Ana SayfaOyunMinecraftAile Bakanlığı’ndan Minecraft Kararı

Aile Bakanlığı’ndan Minecraft Kararı

-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Minecraft oyununa el attı. 2009 yılından ebri faaliyette olan ve yaklaşık olarak 100 milyon oyuncuyu bünyesinde barındıran oyunun şiddet içerdiğine yönelik bir iddia ortaya atıldı. Türkiye’de yoğun rağbet görerek bir çok kullanıcıya hitap eden Minecraft uygulaması hakkında yasal işlem başlatılması noktasında girişimler başlatıldı.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Minecraft raporu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ulaştırılarak, detaylı bir biçimde incelenmesi istendi. Hazırlanan raporda Minecraft’ın çocuklarının gelişiminde etkili olacak bir oyun ifadesi kullanılsa da söz konusu oyunun çocukları şiddete eğilimli hale dönüştürdüğü yazıyor.

Raporda Belirtilen Minecraft Tespitleri

Minecraft
Minecraft’a yasak geliyor

Minecraft’ın yasaklanmasına ilişkin raporda; oyunun içerisinde yer alan tarla ve ev yapımı unsurlarının her ne kadar gelişme gösterse de şiddet unsurlarından dolayı yasaklama kararı alınması gerektiği savunulmuştur. Çocukların gerçek ve sanal dünya arasında bir karmaşa yaşamasına engel olmak amacıyla Minecraft oyununa yasak getirilmek istenmiştir. Bunun yanı sıra oyun içerisinde yer alan hayvanlar çocuklar tarafından incitilecek hareketlerde bulunarak; gerçek hayatta da hayvanların acı çekmediği düşüncesine sahip olabilecekleri söylenmiştir. Minecraft uygulaması nedeniyle çocuklar sosyal izolasyon işleminde kalarak; gerçek dünyayla bağlantılarını minimuma indireceklerdir. Çoklu oyuncu modunda da istismara neden olacak sonuçlarla da karşı karşıya gelinebilecektir.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here