Sony Xperia Z5, Z5 premium ve Z5 Compact Karşılaştırma

Japon teknoloji üstadı son çıkardığı akıllı telefonları Sony Xperia Z5, Z5 Premium ve Z5 Compact modellerini karşılaştırdık. Tasarım olarak birbirine çok benzeyen bu cep telefonlarına gelin hep birlikte yakından bakalım.

Tasarım

Tasarım olarak birbirine benzediğini söylemiştik. Ekran boyutlarını kıyasladığımızda Z5 Premium modelin 5.5″, Z5 modelinin 5.2″ ve son olarak Z5 Compact modelinin 4.6″ IPS LCD ekrana sahip olduğunu söyleyelim. Her 3 modelde suya/toza dayanıklı olarak üretilmiş. (IP68 sertifikasına sahipler)

Her 3 modelde de parmak izi okuyucu bulunuyor. Ağırlık ve ölçülere baktığımızda ise ekran büyüklüğüne eş oranda ağırlıkları mevcut. Yani en büyük ekranlı Z5 Prmeium modeli en ağırken 4.6″ ekrana sahip Compact modeli en hafif. (detayları aşağıda göreceğinizden burada ölçüleri tek tek vermiyorum)

Kasanın inceliğine baktığımızda ise Xperia Z5’in 7.3mm ile en ince tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün. Daha sonra 7.8mm ile Z5 Premium geliyor. Sonrasında ise 8.9 mm gibi oldukça kalın bir tasarıma sahip Z5 Compact geliyor.

Sony Xperia Z5 cep telefonu

Sony Xperia Z5

İşlemci

Akıllı telefonların hepsinde 8 Çekirdekli işlemci bulunuyor. Z5 ve Z5 Compact modellerinde 3 GB Ram’e yer verilirken, Z5 Compacta ise 2 GB Ram yeterli görülmüş. Her model için de grafik işlemcisi olarak Adreno 430 modeli kullanılmış. Chipset olarak da yine her modelle Snapdragon 810 cipinin bulunduğunu ekleyelim.

Kamera & Video

Her 3 cep telefonu da kamera performansıyla öne çıkıyor ve 23 MP, 5520 х 4140 piksel çözünürlüğünde arka kamerası bulunuyor. Ön kamerasında ise 5.1 MP çözünürlüğünde 1080P video kaydı yapabilen bir lens tercih edilmiş. Her 3 telefon da söylediğimiz gibi aynı lensleri kullanmış. 4K video çekimi yapabiliyor. Teknik veriler ise şöyle: 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps

Diğer teknik özellikler

Her 3 cep telefonunda aynı sensörler kullanılmış. Bunlar: İvmeölçer, Yakınlık sensörü, Pusula, Jiroskop ve Barometre sensörleri. Tüm modellerde dahili radyo ve NFC özelliği bulunuyor. Batarya dışında aslında pek çok özellik tüm modellerde mevcut. Örneğin Hızlı şarj (30 dakikada %60 şarj) özelliği, 200 GB’a kadar hafıza kartı desteği, Stereo dahili hoparlörler gibi. Tüm cihazlarda Nano-SIM kart yuvası bulunduğunu da yazımıza ekleyelim.

Sony Xperia Z5 Compact

Sony Xperia Z5 Compact

Batarya

Sony Xperia Z5 modelinde 2.900 mAh, Z5 Premium modelinde 3.430 mAh ve Z5 Compact modelinde 2.700 mAh batarya bulunduğunu söyleyelim.

Gelelim hangi telefonu tercih edeceğimize: Öncelikle şunu belirmek isterim. Bi sıralama yapacak olursak adından da anlaşılabileceği gibi Z5 Premium en iyi model. Sonrasında Z5 ve Z5 Compact modelleri geliyor. Burada aslında biraz da bütçeniz ön plana çıkıyor. Ama iyi bir telefon kullanıcısı iseniz tercihinizin Z5 ve Z5 Premium arasında olması gerekir diye düşünmekteyim.

Daha orta bir seviye gibi görünen Z5 Compact modeli size şu aşamada hitap etmeyebilir. Tasarım anlamında da ekranının daha küçük, kasasının daha ağır olduğunu söylemiştik.

Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z5

Bu arada şunu da ekleyelim. Sony Xperia Z5 Premium modeli oldukça iyi özelliklerle gelecek. Keza şuan ki ekran çözünürlüğü henüz hiç bir akıllı telefonda yok. Kamera performansları da Sony’den kaynaklı çok iyi.

Peki siz hangi modeli almak istersiniz ?

Karşılaştırmayı beğendiyseniz Sosyal medya hesaplarınızdan aşağıdaki butonları kullanarak paylaşım yapabilirsiniz.

Sony Xperia Z5, Z5 premium ve Z5 Compact Teknik özellik karşılaştırması

telefon karsilastirma

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0