Ana SayfaTeknoloji HaberleriAndroid TV ve Google TV, 2023'ten itibaren uygulama paketlerine geçiyor

Android TV ve Google TV, 2023’ten itibaren uygulama paketlerine geçiyor

Google TV ve Android TV, kullanıcılara depolama alanından tasarruf etmek için Mayıs 2023'ten itibaren arşivlenebilir Android Uygulama Paketleri gerektirecek. Geçtiğimiz birkaç on yılda TV, doğrusal kanallarda gezinmekten çoklu uygulama deneyimleriyle isteğe bağlı içeriğe dönüştü. Bugün, Android TV işletim sisteminde 10.000'den fazla uygulama mevcuttur. Yazılım katlanarak büyürken, TV donanımı, telefonlara kıyasla kapasite olarak sınırlı kaldı. 2022'de akıllı telefonların minimum depolama boyutu genellikle 64 GB'tır, ancak akıllı TV'lerin ortalama depolama alanı yalnızca 8 GB'dir. Daha az depolama alanı, kullanıcıların uygulamaları kaldırmak zorunda kalmasına neden olarak genel TV deneyimlerini engeller. Android, bu ve diğer sorunlara yardımcı olmak için Kasım 2020'de Uygulama Paketlerini kullanıma sundu.

-

Star Wars Jedi: Survivor Tanıtıldı!

Günümüzün en büyük kurgu evrenlerinden birine sahip olan Star Wars serisini bilmeyen yoktur. Özellikle oyunları...

Mobil ve TV uygulamaları için standart uzun süredir APK (Android Paket Kiti) olmuştur. Yavaş yavaş, depolama alanından tasarruf sağlayan ve performansı optimize eden daha hızlı ve daha küçük uygulamalara izin veren AAB (Android App Bundle) ile değiştiriliyor.

Google TV’nin Ürün Yönetimi ekibinden Josh Wentz, Mayıs 2023’ten itibaren Google TV ve Android TV’nin de Uygulama Paketleri gerektireceğini açıkladı. Şirket, geliştiricilere uygulamalarını daha hafif bir şekilde yeniden yazmaları için altı aylık bir zaman veriyor, ancak Wentz bunun yaklaşık 3 gün sürebileceğine inanıyor.

App Bundles’ın en önemli avantajı, uygulama yalnızca gerekli kaynakları kullanırken geri kalanı arşivlendiğinden, yaklaşık %20 daha az depolama avantajı sağlıyor. TV uygulamalarında ayrıca, daha fazla uygulama depolama alanı talep edecek bir arşivleme/arşivden çıkarma düğmesi bulunur. Wentz, şu anda Android TV işletim sistemi için 10.000’den fazla uygulamanın kullanılabileceğini ve depolama eksikliğinin kullanıcıları uygulamaları kaldırmaya ittiğini, bu nedenle ekiplerinin bir geçiş için bastırdığını söyledi.

Android TV ile Google TV arasındaki fark, Xiaomi TV Stick’lerin yanı sıra bazı Sony ve Sharp TV’lerde bulunan temel TV ürünüdür. Ancak ikincisi, kişisel kullanıma dayalı Google AI önerileriyle donatılmış yeni ve modern TV’lere doğru ilerleyen bir yazılım katmanıdır.

-- Reklam --

Android telefonunuzda indirilenleri nasıl bulabilirsiniz?

Web'de gezinmek bir yaşam biçimi olduğundan, dosya indirmek çoğumuzun yaptığı düzenli bir günlük etkinliktir. Müzik, fotoğraf veya video olsun,...
KaynakGsmarena

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz