Kapasitif Ekran

0

Kapasitif dokunmatik ekran, bir insan parmağının iletken dokunuşunu veya giriş için özel bir cihazı kullanan bir kontrol ekranıdır.

Parmaklardan veya basit stillerden gelen girişi algılayabilen dirençli ve yüzey dalga panellerinden farklı olarak, kapasitif dokunmatik ekran panellerine bir parmağınızla veya özel bir kapasitif kalemle veya eldivenle dokunulmalıdır. Panel, elektrik yüklerini depolayabilen bir malzeme ile kaplanmış ve ekrana dokunma yeri, o konumdaki kapasitans değişikliği ile bildirilmektedir.

Bir kapasitif panele dokunulduğunda, temas noktasına küçük bir miktar yük çekilir, bu da işlevsel bir kapasitör olur. Elektrostatik alandaki değişiklik, yeri bulmak için ölçülür. Bazı tasarımlarda, panelin her köşesinde bulunan devreler şarjı ölçer ve bilgileri işlemek için kontrol ünitesine gönderir. Çoklu dokunmatik ekranlarda, sensörler daha karmaşık girişleri sağlamak için bir ızgarada düzenlenir.

Dirençli dokunmatik ekranlara giriş, iki iletken katmanın birlikte basılmasıyla sonuçlanan basınçta çalışır. Buna karşılık, kapasitif dokunmatik ekranlar dış elemanlardan etkilenmez, yüksek netliğe sahiptir ve daha hafif temas ve daha fazla hassasiyetle daha kolay çalışmayı sağlar.

Pek çok akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlar, Android telefonlar, Microsoft Surface ve Apple’ın iPhone, iPad ve iPod Touch’ı da dahil olmak üzere, kapasitif ekranları kullanıyor güveniyor.

Önceki İçerik Super AMOLED
Sonraki İçerik Sürekli Açık Ekran
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here