3 Boyutlu Yazıcılar Hayat Da Kurtarıyor!

Sadece teknoloji alanında değil, hayatın her alanında ilginç kullanımları ile bu alanda çığır açan üç boyutlu yazıcılar, insan hayatını da kurtarmayı başardı.

İngiltere’de yaşanan olayda, kalbinde sorun yaşayan 2 yaşındaki Mina Khan’ın sorunu üç boyutlu yazıcıların sağladığı imkanlarla tedavi edilebildi. Mina Khan’ın sorunu için çalışmalara başlayan doktorlar, ilk olarak üç boyutlu yazıcı ile Mina Khan’ın kalbinin aynısı yaptı. Bu yapay kalp üzerinde ameliyatta uygulanacak olan tüm işlemler uygulanarak, testler yapıldı. Bu sayede hangi bölülmede sorun yaşanabileceği, ameliyatın nasıl yapılması gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olan doktorlar, üç boyutlu yazıcının kendilerine sunduğu bu imkan ile birlikte ameliyata girmeden önce pratik yapma imkanı buldu.

Bu çalışmaların ardından ameliyata alınan Mina Khan’ın, sorunsuz bir ameliyat geçirerek sağlığına kavuşmayı başardı.  Bu gelişmelerin ardından teknoloji ile birlikte insan yaşamına giren üç boyutlu yazıcıların, bu şekilde daha fazla alanda kullanılmaya başlanması beklenirken, iyi sonuçlar vermesi tıp adına da büyük bir umut oldu.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0