Ana SayfaTeknoloji HaberleriApple, bir darbe de Çin'den geldi!

Apple, bir darbe de Çin’den geldi!

-

Apple için 2016 yılında kara bulutların başının üstünde dolaşacağı bir yıl olacağa benziyor. Bu aralar hep olumsuzluklarla adını sıkça duyuran şirket şimdi de Çin de açtığı bir davayı kaybetti…

iPhone Çin pazarına girerken markasını tescil ettirmişti ve bu tescil işlemlerinde deri ürünlerin isim hakkı da dahildi. kısa zaman sonra kendi isminin bazı deri çanta,kılıf ve benzeri ürünlerde kullanıldığını fark eden iPhone hemen Pekin Belediyesi Yüksek Halk Mahkemesi ne baş vurdu ve “iPhone” markasını el çantası, telefon kılıfı ve pasaport kılıfı gibi deri ürünlerde kullanan Şintong Tiendi şirketiyle yaşadığı marka anlaşmazlığına ilişkin itirazda bulundu.

iphone

Maalesef Mahkeme kararı iPhone’ı hayal kırıklığına uğrattı zira mahkeme merkezi Pekin’de bulunan Şintong şirketinin Çin’deki deri ürünlerinde “iPhone” ismini kullanabileceğine hüküm verirken, şirketin Apple’dan önce 2010 yılında “iPhone” ismini şirket bünyesine tescil ettirdiği belirtildi.

Mahkeme karar detayında ise; Apple‘ın deri ürünleri için Çin’de “iPhone” ismini kullanmada tescil konusunda ilgili şirketten sonra başvuruda bulunduğu ve daha öncede başvuruda bulunduğunu kanıtlayamadığı için davanın firma aleyhine sonuçlandığı belirtildi.

iphone çanta

Öte yandan Şintong şirketi, Çin’de ürettiği deri ürünlerini tescilli olarak “IPHONE” ismi altında satışa sunmaya devam ediyor. Bundan sonra ise iPhone tersine bir dava ile karşılaşması an meselesi ve kendi deri ürünlerinde iPhone markasını kullanamayabilir. Ya da para kesesinin ağzını açmak zorunda kalacak. Zira Çin gibi dev bir pazarı kaybetmek istemez.

Apple‘ın Çin’deki davası sadece bu ürünlerle kısıtlı değil. Akıllı saat markası “iWatch“un isim hakkının Çinli şirketler tarafından “iWatch” veya “iWatching” olarak tescili edilmesi nedeniyle yaşadığı anlaşmazlıkları da halen devam ediyor.

iphone ayakkabı

Bakalım gelecek dönemler Apple için bir çıkış noktası gösterecek mi? Yoksa Apple pes mi edecek? Apple, Çin’den bir süredir kötü haberler almaya devam ediyor. iBooks ve iTunes Movies’in Çin’de engellenmesinin ardından ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Apple, iPhone satışlarındaki en büyük düşüşü de Çin’de gördü.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here