Retina Ekran

0

Retina, somut bir tanımı olmayan bir Apple pazarlama terimidir: Basitçe söylemek gerekirse, bir Retina ekranı, Apple’ın buna karar verdiği herhangi bir ekrandır. Bununla birlikte, Retina ekranlarını Retina olmayan ekranlardan ayıran özellikler de vardır.

Burada, her Retina ekranı türü hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız, sahip oldukları Apple ürünlerini listeleyeceğiz ve bu ekranların onlar için ödediğiniz farka değer olup olmadığına dair bir fikir vermeye çalışacağız.

Apple’ın Liquid Retina HD, Retina HD, Süper Retina HD, Retina 4K ve 5K dahil olmak üzere pek çok Retina ekran modeli bulunmaktadır. Aralarındaki en basit fark aslında kullandıkları çözünürlükleridir.

İlk ve en önemli kriter piksel yoğunluğu: genellikle ekranın netliği hakkında en iyi fikri veren istatistiktir.

Örneğin, iPhone 4, 5, 6, 7 ve 8’in tümü 326 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranlar kullanırken, Plus sürümlerinde daha yüksek yoğunluk 401 ppi’ye sahip. iPhone X, XS ve XS Max’in piksel yoğunluğu 458 ppi değerindedir.

Retina ekranı, Retina olmayanlarla nasıl karşılaştırılır?

Bir Retina ekranın etkisi her şeyin daha net görünmesini sağlamaktır. Metinler özellikle Retina’dan yararlanıyor ve pürüzlü görünmemesini ve daha yumuşak görünmesini sağlıyor.

Önceki İçerik 3D Touch
Sonraki İçerik Yapay Zeka (AI) Sahne Algılama
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here