Rechargeable Battery Types

0

Geçmişin cep telefonları (Ni-Cd ve NiMH) ile şarj edilebilir nikel bazlı pillerle donatılmış olarak geldi.

Ancak son birkaç yılda telefonlarda kullanılan çoğu şarj edilebilir pil Lityum tabanlıdır.

Ya Lityum-iyon (Li-İyon) ve Lityum Polimer (Li-Po).

Polimer lityum iyon pil ile sıvı lityum iyon pil arasındaki temel fark, ikisinde kullanılan elektrolitlerin farklı olmasıdır.

Lityum iyon piller yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir, bu nedenle hacim başına daha fazla şarj tutarlar ancak kullanılmadıklarında bile eskimeye bağlı olarak şarjlarını kaybederler.

Li-Polymer daha düşük enerji yoğunluklu bir pile sahiptir, ancak daha ince, daha hafif, daha güvenlidir ve yaşlandıkça şarjı daha iyi tutarlar.

Lityum polimer pillerin üretimi Lityum iyondan daha gelişmiş ve önemli ölçüde daha pahalıdır, bu nedenle hiçbiri diğerinden kesinlikle daha iyi değildir. Üreticiler genellikle belirli cihaz tasarımı için hangi tip pilin daha uygun olduğuna karar verir.

Önceki İçerik RAM (Rasgele Erişim Belleği)
Sonraki İçerik Theme
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here