Ana SayfaKarşılaştırmaSamsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Samsung Galaxy Note serisinin en yeni üyesi Note 9 ile geçen yılın modeli Note 8 arasındaki farklar neler?

-

Samsung Galaxy Note 9 güçlü donanımı ile yılın geri kalanı için akıllı telefon piyasasını belirledi diyebiliriz. Bununla birlikte herhangi bir yükseltme cihazında olduğu gibi her zaman bazı insanlar geçen yılki modele göre yükseltmeye değip değmeyeceğini merak ediyorlar.

Özellikle de geçen yılın modeli bu alanda hala sağlam bir rekabetçiyse bu kaçınılmaz oluyor. Açıkçası maliyet ve performans karşılaştırması yükseltme ihtiyacını belirleyecektir. Ancak biz bu iki dev boyuttaki akıllı telefonun farklarını ortaya çıkarmak için bir karşılaştırma yaptık. Halihazırda bir Note 8 sahibiyseniz okurken daha fazla dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Tasarım

Estetik olarak iki akıllı telefonu birbirinden ayırmak herkes için zor olur. Metal ve cam malzemesinden port ve butonlarının yerleştirilmesine kadar Samsung‘un tasarımda büyük bir kısmı aynı bıraktığını pek kabul etmiyoruz. Teknik açıdan konuşmak gerekirse Note 9’lar daha kısa ve daha ağırdır. Ancak ikisini elinizde tutarken neredeyse ayırt edemezsiniz. Yine de tasarımda birkaç değişiklik var.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Tasarımdaki en önemli değişiklik parmak izi sensörünün yeniden konumlandırılmasıdır. Samsung telefonun kilidini açmaya çalışırken arka panelin lekeli görünmesine neden olan Note 8 benzeri parmak izi tarayıcı konumlandırması yüzünden çok sayıda eleştiri aldı. Neyse ki eleştirileri iyi dinlemişler ve kameraların hemen altına parmak izi tarayıcısını taşımışlar. Yine de daha rahat olması için biraz daha aşağıya taşınmasını isterdik.

İkinci tasarım değişikliği Note 9 ile gelen ve daha güçlü olan S Pen. Ek işlevsellik için Bluetooth LE bağlantısı ile yükseltildi. Şimdi Note 9’un S Pen’i telefonun bir uzantısı haline geldi. Bunun nedeni fotoğrafları yakalamaya, sunumdaki slaytlar arasında gezinmeye ve hatta medya oynatma denetimleri sunmaya yönelik bir uzaktan kumanda olarak kullanılabiliyor. Eklenen bu yeni işlevler yararlıdır ancak zorunlu olduklarını söyleyemeyiz.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Note 9‘un biraz farklı renk seçimleri ile geldiğine de değinmek gerekir. Sarı S Pen ile eşleştirilen yeni Okyanus Mavisi Note 9 en ilginç renk kombinasyonunu sunuyor.

Son olarak Note 9‘un arka yüzündeki kameralar Note 8‘de gördüğümüz kadar az alan işgal ediyor. Bazı insanlar için önemsiz olabilir ancak yine de tasarımlarında fark ediliyor.

Ekran

Özellik kağıdı tarafında bu karşılaştırmanın en belirgin olan tek değişikliği Note 9’un ekranındaki küçük boyutta olan artıştır. Bu ekran da elbette eski model ile aynı tam ekran görüntüsünü sunar. Note 8 ile birlikte 6,3 inçlik Super AMOLED panel sunulurken, Note 9 ise Quad HD + çözünürlüğü ile birlikte 6,4 inçlik ekran sunar. Kağıt üzerinde bu durum geçen yılki Note 8 için biraz daha iyi bir piksel yoğunluğuna işaret ediyor. Fakat bu hiç kimsenin fark etmeyeceği kadar önemsiz bir faktördür desek yalan olmaz.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Ekran özellikleri şaşırtıcı derecede benzerdir. Bu da birçok insanın iki telefonu aynı görmesine neden olur. Yaklaşık 6400K olan renk sıcaklığı ve sRGB gam çizelgesindeki renk doğruluğu aynı gibi gözükürken Note 9 ile gördüğümüz gelişim 575 nit olan daha güçlü parlaklık seviyesidir. Doğal olarak bu artış Note 9’un doğrudan güneş ışığı altında açık havada da rahat görünmesine yardımcı olur.

