Sony Xperia Z5 Premium Ekran Testi Yapıldı

Sony Xperia Z5 Premium tanıtımları döndüğü andan itibaren mobil sektörde tüm dikkatler Sony Xperia Z5 Premium’a çevrilirken, Sony Xperia Z5 Premium için ilk ekran testi de yapıldı.

Sony Xperia Z5 Premium 4K Destekliyor!

Güçlü bir kameraya sahip olan Sony Xperia Z5 Premium ile 4K alanında iyi bir test yapılırken, sonuçlar da beklenilen gibi olmadı. 4K aynı zamanda 2160 x 3840 piksel ve UHD çözünürlük olarak da adlandırılmakta. Bu bakımdan kişilerin benzer tabirleri gördüğünde 4K destelendiğini anlayabilmesi mümkün.

Sony Xperia Z5 Premium’un tanıtımlarında da en çok 4K özelliğine vurgu yapılmış durumda. Dünyanın ilk 4K akıllı telefonu olarak lanse edilen Sony Xperia Z5 Premium için yapılan testte cihazın en fazla 1440 x 2560 pikseli desteklediği görüldü. Bu da ortalama 3.7 milyon piksel yapıyor.

Sony’nin daha önceki modellerinde ise bu konuda çıkılan en üst seviye 1080 x 1920 piksel ile Xperia modellerinde yakalanmıştı. Bu anlamda Sony için çıta Sony Xperia Z5 Premium ile yükseltilmiş durumda. Telefon kullanımında genelde 1080p çözünürlüğün kullanıldığı görülürken, yüksek çözünürlüklü video ya da görsellerde 4K özelliği devreye giriyor.

Sony Xperia Z5 Premium için yapılan testte cihaz benzer iki cihaz performansıyla da karşılaştırıldı. Asus Zenfone 2 ve LG G4 ile karşılaştırılan Sony Xperia Z5 Premium’da aynı çözünürlüklü videolar ve görseller üzerinden test yapılmış durumda. Cihazlarda sırasıyla 1080p, 1440p ve 2160p test edildi. Telefonlarda yapılan testlerde 2160p için yapılan testte en iyi performans Sony Xperia Z5 Premium’dan alındı.

Ekranlar Mercek Altında

Sony Xperia Z5 Premium 806 ppi desteklerken, bu rakam da tablet ve akıllı telefonlarda bugüne kadar görülen en iyi sonuçlardan birisi.

3 cihaz üzerinde yapılan testler sonucunda ekran görüntüsü şu şekilde oluştu;

Sony Xperia Z5 Premium Testi

Sony Xperia Z5 Premium Testi

Testten de görüldüğü üzere Sony Xperia Z5 Premium, en iyi çözünürlüğü sunmuş durumda.

Yapılan diğer bir test ise Sony Xperia Z5 Premium ile çekilen bir görüntünün diğer iki modele yüklenerek incelenmesi oldu. Bu test sonucunda ise ortaya çıkan görüntü şöyle;

Sony Xperia Z5 Premium Testi

Testte Sony Xperia Z5 Premium ekranının biraz daha yumuşak bir görüntüye sahip olduğu görülürken, diğer cihazlara göre biraz daha net bir görüntü sunuyor.

Yapılan diğer bir testte ise 56 MP’lik bir kare telefonlarda görüntülenmeye çalışıldı. Canon EOS 5DS ile çekilen özel bir karenin kullanıldığı testte dikkat çeken bir ayrıntı, LG G4 ile Sony Xperia Z5 Premium performansı arasında çok ciddi farkların bulunmaması oldu. Test sonucu ise şöyle;

Sony Xperia Z5 Premium Testi

Son test ile 4K video gösterimi için yapılırken, Sony Xperia Z5 Premium ile çekilen bir video diğer telefonlarda görüntülenerek incelendi. Bu testte de LG G4 performansı dikkat çekerken, Asus hemen hemen tüm testlerde geri planda kaldı.

Sony Xperia Z5 Premium Testi

Yapılan bu testlerde beklentilerin altında kaldığı görülen Sony Xperia Z5 Premium için yapılan testlerde beklenildiği gibi şaşırtıcı sonuçların alınmadığı ifade edildi. Cihaz ile ilgili kapsamlı testlerin önümüzdeki günlerde yapılacağı da açıklandı.

Fakat tüm bunlara rağmen donanım özellikleri ile birlikte Sony’ni bir üst seviyeye çıkarmayı başaracak Sony Xperia Z5 Premium bu kadar ilgi görmeyi hak ediyor denebilir. Fakat cihaz için daha fazla test ve incelemenin yapılması gerekiyor. Böylelikle cihaz hakkında çok daha net bir şeyler söylemek mümkün olacak.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0