Multi Touch

Multitouch, aynı anda iki veya daha fazla temas noktasından gelen girişi algılamak için bir dokunmatik algılama yüzeyinin (genellikle bir dokunmatik ekran) yeteneğini ifade eder. Multitouch algılama, dokunmatik yüzeye bağlı bir uygulamaya özel entegre devre (ASIC) sensörünün varlığıyla mümkün kılınmıştır.

Multitouch işlevi, kullanıcıların yakınlaştırma için ekranı kıstırma veya ekranı uzaklaştırmak için yayma gibi birden fazla parmak hareketi yapabilmelerini sağlar. Multitouch ayrıca gelişmiş kullanıcı ve sanal nesne etkileşimi sunan silme ve döndürmeyi de sağlar.

En eski dokunmatik ekranlar, tek dokunuşla algılama ile oluşturulmuştur. Günümüzün en popüler akıllı telefonları ve tabletleri çoklu dokunmatik algılama özelliğine sahiptir.

Çoklu dokunma teknolojisinin kullanılmasından önce, bir kullanıcı bir belgeye veya görüntüye yakınlaştırmak için gerçek veya sanal bir düğmeye basar. Çoklu dokunuşla, kullanıcı belirli parmak hareketleriyle aynı etkiyi elde eder. Benzer şekilde, geçmişte, nesne rotasyonu, genellikle iki-üçgensel bir simge ile sembolize edilen bir sanal düğmeye basmak için bir kullanıcı gerektirdi. Çoklu dokunmatik ekranları kullanarak, bir kullanıcı saat yönünde veya saat yönünün tersine parmak hareketleriyle aynı etkiyi elde edebilir.

Multitouch teknolojisi çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılır, ancak daha büyük cihazlar bu arayüzleri destekler. Apple iPad ve Microsoft Surface gibi Tablet PC’ler bu tür cihazların örnekleridir. MacBook Pro gibi bazı dizüstü bilgisayarın touch padleri de çoklu dokunma hareketlerini destekler.

Çoklu dokunma özellikli cihaz kapasitesine yönelik talebi karşılamak için, daha fazla işletim sistemi entegre arayüz desteği sağlar. Mac OS X, Windows 7 ve Ubuntu gibi masaüstü işletim sistemlerinin yanı sıra iOS, Android ve Symbian gibi mobil işletim sistemleri de çoklu algılama özelliğini destekliyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0