Android telefonlar 64 Bit işlemci ile buluşuyor

Apple geçen yıl eylül ayında piyasaya çıkardığı Iphone 5S ile 64 Bit işlemci kullanmıştı. Şimdi ise sıra Android işletim sistemli telefonlarda…

ARM analistleri 64bit Android ‘li cihazların bu sene içerisinde çıkacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Bu aralar 64 Bit chipset ler ile ilgili araştırmalar yaptığını ve bu araştırmaların sonuna yaklaştığını dile getirdiler. İlk örnekler ise yıl sonuna yetişecek dendi. Bu arada donanımsal olarak 64 Bit işlemciler tasarlanabilir fakat Android işletim sisteminin, hangi versiyonda 64Bit desteğinin olacağı henüz net değil. İlerleyen dönemlerde Android tarafından bu konu ile ilgili bir açıklama gelebilir.

Diğer bir konu da 64Bit işlemcili telefonların daha az enerji tüketeceği ve daha hızlı olacağı yönünde. Ayrıca 32 Bit kodlarının ARM’s 64-bit v8-A teknolojisinde daha iyi performans göstereceği söyleniyor. Uygulama tarafında da en kısa zamanda başta çok kullanılan uygulamaların sonra ise tamamının 64 Bit yapısına geçmesi bekleniyor.

Qualcomm, MediaTek, Marvell gibi firmaların aslında 64 Bit işlemci ile ilgili çalışmaları var. Başta söylediğimiz gibi Iphon 5s ve sonrasında Ipad Air, Ipad mini retina modellerinde 64 Bit teknolojisi kullanılmıştı.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0