Ana SayfaTeknoloji Haberleri13 Yıl Sonra Apple Gelirleri İlk Kez Düştü!

13 Yıl Sonra Apple Gelirleri İlk Kez Düştü!

-

Dünyanın en önemli markalarından biri olan Apple, 13 yılın ardından ilk kez satışlarında azalma olduğunu açıkladı. Apple ürünlerinin satışlarında neden azalma oldu ve satış rakamları ne seviyede?

Apple’ın yayınladığı rapora göre yılın ikinci çeyreğinde firma gelir düşüşü yaşamış. 13 yıldır aralıksız yükselen satış rakamları ilk kez karda düşüşe geçti.

Apple ikinci çeyrekte 50.6 milyar dolar gelir, 10.5 milyar dolar kar ettiğini duyurdu. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde bu değerler 58 milyar dolar gelir ve 13.6 milyar dolar kar şeklindeydi. Geçtiğimiz yıla oranla tam %13’lük bir düşüş yaşandı.

Apple 2003’ten bu zamana dek bütün çeyreklerde gelirlerini ve satışlarını arttırarak büyümeye devam ediyordu.

Apple satışları ve gelirleri düştü!

Apple’ın gelirlerinde temel faktör olan iPhone tahtını koruyor. Apple gelirlerinin tam üçte ikisini iPhone modelleri sayesinde kazanıyor. Firma son üç aylık süreçte 51.2 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki satış sayısıyla 61.2 milyondu.

13 Yıl Sonra Apple Gelirleri İlk Kez Düştü!

Mac satışlarında da tıpkı iPhone modellerinde olduğu gibi bir gerileme söz konusu. Geçtiğimiz yıl 4.56 milyon Mac satılmışken, bu sene 4.03 milyon adet Mac satışı gerçekleşti. Aynı durum iPad’de de geçerli. Geçtiğimiz yıl 12.6 milyon adet iPad satışı gerçekleşirken bu yıl 10.25 milyon adete düşüldü.

Firmanın CEO’su Tim Cook önümüzdeki çeyrekte de gerileme yaşanacağını tahmin ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl 49.6 milyar dolar olan gelirim önümüzdeki çeyrekte 41 milyar dolar seviyesine düşmesi bekleniyor.

Tim Cook, sözlerine Apple’ın geleceğinin çok parlak olduğunu da ekledi. Büyümeye ara verdiklerini ve bu çeyreklerin zorlayıcı gececeğini belirtti.

Apple gelirlerinde düşüş yaşıyor olsa da bu durumu yeni yatırımlarıyla kapatmayı düşünüyor. Akıllı saat, otonom araçlar ve sanal gerçeklik gibi potansiyeli son derece yüksek olan bu sektörlere yapıla yatırımlar uzun vadede Apple’a ciddi bir gelir kapısı olacaktır.

Şirket, servisleri ve ürünleri aracılığıyla 1 milyarı aşkın aktif kullanıcıya hizmet ettiğinin de belirtti.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here