Arayüz

Şu anda hem Note 8 hem de Note 9 Android 8.0 Oreo‘yu çalıştırıyor. Her ikisi de kullanılabilir olduğunda Android 9.0 Pie için güncellemeyi ilk alacak telefonların arasında yer alıyorlar. Hızlı kısayollar için kenar paneli, daha iyi çoklu görev için yan yana uygulama pencereleri, daha kolay işlem için tek elli mod ve notlar ile çizim nesnelerini not etmek için geniş S Pen işlevlerini her iki telefon da sunar.

Peki teknik olarak yeni ve farklı olan nedir?

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Bluetooth LE bağlantısı sayesinde S Pen‘in yeni yeteneklerinin Note 9‘da sunulduğundan bahsettik. Ancak bunun yanında anlamlı farklılıklar sunan geliştirilmiş Bixby fonksiyonları ve AR emojiler gibi farklar var. Telefonun masaüstü deneyimine erişmek için bir DeX istasyonu ise ekstra olarak sunuluyor. Tüm bunların farkında olarak yine de Note 9 ile bu yeni özelliklerin “mükemmel deneyim” noktasını yeniden tanımladığını düşünmüyoruz.

Kısacası arayüz kısmında iki telefon arasında çığır açan bir fark yok.

Performans

Yeni olan her zaman daha iyidir yada olmak zorundadır. Kullanıcılar yeni bir ürün gördüklerinde bir öncekine kıyasla daha iyi olmasını bekler.

Ancak sorulması gereken soru aslında ne kadar daha iyi? olmalıdır.

Öyle ki Note 9 telefonu Qualcomm Snapdragon 845 işlemciyi ABD modellerinde kullanıyor. Uluslararası modellerde ise Samsung Exynos 9810’u kullanıyor olacak. Exynos paketleyen Note 9’umuza pek çok benchmark testi uyguladıktan sonra halihazırda performans farkı açıkça belli oluyor. Ancak gerçek dünya sonuçlarına gelince Note 8‘in Snapdragon 835 işlemcisi de temel işlemlerde aynı düzeyde tepki sunuyor.

Grafik benchmark testleri ayrıca Note 9’un performansına yönelik bir artış olduğunu ve daha hızlı kare hızları sağladığını göstermektedir. Note 9’un işlemcisinin yoğun uygulamaları gerçekleştirirken telefonun sıcaklığını dengelemek için iddia edilen yeni bir karbon su soğutma sistemine sahip olduğuna da dikkat çekmeliyiz.

Note 8‘e gelirsek bugünün oyunlarının tümünü hala çalıştırabildiği için ona da laf etmek haksızlık olur. Fakat Note 9’un yeni soğutma sistemi daha uzun soluklu oyunlar oynayan kullanıcılar için gerçekten harika bir özelliktir.

Note 9 ile ilgili olarak takdir ettiğimiz bir özellik ise depolama kapasitesinin temel model için 128 GB’a yükseltilmesi kararını vermesidir ki bu Note 8‘in miktarının iki katıdır. 4K video kayıtlarının yapılması nedeniyle bu yükseltme inkar edilemez derecede fantastiktir. 128GB bir temel depolama kesinlikle daha uzun bir kullanım sunar. Bu arada iki akıllı telefon da microSD kart yuvaları ile depolama alanı genişletme imkanını sunuyor.

Kamera

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

S9 serisinde çift kameralı kurulumunun geliştirilmesinin ardından Note 9 da Galaxy S9 + gibi değişken bir diyafram uygulayan bir telefon olarak geldi. Bu yılki kamera kurulumu f1.5 / f2.4 diyafram açıklığına sahip geniş açılı bir 12MP sensöre ve 2X zoom sağlayan f / 2.4 diyaframı olan bir telefoto 12MP sensörden oluşuyor.

