3D Yazıcı Teknolojisi

Gelişen teknoloji hayatında son zamanlarda ön plana çıkan bir yenilik ise 3 boyutlu yazıcılardır. Bu yazıcıların özelliği tasarıları 3 boyutlu bir şekilde size takdim etmesidir. Birbirinden farklı malzemeleri kullanarak tasarlanan maddeyi size gerçek bir madde olarak sunabilen bu cihazlar tarihin akışını değiştirmeye başlamıştır.

3D Yazıcılarının Faaliyet Gösterdiği Sektörler

Protez ürünlerinde üretimine bu yazıcılarla başlamak ise sağlık tarihinde bir ilk olmuştur. Bu da demek oluyor ki tasarladığınız herhangi bir ürüne bu 3 boyutlu yazıcılar sayesinde dakikalar içinde ulaşabilmeniz mümkündür. Bu 3 boyut teknolojisi lazer sinterleme, bileşimli olarak yığma ve polimer kürleme tekniklerini kapsamaktadır.

Bu teknoloji sayesinde oto sanayinde de gelişim sağlanmakta. Son on yılda kullanılan bu teknoloji ile piyasada zor bulunan oto yedek parçalarına dakikalar içinde ulaşmanız mümkün. Bu yazıcıların fiyatları ise beş yüz dolar ile birkaç milyon dolar arasında değişmektedir. Bu yıllarda bu fiyatlar düşük yalnız önümüzdeki 2020 yılına kadar bu fiyatların birkaç milyar dolar olacağı ise gelen tahminler arasındadır. Bu yazıcı sayesinde bazı sektörlerin batma ihtimali ise çok yüksek. Çünkü bu yazıcı sayesinde insanlar istediği ürünü dakikalar içinde tasarlayıp kullanabilecek, hatta satabilecektir. Hal böyle olunca kullanımı yaygın olan bu ürünleri üreten firmaların maddi durumları da düşecektir. Bu 3 boyutlu cihazlar bir çok alanda yaygın olarak kullanılacak ve bu sayede bu alanlarda yeni bir çığır açacağı da şüphesiz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0