AMD ekran kartlarına verdiği güncelleme desteğini çekiyor…

AMD, GCN mimarisi öncesi işlemcili ekran kartları için güncelleme desteğini kesiyor.Yeni pc sistemi kurmadan önce yazımızı okumanızda fayda var.

AMD1Gelecek yıl içinde hem işlemci hem de grafik kartlarında üretim tarafını GlobalFoundries’in 14nm FinFET LPP teknolojilerine emanet eden AMD, nasıl bir yol izleyeceğini piyasaya duyurdu. Gelecek yıl iki yeni Amd GCN tabanlı AMD ekran kartını piyasaya sürme çalışmalarına başladı.

Yeni nesil GCN mimarisi ve FinFET üretim teknolojisi ile birlikte iki kat daha fazla enerji verimliliği elde edileceği belirtildi.Bellek tarafında ise AMD’nin HBM 2 teknolojisine geçiş yapacağı kesin gibi. Daha yoğun bellek modülleri ve daha az enerji tüketimi değerlerine sahip olacak HBM 2 belleklerde 18 milyar transistör ve 32GB’a kadar da kapasite olacağı tahmin ediliyor ancak firma şimdilik 8GB veya 12GB seçeneklerine yer verecek.

Catalyst adı altında, AMD tarafından yayınlanan sürücü güncellemeleri internet ortamında kullanıcıların hizmetine sunuluyordu. Şirket sürücü yazılım mimarisinde değişikliğe giderek, Radeon Software Crimson Edition ile birlikte yeni bir yola girmiş oldu. Bu değişiklikle beraber eski ekran kartı serilerine verilen sürücü desteği de durdurulmuş oldu.

Bu durumdan zararlı çıkacak olan eski sürüm ekran karı sahipleri için AMD yönetiminden yapılan açıklamada; GCN mimarisi öncesi ekran kartlarının artık çok eskidiği ve bunlar için daha güncel sürücü hazırlamanın mümkün olmadığını dile getirdiler. GCN (Graphics Core Next) öncesi teknolojiye sahip ekran kartları yaklaşık olarak 2012 öncesi modelleri kapsıyor.

Artık resmi olarak sürücü desteği verilmeyecek olan serileri aşağıda belirttik:

Radeon HD 5000
Radeon HD 6000
Radeon HD 7000 ve 7600 arası
Radeon HD 8000 ve 8400 arası

AMD tarafından üretilen bu seri ekran kartları yaklaşık olarak 3 senedir piyasaya sürülmemekteydi. Ancak iki sene öncesine kadar üretilen bazı OEM bilgisayarlarda HD 8000 serilerine rastlamak mümkün olabiliyor.

Haliyle bu durum AMD’nin işlemcide tümleşik grafik çözümü olan APU’ları da etkiliyor. Kaveri öncesinde çıkmış olan tüm Llano, Trinity ve Richland serisi olan APU’lar da artık resmi sürücü güncellemesi almayacak.Bu durumda kullanıcılar yeni nesil oyunları oynamakta zorluk çekecek ve oyun esnasında sıklıklaekranda donmalar yaşanacak. İnternet’te sörf ve film seyretme gibi aktivitelerde ise herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.Ekran kartının fazla enerji kullanması da dizüstü pclerde kendisini hissettirecek.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0