5G

5G, beşinci nesil cep telefonu iletişim standartlarıdır. 4G‘nin halefidir ve mobil veriler için önceki nesillerden daha hızlı olmayı vaat ediyor.

Bazı ülkeler 5G ağlarını 2020 yılında kısıtlı da olsa kullanıma sundu. Bazıları ise 2021 yılının genelinde başlatacaklarını belirtiyor.

En iyi performans gösteren 4G, LTE ağları, saniyede 300Mbit ‘lik en yüksek indirme hızları sağlayabilir. Buna karşılık, 5G tahminleri saniyede 1Gbit / 10Gbit arasında değişiyor.

Daha iyi anlamanız için, bu 1080p HD filmin akıllı telefonunuza 10-40 saniye içinde indirilmesi demektir.

5G, çok daha düşük bir gecikmeden faydalanır ve çok az gecikmeye neden olur. Bu düşük gecikme, sürücüsüz arabalar gibi uygulamalar için kritiktir. Tipik bir 4G ağı, 5G’nin teorik 1ms‘sine kıyasla 45ms‘lik bir gecikmeye sahiptir.

Bir 5G ağı da daha büyük kapasiteye sahip olacak ve yüksek taleple daha iyi başa çıkacaktır.

5G, daha az dağınık oldukları ve bilgileri çok daha hızlı taşıyabildikleri için yeni yüksek radyo frekansları kullanır.

Ancak, daha yüksek frekanslar o kadar uzağa gitmez. 5G, daha fazla sayıda daha küçük çoklu giriş ve çıkış (MIMO) antenlerinin birbirine daha yakın olmasıyla etkinleştirilir.

Operatörler, birden fazla sanal ağ ‘diliminde’ tek bir fiziksel ağı yapılandırabilir. Bu ‘dilimler’ uygun şekilde tahsis edilebilir ve bu nedenle ağı daha iyi yönetir ve uygulamaya bağlı olarak uygun kaynakları sunar.

Şu anda, çok az sayıda cep telefonu 5G özelliğine sahiptir. Fakat her geçen gün bu sayı artmaktadır.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0