Ana SayfaTeknoloji HaberleriABD'nin Huawei'yi Boykot Planına Çin'den Sert Tepki Geldi!

ABD’nin Huawei’yi Boykot Planına Çin’den Sert Tepki Geldi!

Çin, Huawei'ye yönelik son yaptırım haberlerine sert tepki gösterdi. Çin dışişleri bakanlığı yetkilisi Mao Ning, Çin'in bu haberden derin endişe duyduğunu belirtti. 

-

Huawei FreeBuds 5 Kulaklık Bugün Satışa Çıktı!

Spring Flagship etkinliğinde bir dizi yeni ürünü piyasaya sürmenin yanı sıra Huawei, FreeBuds 5 TWS...

Biden yönetimi şimdi Huawei’ye daha fazla yaptırım eklemeyi planladığından,  ABD -Çin Teknoloji savaşı kızışıyor.

Çin’in teknolojik ilerlemesini engellemek amacıyla ABD, yarı iletken ihracatına çeşitli yaptırımlar ekledi ve ayrıca Japonya ve Hollanda gibi müttefiklerine, şirketlerinin Çin’e yarı iletken teknolojisi ihraç etmesini durdurmaları için baskı yaptı.

Şimdi Washington, Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye daha fazla ihracat kısıtlaması getirecek. ABD, şirketi boykot ederek Huawei’yi tamamen devre dışı bırakmayı planlıyor. 

Çin, Huawei’ye yönelik son yaptırım haberlerine sert tepki gösterdi. Çin dışişleri bakanlığı yetkilisi Mao Ning, Çin’in bu haberden derin endişe duyduğunu belirtti. 

Ayrıca, hükümetin ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ve ABD’nin ulusal güvenlik kavramını genelleştirmesine, devlet gücünün kötüye kullanılmasına ve Çinli şirketlerin makul olmayan bir şekilde bastırılmasına kesin olarak karşı çıktığını da sözlerine ekledi. 

abd-huaweiyi-casusluk-yapmakla-sucluyor

Bu Huawei İçin İlk Değil!

Huawei bu tür yaptırımlarla ilk kez karşılaşmıyor. 2018’de ABD hükümeti, ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Huawei ve ZTE yapımı cihazların kullanımını yasakladı. 

2019’da hükümet, Asya Teknoloji devinin ABD vatandaşlarının önemli ve hassas verilerini Pekin ve İran’a sağladığını söyleyerek tüm ABD şirketlerinin Huawei ile iş yapmasını kısıtladı.

2020’de ABD, Huawei’ye yarı iletkenler, ilgili ekipman, teknolojik bilgi birikimi ve personel satışına genel bir yasak getirdi.  

Huawei, dünyanın en büyük teknoloji şirketi olma yolunda ilerliyordu ve 2020’de dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı olmak için Samsung ve Apple‘ı çoktan devralmıştı. Ancak ABD yaptırımları, şirketin teknolojik ilerlemesini ve finansal projeksiyonlarını etkiledi.

Halihazırda ABD-Çin ilişkileri, ABD’nin Çin’e uyguladığı yarı iletken yasağı ve teknolojik yaptırımlarla gergin. Biden yönetimi, Asya devinin özellikle yapay zeka ve fütüristik teknoloji alanındaki teknolojik ilerlemesinden endişe duyuyor ve ilerlemesini yavaşlatmak için Çin’e teknoloji ihracatına yaptırımlar uyguluyor.

Çin, Huawei’ye yönelik ek yaptırımların uluslararası ekonomik ve ticari kuralların açık bir ihlali olduğunu açıkça belirtti. Çin hükümeti, Çinli şirketlerin meşru haklarını ve çıkarlarını sıkı bir şekilde koruyacağına söz verdi. 

-- Reklam --

OnePlus Nord CE 3 Lite 5G, 4 Nisan’da Satışa Çıkacak!

OnePlus, en son akıllı telefonu olan OnePlus Nord CE 3 Lite 5G ve OnePlus Nord Buds 2'nin 4 Nisan'da...
Ayşen Sıla
Ayşen Sıla
Yeni dünyaya olan merakımla birlikte pekişen yazım alanında da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tam şu anda kendi kitabımı kaleme alırken, dünyamızı kuşatan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojiye dair her şeyi ilgiyle takip ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz