Ana SayfaTeknoloji Haberleri4G WİMAX ile İnternet Hızınız Uçacak

4G WİMAX ile İnternet Hızınız Uçacak

-

4G WİMAX ile İnternet hızımız katlanacak mı…

4G WİMAX teknolojisi artık Türkiye’de ve bu sayede her yer 4G’li olacak. 4G WİMAX bağlantısı nedir derseniz aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

4G Telekomünikasyon’da kullanılan bir terimdir, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi manasına gelir. Telekomünikasyon’da 2G ve 3G standartlarının bir nevi devamıdır. Diğer telekomünikasyon standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanmaktadır. 4G şebeke veri hızı akıllı telefonlarda 100 Mbps , kablo bağlantılı wi-fi ağlarda 1Gbps’dir. Aynı zamanda WİMAX band genişliği ile aynı boydadır.Yani 4G hızı geldiğide 4G WİMAX ortaya çıkabilecektir. Yani internetiniz 4G WİMAX ile Uçacak…

WİMAX nedir?

WİMAX tarnsferi

3G’den daha hızlı ve bu hızı mobil cihazlara verimli bir şekilde yansıtmaya yarayacak yeni bir teknoloji olan kablosuz bağlantı sisteminin adına WİMAX denir.

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access), klasik IEEE 802.16 standartlarını kullanır. Verici antenin bulunduğu noktadan yaklaşık 50 km mesafeye kadar etki alanı ve 75 Mbps indirme hızına erişen kablosuz bir bağlantı sistemidir.

Temel olarak kabloları ortadan kaldıran ve interneti tek bir merkezden kitlelere yaymayı hedefleyen 4G WİMAX teknolojisini dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanılmaya başlandı.

4G WİMAX ‘ın Wİ-Fİ den farkı nedir?

WİMAX Halen yaygın olarak kullanılmakta olan Wi-Fi’nin çok daha kapsamlı bir versiyonudur. 2002 senesinden beri kullanılan ve daha çok alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, hava alanı, gar gibi merkezi yerlerde hizmet veren Wİ-Fİ’nin sunduğu olanakları daha geniş kitlelere ve daha hızlı bir şekilde yaymak amacıyla 4G WİMAX geliştirilmiştir.

Yüksek hızda internet bağlantısı sunan kablosuz teknoloji olan WİMAX, Wİ-Fİ’nin sınırlı kapsama alanını daha da genişleterek yüksek hızda internet bağlantısını maksimum 50 kmlik bir alan içerisinde sağlamaktadır. Yani yüksek bir noktadan 4G WİMAX aracılığı ile internet sinyalini tüm alıcılarca ulaştırmasına dayalı bir sistemdir. Sinyal geniş bir alanda kullanıcılarına ınternet bağlantısı hızlı olarak sağlamayı başarmaktadır.

4G WİMAX ile Her Yere Yayılacak

wimax-wifi

Kablosuz genişbant teknolojisi sayesinde sabit, taşınabilir ve mobil cihazlara ses, video ve veri transferini kesintisiz ve hızlı olarak sağlanacaktır. Sabit hatların ulaşamadığı yerlerde 4G WİMAX devreye girecek ve şimdiki baz istasyonlarına benzer bir görev üstlenerek her yerde mobil ve sabit alıcılara  geniş band erişim imkanı sağlanmış olacaktır.

Ucuz maliyetle sağlanacak olan bu teknoloji ile internetin ulaşılamadığı yerlere  kolayca erişim sağlanacaktır. Bu teknolojinin yayılması ile rekabet ortamı oluşturulacak ve kablo veya DSL internet bağlantılarına bir alternatif olacağı kesin gözüyle bakılan 4G WİMAX internet fiyatlarını aşağı çekecektir. Yani internet 4G WİMAX ile Her Yere Yayılacak, İnternetsiz alan kalmayacaktır.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here