Ana SayfaTeknoloji HaberleriABD İnsan Beyni Üretti!

ABD İnsan Beyni Üretti!

-

İnsan beyninin ne kadar zeki olduğunu bilirsiniz. ABD başta bilim’de önde olan pek çok ülke yapay bir beyin yapmak için uğraşıyorlardı ve sonunda ABD başardı. Laboratuvar ortamında insan beyni yapan ABD gururlu diyebiliriz. Çünkü yapılan beyin gerçeği ile hiçbir farkı olmamakla birlikte tüm hücreler beyinde mevcut durumda

Bir beyin yapmak belki bazılarımız için önem sarf etmeyebilir. Ancak beyin yapmanın ne kadar zor olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü onlarca alanında lider bilim adamlarının toplanması sonucu uzun uğraş ve süre sonucunad yapılan beyin bile bir yetişkin beyni değil. Çünkü beyin yapmak silah,  top, tüfek yapımına benzemez. Yüz binlerce bilgisayar zekası birleşse bir insan beyni yapmazken laboratuvar ortamında gerçek bir beyin yapmanın ne kadar zor olduğunu anlaşmışsınızdır. Üstelik yapılan beyin tamamen gerçek ve kullanılabilir durumda.

Yapılan beyin anne karnında 5 haftalık bir bebeğin beyni ile aynı seviyede ve biz bu 5 haftalık duruma üçüncü gebelik ayı başından doğuma kadarki devre içinde ana rahmindeki canlıya verilen ad diyoruz. 5 Haftalık bir bebekte bulunan beyin su diyebiliriz. Ancak onun bile ne kadar zor ve ne kadar üstün düzeyde olduğunu anlamışsınızdır. O beyini yapmak için bile alanında profösör olan bilim adamları çok uğraştı ve sonunda başardılar.

Yapılan beyin oldukça küçük diyebiliriz. 5 haftalık bir bebeğin beyni zaten büyük olacak değil. Şimdi ABD’li bilim adamlarının amacı bu beyin daha da büyütüp geliştirmek. Gerçek bir beyinden hiçbir farkı yok. Yani kıvrımlar beyindeki sıvılar, hücreler, sinirler, oluşan damarlar, zeka bölümü gibi beyinde her alan var. Yani nakil yapılsa 5 haftalık bebekte bulunan beyinden hiçbir farkı yok diyebiliriz.

Bu beyin için bile ABD’li bilim insanları oldukça uğraştı. Şimdi ki amaç ise bu beyni yetişkin beyni gibi büyütüp geliştirmek ve bazı beyin hastalıklarının çözümünü bulmak. Bu beyini büyütürlerse beyin hastalıklarını bu beyin üzerinden gerekli mikropları inceleyip beyne aktaracak ve hastalıkların çözümünü denemek için bu laboratuvar ortamında hazırlanan beyinden çözecekler.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.