak Android M için biraz geniş çaplı bir ön gösterim yapmıştı. Cupertino ise gelecek olan iOS 9 ile gelen bazı ek özellikleri verdi.

Samimi olmak gerekirse hem Android M hemde iOS 9 görsel olarak cihazları yoracak bir yenilik getirmeyecek. Her iki işletim sistemide daha çok geliştirmeye ve kullanıcı deneyimini daha basitleşirmeye yönelik ve performans, batarya bazlı olup genel bir cilalama olarak gözüküyor.

Gelecek olan sürümleri merakla beklerken bir taraftanda piyasada olan geliştirici sürümlerini fikir vermesi için karşılaştıracağız.

Kilit ekranı, Ana Ekran, Bildirimler

ios9-android m karsilastirma-1
ios9-android m karsilastirma-2

Söylediğimiz gibi arayüz bölümünde çok ufak değişiklikler var. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki iOS 9 yeni bir fontla geliyor. Her tarafta San Francisco fontunu geride  bırakmış ve yerine Helvetica Neue kullanmış. Android M ise hala mevcut fontu olan Roboto’yu kullanmata. Bu aslında büyük olmasa da önemli bir değişiklik.

ios9-android m karsilastirma-3

Hem kilit ekranı hem de ana ekran iOS 9’da beklediğimiz gibi, çok az ve çok küçük değişiklikler var. Örnek vermek gerekirse Anroid Lollipop’dan farklı olarak Android M geliştirici sürümünde kilit ekranından arama ekranına geçmeye yarayan simge kalkmış ve onun yerine sesli komut gelmiş. iOS 9’da da Siri’yi daha aktif hale getirmek için kilit ekranına kısayol konmuş

Daha derine indiğimizde iki işletim sistemindede alışkın olduğumuz görünümler va. iOS 9’un felsefesi pek değişmemiş. Bildirim ekranındaki gölge dışında. iOS 9’da bildirip ekranında hiç bir değişiklik yokken Android M yeni bir seçenek olan Rahatsız Etme Modunu ekliyor.

Arama: Siri vs Google Now

Arama hem Google’ın hem de Apple’ın konferanslarında öne çıkan en büyük özellikti. Geliştirici sürümleri ile Siri’ye ve Google Now’a kapsamlı bir bakış atamıyoruz. Ancak bu sürümde Google Now ve Siri fanları kendilerine yeni eğlenceler bulacak gibi gözüküyor.

Gözle görülen değişikliklere bir bakış attığımızda artık iOS 9’da ki bildirim ekranından Siri ile arama yapabilirsiniz. Buradan adres defterinizde son zamanlarda iletişime geçtiğiniz kişiler  ve son zamanlarda sıkça kullandığınız uygulamalar mevcut.

Android M’de ise arama kalitesi geliştirilmiş. Ana ekrandaki aramaya dokununca gelen arama ekranında iOS 9’da ki gibi en son kullandığınız döt uygulamayı görebiliyorsunuz. Bu özelliğin dışında Android arama kısmına başka eklentiler getirmiyor. Geliştirici sürümünde Google Now On Top henüz yok ancak tam sürümle beraber geldiğinde Google Now aramalarında kullanıcı deneyiminin kalitesini arttıracağına kesin gözle bakılıyor.

Uygulama Geçiş Ekranı

ios9-android m karsilastirma-5

Android Lollipop ile Google bize daha çok göze hitap eden dönme dolap gibi bir uygulama geçiş ekranı getirmişti. Bu kısımda iPhone’a biraz sevgilierimizi gönderiyoruz. Ne yazık ki bölünmüş ekran mult-tasking’i yok (Sadece iPad’e özel var.) fakat neyse ki bu ekran iOS 9’da biraz elden geçirilmiş.

iOS 9’da ki uygulama geçiş ekranında iOS 8’de ki gibi üst kısımda yer alan son görüşülenler kaldırılmış  (Gerçekten bu özelliği kullanan birisi var mıydı acaba?) ve eskisine göre arkaplan daha flu oluyor. Uygulamalar kenarlarından birbirlerinin üzerine çıkan kartlar gibi duruyor, ve geçiş daha hızlanmış gibi. Tabii bu sıradan bir plasebo etkiside olabilir.

Ayarlar

ios9-android m karsilastirma-ayarlar

Android M’in ayarlar ekranında oldukça fazla değişiklikler var. Yeni gelen sürümde koyu bir arayüz teması var, ayarlanabilir kısımlar ve geliştirilmiş Ram kullanımı göstergesi var. Ayrıca menü hiyerarşiside elden geçirilmiş. Apple’da iOS’un deposunda bazı geliştirmeler yapmılmış. iOS 9’da da menü sıralaması değişmiş. Ve batarya bölümünde yeni değişiklikler var. Düşük güç modu artık batarya bölmesinde yer alıyor. Ayrıca daha iyi bildirim kontrolü ve bir çok başka özellik oldukça detaylandırılmış.

İzinlerde iki işletim sisteminde yeni bir hal almış. iOS ilk defa kullanılan uygulamalarda hızlı bir şekilde izinleri ayarlamanıza olanak veriyor. Fakat Android’in çözümü işi daha kötüyü götürmüş. Ancak iki işletim sistemide uygulama izinlerinde hangi uygulama neyi kullanıyor oldukça basit bir şekilde gösteriyor.

Kamera

ios9-android m karsilastirma-kamera

Android kamera uygulaması bu aralar güncellemimemişti. Görünene göre iOS 9 bazı görünüm değişikliklerine gitmiş. Bunlar oldukça küçük değişiklikler olmalarına rağmen kullanıcı deneyimine yönelik kullanışlı özellikler oluyor. Artık flaş gibi HDR gibi bazı özellikleri kapattığınızda uygulama size bunların kapalı olduğunu gösteriyor ve otomatik modda ise kullanılmayan özellikler beyaz renkte gözükürken kullanılan özellikler sarı oluyor ve o sırada neler olduğunu anlamanızı sağlıyor. Ne yazıkki ağır çekimde ki fps seçeneği gibi bazı özellikler iptal edilmiş anca iOS 9’un tam sürümünde geri dönmesi bekleniyor.

iOS 9 Hakkında Her Şey

Android M hakkında her şey!

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here