Basınç (Pressure) Sensörü

Basınç Sensörü hava basıncını ölçer ve bu nedenle hava tahminlerinde önemli bir rol oynayabilir – düşük basınç, kötü ve yağışlı havaların daha muhtemel olduğunu gösterir. Ayrıca, hava basıncı rakım değişikliklerinden etkilenir; bu, böyle bir sensörün dikey yükseklik hakkında son derece hassas bilgiler sağlayabileceği anlamına gelir.

Günümüzün akıllı telefonları, tasarımlarında çok çeşitli ivmeölçerler, jiroskoplar ve diğer çeşitli sensörler kullanmaktadır. Nispeten bilinmeyen, hava basıncını ölçen barometrik basınç sensörüdür. Bu sensörler şu anda birinci sınıf akıllı telefonlara entegre ediliyor, ancak aynı zamanda genel telefonlarda veya akıllı saatlerde ve Nesnelerin İnterneti uygulamaları gibi giyilebilir cihazlarda daha yaygın hale geliyor.

En önemli uygulamalardan bazılarına ve barometrik basınç sensörlerinin tüketici ekipmanlarındaki rolüne bir göz atalım.

Kapalı navigasyon

İç mekan navigasyonu, bir binadaki kullanıcının mevcut kat seviyesini belirlemek için hava basıncı verilerinin yorumlandığı bu teknoloji için daha ilginç uygulamalardan biridir. Bu, alışveriş merkezlerinden veya yeraltı otoparklarından birini bulmak için kullanışlıdır.

GPS tabanlı sistemler genellikle uydu sinyallerini engelleyen büyük modern binaların içinde çalışmaz. Bu tür korumalı ortamlarda navigasyonu sağlamak için, basınç sensörü yardımıyla irtifa tespiti, aksi halde yaygın olarak 3D navigasyon olarak bilinen üç boyutlu bir matris oluşturmak için bir ivmeölçerdeki adım sayma verileriyle birleştirilebilir.

İç mekan navigasyonu, acil servis çağırırken arayanın yerini doğru bir şekilde belirlemek için önemlidir. ABD’de, FCC (Federal İletişim Komisyonu) kısa süre önce E911 kurallarını güncelleyerek iç mekanlarda 911 arayan bir kişinin bulunduğu yerin otomatik olarak acil durum görevlilerine iletilmesini zorunlu kılmıştır. Tüm akıllı telefonların, arayanın yerini büyük bir binada tam olarak saptamak amacıyla bir basınç sensörü gerektirmesi beklenir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0