Ana SayfaTeknoloji HaberleriAB, 2023'te teknoloji girişimlerine 1,13 milyar Euro hibe edecek

AB, 2023’te teknoloji girişimlerine 1,13 milyar Euro hibe edecek

-

YouTube İçin En İyi Video Yapma Uygulamaları 2023

YouTube üzerinden para kazanmak isteyen herkes video içeriği üretebilmek için kolları sıvadı. Eğer siz de...

Avrupa İnovasyon Konseyi’nin (EIC) yeni kabul edilen 2023 çalışma programı, çığır açan teknolojileri ölçeklendirebilen ve yeni pazarlar yaratabilen bilim insanlarına ve yenilikçilere 1,6 milyar Euro finansman sağlayacak.

Özellikle, bu miktarın %70’i (1.13 milyar €), yüksek etkili inovasyonların geliştirilmesi ve pazarlanmasında startup’ları ve KOBİ’leri destekleyen EIC Accelerator’a ayrılmıştır.

Spesifik olarak, AB’nin stratejik hedeflerine katkıda bulunacak geleceğin teknolojilerini geliştiren girişimler için 525 milyon Avro sağlanmıştır. Bunlar arasında kanser için biyobelirteçler, salgın yönetimi için dekontaminasyon, enerji depolama, kuantum veya yarı iletken bileşenler, dayanıklı tarım, uzay teknolojisi ve Yeni Avrupa Bauhaus girişimi yer alıyor.

Kalan 613 milyon Euro, belirli bir konuya gerek olmaksızın yenilikleri kapsayacak.

EIC’nin önümüzdeki yıl için çalışma programı, üç önemli hedefle daha geliyor: derin teknoloji girişimlerine yetenek akışını artırmak, kadın yenilikçileri daha fazla desteklemek ve özel ve kamu tedarikçileri arasındaki işbirliğini kolaylaştırmak.

EIC’nin finansmanı önemli ama küçük bir adım

Bugüne kadar, EIC’nin desteği bir dizi etkileyici sonuç vermiştir. İlk olarak, şirket portföyü, 12 unicor ve 112 centaur dahil olmak üzere toplam 40 milyar Euro’nun üzerinde bir değerleme elde etti.

Avrupa İnovasyon Konseyi ayrıca özel sektör yatırımlarını takip eden 10 milyar Avro’nun üzerinde teşvik etmeyi başardı. Buna çığır açan fikirlerin ticarileştirilmesi için 100 milyon Euro’luk desteği ekleyin. Ve önümüzdeki yılın finansmanının Avrupa teknoloji endüstrisinin daha da fazla ilerlemesiyle sonuçlanmasını bekleyebiliriz.

Ancak 1,13 milyar Euro çok büyük bir para gibi görünse de, gerçekte neredeyse yeterli değil. Referans olarak, Birleşik Krallık’taki derin teknoloji şirketlerine yapılan özel yatırımın yalnızca 2021’de 8,5 milyar dolara ulaştığı ve bu da sektörün katlanarak büyümesine izin veriyor.

Ve eğer – varsayımsal bir senaryoda – EIC’nin finansmanını bloğun 27 üyesi arasında eşit olarak bölersek, her ülke temelde bu 1,13 milyar Euro’dan yaklaşık 42 milyon Euro alır. Bunu, Avrupa teknoloji endüstrisinin 2022’de gördüğü yavaşlama ile birleştirin ve kamu yatırımının inovasyonu güvence altına almanın ayrılmaz bir parçasını temsil ettiği açıktır.

Nihayetinde, Avrupa’da yüksek teknoloji şirketleri yoğunluğu, vasıflı iş gücü ve bir teknoloji merkezi haline gelmek için gerekli altyapı var, ancak bazı açılardan yeterli desteğin olmaması nedeniyle geri tutuluyor.

Kıta Çin ve ABD’deki önde gelen oyuncularla rekabet edecekse, hem AB’nin hem de yerel yönetimlerin yaklaşan teknoloji girişimlerini daha fazla finanse etmesi gerekiyor.

-- Reklam --

Tesla Cybertruck Üretimi 2024’e Ertelendi!

Tesla'nın tuhaf görünümlü Cybertruck'ının, ilk olarak 2019 Kasım'ında duyurulduktan sonra bu yılın ortalarında seri üretime başlaması gerekiyordu. Bunun gibi...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz