HiSilicon Kirin 980

HiSilicon Kirin 980, 2018 Eylül ayında Dünya’nın ilk 7NM teknolojisi ile üretilen ilk mobil işlemcidir. Huawei tarafıntan kendi telefonlarında kullanmak üzere üretilmiştir. (Honor modelleri de buna dahildir)

Dünyanın ilk 7nm işlemli cep telefonu yonga seti, dünyanın ilk cortex-A76 mimari yonga seti, dünyanın ilk çift NPU tasarımı ve LTE Cat.21’i destekleyen Kirin 980’dir. Kirin 980, birden fazla teknolojik yeniliği birleştiriyor ve kullanıcılara etkileyici mobil performans sağlamak ve daha rahat ve akıllı bir yaşam sağlamak için AI (Yapay Zeka) trendini yönlendiriyor.

HiSilicon Kirin 980

Kirin 980, 1 santimetreden daha az bir alana 6,9 milyar transistör entegre eder; bu, daha iyi performans elde etmek için yoğunluğu 1,6 katına çıkartılması anlamını taşır. Bu yonga seti, dünyadaki ilk Cortex-A76’dır ve tek çekirdekli performansta % 75 iyileşme sağlar. Kirin 980 ile grafik kartı olan Mali-G76 GPU’nun performansı % 46 artırıldı. LPDDR4X bellek, 2133 MHz’e kadar hızlarda çalışır. 

Dördüncü nesil ISS, kaliteli görüntüler yakalamak ve önemli ayrıntıları korumak için çok geçişli bir gürültü azaltma özelliği kullanır. Bu ISS ayrıca, video netliğini etkin bir şekilde artırmak ve çekim gecikmelerini % 33 oranında azaltmak için özel bir video işlemci hattına sahiptir.

Kirin 980 7nm işlem teknolojisi, 10nm işlemine kıyasla, performansı %20, güç verimliliğini %40 artırır ve Kirin 980’in genel enerji verimliliğini %58 artırdı. Mali-G76 GPU, enerji verimliliğini de %178 artırdı. Kirin 980, 2 süper çekirdeğe, 2 büyük çekirdeğe ve 4 küçük verim çekirdeğine sahip 3 enerji verimliliği mimarisi ile üretilmiştir ve CPU’nun ağır, orta ve hafif yük senaryolarını düşürerek uyarlamasını sağlamak için Flex-Scheduling mekanizmasını kullanır. Güç tüketimi ve kullanıcılara daha uzun bir batarya ömrü verirken, yine de daha yüksek bir performans deneyimi yaşatıyor.

HiSilicon Kirin 980 Yapay Zeka

Kirin 980, yüz tanıma, nesne tanıma, nesne algılama, görüntü bölümleme ve akıllı çeviri gibi AI sahnelerine, % 120 tanıma hızında, dakikada 4500 görüntüye ulaşan çift çekirdekli bir NPU’nun gücüyle kolayca uyum sağlayabilir. Öyleyse hızlı bir şarkıyla dans ediyor veya kameranın önünde hızla koşuyor olsun, Kirin 980 gerçek zamanlı olarak insan vücudunun ek yerlerine ve hatlarına odaklanabilir. 

Güçlü nesne algılama özellikleri ayrıca çeşitli nesneleri doğru bir şekilde tanımlayabilir. Kirin 970 ile karşılaştırıldığında, Kirin 980, görüntü tanımadan nesnenin algılanmasına kadar etkileyici bir yükseltmedir. Kirin 980, Uygulama geliştiricileri için eksiksiz bir framework desteği ve zengin araçlar sağlayarak gelecekteki AI yeteneklerinin temelini oluşturur.

Kirin 980, 1.4 Gbps’de en hızlı downlink’i destekleyen ve metro veya yüksek hızlı raylar gibi sıkışık alanlarda sabit bir bağlantı sunan LTE Cat.21’i destekleyen ilk üreticidir. Hi1103 ile, 1,7 Gbps ve 160 MHz bant genişliğine sahip teorik bir zirve indirme hızını desteklemektedir, bu da endüstri seviyesinin 1.7 katıdır. 

GPS, karmaşık navigasyonlarda bile harita navigasyonunu kullanırken daha doğru bir hedef konum sağlamak için endüstri lideri L1 + L5 çift frekanslı ultra hassas konumlandırma ile desteklenir.

Kirin 980 Kullanan Telefonlar

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0