Ana SayfaTeknoloji HaberleriAkıllı Telefon Sektöründe 2015’te Neler Oldu?

Akıllı Telefon Sektöründe 2015’te Neler Oldu?

-

Tangra LH1, Tesla Semi’ye Meydan Okumaya Geliyor!

Terraline tamamen yeni bir şirket olmayabilir, daha önce Solo Gelişmiş Araç Teknolojileri olarak biliniyordu. Şirket,...

Aralık ayına girdiğimiz bugünlerde yeni yıla çok az bir süre kaldı. Yeni bir yıla girmenin heyecanını taşırken, 2015 yılına kuru kuru veda etmek istemedik. Bir kez daha hatırlayacağımız 12 aylık süre içerisinde teknolojide neler oldu? Hangi markalar önceki yıllara göre nasıl bir gelişim gösterdi? Senenin sürprizlerini ve kapsamlı bir değerlendirmesini sizlerle paylaşalım istedik.

Akıllı Telefonların Markalara Göre Dağılımı

Kuşkusuz teknolojinin odak noktasında akıllı telefonlar var. Her ne kadar akıllı saat gibi yeni ürünler 2015 yılı ile kullanıcılara sunulmuş olsa da akıllı telefonların giderek sınırlarını genişletmesi ve yüksek donanımlı hale gelerek, pek çok işi kolay bir hale getirmesi, teknolojinin odak noktasına yerleşmesini sağlıyor. Sizler le yılın çeyreklerinde akıllı telefon sektöründeki gelişmeleri aktarsak da yıl geneline bakmak, tabloyu daha net kılıyor. International Data Corporation (IDC) raporuna göre akıllı telefonlarda henüz yılı tamamlamadığımız için 4. Çeyrek için net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat 3. Çeyrek itibari ile Samsung’un sektörde zirvede olduğunu söyleyebiliriz. Samsung’un en önemli avantajı Apple’a göre çok daha uygun olması. Samsung’un arkasında Apple yer alırken, Huawei de 3. Sırada kendine yer bulmuş durumda.

telefon

Sektörden alınan paylara bakıldığında ise Samsung’un 3. Çeyrek itibari ile yüzde 23,8 gibi bir orana sahip olduğunu görüyoruz. 2014 yılına göre sadece yüzde 0,1’lik bir düşüş yaşayan Samsung için bu oranlar makul karşılanabilir. Sektördeki payını arttıramasa da en yakın rakibi Apple’ın yüzde 13,5 oranında olduğunu görünce, Samsung’un başarısını görmek mümkün.

2015’in üçüncü çeyreğinde sektörde yüzde 6,8’lik bir büyüme görülürken, 355,2 milyon teslimat yapılmış durumda. Bu sonuçlar da kişilerin akıllı telefonlara daha fazla ilgi göstermeye başladığını kanıtlıyor.

Akıllı Telefon Sektöründeki 3. Çeyrek raporu ise şöyle;

Marka2014 3. Çeyrek2015 3. ÇeyrekFark
Samsung23.9%23.8%—0.1%
Apple11.8%13.5%1.7%
Huawei5.0%7.5%2.5%
Lenovo + Moto5.1%5.3%0.2%
Xiaomi5.2%5.2%0.00%
Diğerleri49.0%44.8%-4.2%

samsung

Samsung

Samsung için 2015 yılına dair söylenebilecek en önemli detay Samsung Galaxy S6 ve S6 edge. Samsung’un gelirlerine bakıldığında özellikle Samsung Galaxy S6 ve S6 edge modellerinin satışa sunulması ile birlikte bir artış yaşadığı görülüyor. Daha zarif bir tasarımı olan yeni modellerde Samsung’un karakteristik özelliklerini bir üst seviyeye çıkardığını söylemek mümkün. Galaxy Note 5 ve S6 Edge ve Galaxy A serisi ile birlikte 2015 yılının en iyi Android üreticisi Samsung.

apple Apple

Apple için de 2015 işlerin iyi gittiği bir yıl oldu. 2015 yılında milyonlarca iPhone satan Apple, ayrıca Apple Watch satışları ile birlikte kar oranını oldukça arttırmış durumda. Sektördeki payını da yüzde 1,7 oranında arttırmayı başaran Apple, bu bakımdan yılı iyi bir şekilde geçirmiş durumda. Her ne kadar Apple Watch satışları ile birlikte Apple için pek çok eleştiri yapılmış olsa da pek çok eleştiri Apple için şu anda geçerli görünmüyor. Rakamlara göre akıllı telefon satışlarında yüzde 20’lik bir düşüş olsa da Apple kar oranını yüzde 95’lere kadar çıkarmış durumda.

Huawei

Huawei

Huawei, özellikle Xiaomi’ye karşı iyi bir zafer elde etmiş durumda. 3 çeyrek içerisinde yüzde 81 oranında bir teslimat gerçekleştiren Huawei, pazardaki payını da yüzde 7.5’e çıkarmış durumda. Bir önceki yılın aynı döneminde Xiaomi’nin arkasında yer alan Huawei, bu yıl oyundaki kuralları değiştirdi ve Apple ve Samsung gibi dünya devlerinin ardından sektörde üçüncü sıraya yerleşti.

Başarısız Akıllı Telefon Markaları

Sektörde her ne kadar yukarıda bahsettiğimiz 5 marka iyi bir durumda olsa da 5 başarısız markayı da sıralamak mümkün. Bu konuda LG, Sony, Microsoft, HTC ve Blackberry 3. Çeyrek rakamları ile işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor.

Marka2015 3. Çeyrek Pazar Payı
LG4.60%
Sony3.10%
Microsoft2.20%
HTC2.00%
BlackBerry0.30%

Bu konuda özellikle LG için özel bir açıklama yapmak gerekiyor. Çünkü 2015 LG için hem iyi hem de kötü bir yıl oldu. Üçüncü çeyrek rakamlarına göre globalde yüzde 6’lık bir satış artışı yaşarken, bu rakam özellikle Kuzey Amerika bölgesinde yüzde 12’lere kadar yükselmiş durumda.

Sony ise her ne kadar Xperia Z5 ve Z5 kompakt modelleriyle sektörde tercih edilse de bu onları diğer markalar ile yarışma noktasında ileriye taşıyamıyor. Sony ile aynı durumda olan diğer bir marka Microsoft’ta ise Lumia 950 ve 950 XL markanın tek umudu durumunda.

telefon

-- Reklam --

WhatsApp Muadili Uygulamalar 2023

Mesajlaşma uygulamalarının pandemi sırasında her zamankinden daha önemli olduğu kanıtlandı, bu nedenle onlardan vazgeçmek artık söz konusu değil. İster...
Selin Polat
Selin Polathttps://www.cepkolik.com
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz