OLED

OLED – (Organik Işık Yayan Diyot) – Aynı zamanda TV’leri daha verimli ve çevre dostu hale getirirken ultra-ince ekranlardan koyu siyah seviyelerine ulaşmayı mümkün kılan bir tür ekran teknolojisidir.

OLED teknolojisi şu şekilde çalışıyor: iki iletken arasına organik, karbon bazlı bir film yerleştirilmiş ve bir elektrik akımı geçtiğinde ışık yayar ve bu işlem bir OLED ekranındaki her pikselde gerçekleşir.

Bu, sıvı kristalleri aydınlatmak ve bir görüntü oluşturmak için bir arka ışık gerektiren bir LCD (Sıvı Kristal Ekran) panelinden farklıdır. LCD ekranlar sadece çok fazla enerji gerektirmekle kalmaz, arka ışık komşu pikselleri etkilediği için gerçek siyahları da elde edemezsiniz.

Bir OLED paneliyle, organik pikseller kendiliğinden yayılır, bu da kendi ışıklarını oluşturdukları anlamına gelir – ve böylece kapatıldığında perdelik siyah olabilir.

İki tür OLED teknolojisi vardır: Pasif Matris (PMOLED) ve Aktif Matris (AMOLED). Active-Matrix, elektroniklerin her pikseli ayrı ayrı açıp kapatmasını gerektirir; bu, derin siyahları ve dolayısıyla bugün gördüğümüz OLED TV‘lerde kullanılan türü göstermek için daha iyidir.

OLED ayrıca, daha farklı ve doğru renkler sunmak ve bir ekranın ömrünü arttırmak için, normal kırmızı, yeşil ve mavi alt piksellerin yanı sıra ek bir beyaz piksel içerir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0