Ana SayfaTeknoloji Haberleri2021'in İlk Çeyreğinde Bilgisayar Satışları %55 Arttı!

2021’in İlk Çeyreğinde Bilgisayar Satışları %55 Arttı!

2021 yılında meydana gelen çip kıtlığına rağmen yılın ilk çeyreğinde bilgisayar satışları katlanarak arttı ve %55'e ulaştı. İşte detayları.

-

Bilindiği üzere 2020 yılının sonlarından bugüne kadar küresel pazarda çip kıtlığı artmaya devam ediyor. Bu çip kıtlığının artmasında en temel sebep virüsten dolayı artan talep ve Tayland‘ta meydana gelen kuraklık. Tayland‘lı üretici TSMC‘nin çip üretiminde kullandığı saf suyun yetersizliği nedeniyle yeterli çip üretemediği biliniyordu.

Ancak bu kıtlığa rağmen 2021 yılının ilk çeyreğinde bilgisayar satışları 84 milyon adete ulaşarak yaklaşık %55 oranında artmış durumda. Bu oran 2020 yılının ilk çeyreğine göre yıllık bazda kıyasla %8 bir düşüşle sonuçlandı. Bilgisayar satışları bu yılın ilk çeyreğinde uzmanların beklediği gibi çok da kötü geçmedi.

IDC‘nin yayımladığı rapora göre, Apple‘ın bilgisayar satışlarında büyümesi oldukça etki olmuş durumda. Ayrıca diğer bilgisayar üreticileri bir önceki yıla göre daha fazla satış gerçekleştirmeyi başardı. IDC yetkilisi Jitesh Ubrani, “Geçen yıla ait karşılanmamış talep ilk çeyreğe taşındı ve salgının getirdiği ilave talep de hacmi artırmaya devam ettirdi” dedi.

Aynı zamanda IDC, bilgisayar satışlarında iş, eğitim ve tüketici odaklı bir talep artışının olduğunu da açıkladı. Bu talep karşısında oluşan çip kıtlığı Apple, Acer, Lenovo gibi şirketlerin önümüzdeki çeyreklerde satışlarını etkilemesi bekleniyor. Ayrıca satışlardaki 5 büyük bilgisayar üreticisi şirketin kıtlıktan dolayı diğer küçük üreticileri bitirmesi söz konusu olabilir.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here