75.000 iOS cihaz tehlikede

Apple tarafından geliştirilmiş olan iOS işletim sistemi sürekli olarak yükselişine devam ediyor, geçtiğimiz günlerde Apple tarafından geliştirilen sistemin biraz düşüş yaşadığı belirtilse de Apple tarafından 9 Eylül tarihinde üretilecek olan Apple iPhone 6 modeliyle beraber şirketin oldukça yükselişe geçmesi bekleniyor.

Çinli hackerlar iOS cihazlara Jailbreak ile malware bulaştırıyor.

Apple iOS işletim sistemli cihazları kırabilmek yani dışarıdan uygulama yükleyebilmek ve tasarımsal anlamda değişiklikler yapabilmek kısacası iOS cihazları özgür yapabilmek için yapılan Jailbreak işleminin sonucu iOS cihazlara malware bulaştırıldığı ortaya çıktı.

AdThief kod adına sahip olan malware Apple iPhone, iPad, iPod gibi cihazlara yapılan Jailbreak işlemi sonrası cihazlara yükleniyor, bu malware ile beraber Çinli hackerlar oldukça büyük bir kullanıcı ağının gizliliğini neredeyse sıfıra düşürebiliyor.

Jailbreak yapan kullanıcılar dikkat!

Eğer cihazlarınıza Jailbreak işlemini uyguladıysanız ve Cydia üzerinden herhangi bir tweak veya benzeri bir yazılım indirdiyseniz AdThief kod adı verilen malware’nin sizin cihazınıza bulaşmış ihtimali de oldukça yüksek denebilir.

Açıklanan raporlara göre AdThief kod adı verilen malware’nin AdMob ve Mobile Ads, AdWhirl, MdotM, MobClick gibi reklam servisi gelirlerini o firmalara değil hackerlara yönlendirdiği biliniyor.

Jailbreak işlemi sonrası eğer malware sizin cihazınıza bulaştıysa cihazınızda reklam destekli bir oyuna girdiğinizde reklam gelirlerinin geliştiriciye gitmesi gerekirken bu gelirin hackerlara gittiği açıklandı.

75.000 iOS cihaza bulaştığı bilinen malware’nin temizlenme yolu maalesef yok, ancak Jailbreak yapılmış bir cihazınız varsa derhal yedekleri geri yüklemeden sıfırdan bir başlangıç yaparak Apple cihazınızı sıfırlamanızı öneririz.

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0