Note 9’daki ana fark değişken diyafram açıklığı iken Note 8‘in 12MP ana kamerasıyla sadece f / 1.7’lik bir sabit sensörü bulunur.

Yazılım tarafında her ikisiyle birlikte kullanabileceğiniz çeşitli modlar vardır. Ancak Note 9 modeli AR Emoji, süper yavaş çekim ve bir sahneyi akıllıca algılayan yeni bir “sahne iyileştirici” modu gibi ek özelliklere sahip olmanın sağladığı avantajlardan yararlanır.

Samsung Galaxy Note 9 İle Çekilmiş 4K Video

Samsung Galaxy Note 8 İle Çekilmiş 4K Video

Multimedya

İlginç olan şey Note 9’un önceki modelin tasarımını neredeyse aynen almasına rağmen Samsung‘un bu modelde çift hoparlör yapılandırması sayesinde stereo destek sunmayı başarmasıdır. Bu yeni eklemeye rağmen ses performansının gelişmemesi ise diğer bir ilginç şey diyebiliriz. Note 9 ile 74,6 dB‘lik bir ses gücü elde ettik. Bu da Note 8’in tek hoparlörüyle aynı seviyeyi sunuyor.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

İki telefonun da Quad HD + Super AMOLED ekranlarında videolar kesinlikle harika görünüyor. Özellikle YouTube’da HDR klipleri izlemenin oldukça hipnotik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 1440p 60 HDR biçiminde videoları oynatabilen yalnızca Note 9 gibi görünüyor.

Pil Ömrü

Dikkat çekici olan şey Note 9’un genel boyutu ve şekli Note 8 ile hemen hemen aynı olsa da Samsung bir şekilde 4000 mAh‘lık bir pili Note 9’un içine yerleştirebilmiş.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Özel batarya test testimizde Note 8‘in 3300mAh piline kıyasla yeni modelde bir saatten fazla bir kullanım artışı oldu. Bu daha yüksek kapasiteli bataryanın uzun vadede uzun ömürlü olduğunu gösterir. Bununla birlikte çoğu insan için, her ikisi de normal kullanımla dolu dolu bir günü tamamlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Aynı zamanda Note 9’un bataryasının yeniden şarj edilmesi için çok fazla zamana ihtiyacı yoktur. Aslında neredeyse Note 8 kadar hızlı. Geçtiğimiz yılki model tam kapasiteye geri dönmek için 102 dakikada şarj olurken Note 9 ise 109 dakika şarj ile pilini dolduruyor. Yüksek kapasiteli pil faktörü olan Note 9 şarj kısmı inanılmaz derecede zahmetli. Son olarak ikisi de kablosuz şarj etmenin rahatlığını sunuyorlar.

Sonuç

Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması

Eğer Note 9 incelemesi yazımızı henüz okumadıysanız bu telefonla ilgili görüşlerimizi tekrarlayalım. Note 8‘e sahipseniz çok fazla düşünmenize gerek yok.

Note 8 sahibi iseniz Note 9’a yükseltme yapmak için ekstra para vermeye hiç değmez!

Elbette en yeni donanım, yeni S Pen özellikleri, biraz daha iyi kamera performansı ve daha uzun pil ömrü olan bir telefon alırsınız. Ancak zaten Note 8 sahibiyseniz gün sonunda yükseltmeyi yapmanın gereksiz olduğunu elbet anlarsınız. Çünkü neredeyse aynı çekirdek deneyimi ve temel kullanım performansını elde edersiniz.

Eğer yeni bir telefon alacaksanız ve iki telefondan biri arasında satın almayı düşündüğünüzü söylerseniz işte bu tamamen farklı bir hikaye olur. İşte bu durumda Note 9 eğer bütçeniz uygunsa size önereceğimiz telefon olur.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here