Ana SayfaİncelemeApple iPad Pro Detaylı İnceleme

Apple iPad Pro Detaylı İnceleme

-

iPad Pro inceleme: Tablet sektörünün tek hakimi olan Apple, büyük ekranlı iPad Pro ile pazara yeniden ses getiriyor. 12.9 inçlik dev iPad Pro’nun incelemesi sizlerle.

2010 yılında ilk iPad tanıtıldığından beri tablet sektörünün tek başına hakimi olan Apple, büyük ekranlı iPad Pro ile pazara yeni bir ses getiriyor. 12.9 inç boyutunda ekranıyla notebooklar ile kıyasa giren iPad Pro, işlemlerini daha büyük ekranda yapmak isteyenlere alternatif olarak karşımıza çıkıyor. iPad Pro, 9 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen Apple lansmanında iPhone 6S ve iPad Mini 4 ile birlikte tanıtılmıştı.

iPad Pro’ya ilk baktığımızda 12.9 inç boyutunda Retina ekran, çok daha güçlü CPU, Kalem ve klavye aksesuarları dikkatimizi çekiyor. Büyük ekranlı tabletin sinyallerini geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan panel görüntülerinden ve konsept çizimlerden almıştık. Bu yüzden Pro’yu görmek bizleri şaşırtmadı.

Pro tanıtıldığından beri kimi zaman çay tepsisi diyenleri oldu, kimi zaman LCD TV ile kıyaslayanlar oldu. Ama gel gelelim tablet piyasaya çıktı ve son kullanıcı büyük ilgiyle karşıladı. Özellikle Apple Pencil, kullananlar tarafından çok beğenildi.

iPad Pro bir tablet midir yoksa taşınabilir bilgisayar mıdır sorusu ise insanların aklını karıştırmaya başladı. Pro ya biz de ne tablet ne de bilgisayar diyebiliyoruz. Metroda cihazı açıp elinize aldığınız zaman bir tablet, fakat ofiste masanın üzerine koyup Smart Keyboard klavyesini taktığınız zaman da bir bilgisayara dönüşüyor. Yani iPad kullanım durumunuza göre hem tablet, hem de bilgisayar.

Dilerseniz Pro’nun incelemesine detaylarıyla başlayalım.

Tasarım

iPad Pro tasarımsal anlamda radikal değişiklikler getirmiyor. Sıradan bir iPad’in büyütülmüş hali gibi gözüken iPad Pro, küçük ayrıntılar haricinde iPad Air 2 ve iPad Mini 4’den pek de farklı görünmüyor.

ipad pro kutu içeriği

iPad Pro 6.9 mm kalınlığa, 713 gram ağırlığa ve 305.7 x 220.6 x 6.9 mm boyutlarına sahip. Tek elle kullanımın tahmin ettiğiniz gibi kolay olmadığı cihaz, taşınabilirlik anlamında da ağırlığı ve boyutları itibariyle sıkıntı yaşatabiliyor. Fakat iPad Por’yu tabletlerle değil notebooklarla kıyaslarsak hem şarj aleti taşıma sıkıntısı olmadığından hem de ince yapısından dolayı taşınabilirlik konusunda oldukça kolaylık sağlıyor diyebiliriz. Zaten yaklaşık 13″ boyutundaki ekranından dolayı iPad Pro’yu tabletlerle değil notebooklarla kıyaslamamız daha doğru olacak.

Önceki iPad modellerinde ekran çerçeveleri kalın olduğu için Apple’ı sık sık eleştiriyorduk. Pro’da ekran-kasa oranı değişmemiş fakat bu sefer kalın çerçeveler bize dezavantaj değil avantaj sağlıyor. Büyük boyutlara sahip bu cihazı böylece daha rahat tutabiliyoruz.

ipad pro dikey

Alüminyum malzemeden üretilen kasa ve çerçeve, cihazı elimize aldığımızda gerçekten kaliteli bir ürün tuttuğumuzun hissini veriyor.

iPad Pro’nun üst kısmına baktığımız zaman güç butonu, 3.5 mm kulaklık girişi ve 2 adet hoparlörü görüyoruz. Sağ tarafında sadece ses açma-kapama butonlarına yer verilirken alt tarafında Lightning girişi ile 2 adet hoparlörü görüyoruz. Toplamda 4 adet hoparlörü bulunan Pro, cihazı nasıl tuttuğunuza göre sağ ve sol dengesini otomatik ayarlıyor.

Cihazı hangi yönde tutarsanız tutun sağdan duymanız gereken sesleri sağdan, soldan duymanız gereken sesleri soldan duyuyorsunuz. Cihazın sol tarafında ise klavye veya uyumlu diğer aksesuarları takabileceğiniz Smart Connector isimli bağlantı noktasını görüyoruz.

ipad pro arka

Cihazın arka bölümünde sol üst köşede kamera, ortada Apple logosu ve alt kısmında iPad yazısı yer alıyor. iPad Pro’ya arkadan baktığımız zaman bir iPad’den ziyade Macbook’a daha çok benzediğini görüyoruz. Alüminyum yapıya sahip arka kapak ne yazık ki çizilmeye müsait bir yapıya sahip. Eğer iPad Pro sahibiyseniz cihazınızı düz yerlere dikkatli bir şekilde koymanızı veya kılıfla kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Bu kadar yüksek fiyatlı bir cihazın çizilmesini kimse istemez.

ipad pro alt

iPad Pro gümüş, siyah, ve altın renk seçeneklerine sahip. Kalem ve klavye aksesuarı için renk seçeneği bulunmuyor.

iPad Pro tasarımsal anlamda diğer Apple ürünlerinin çizgisini olduğu gibi devam ettiriyor. Beğenilen tasarımın korunması kullanıcıları memnun edecek gibi görünüyor. Özellikle arkadan bakıldığı zaman etkileyici görünen iPad Pro, ince kasası ve geniş çerçeveleri nedeniyle cihazı daha rahat kullanmanıza olanak sağlıyor. Tek elle kullanmak tahmin edildiği gibi mümkün olmasa da bir elinizle cihazı tutup, diğer elinizle de ekranı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. iPad Pro tasarımsal anlamda tam not alıyor.

Ekran

12.9 inç boyutundaki ekranda IPS LCD panel kullanılmış. Ekran 2048 x 2732 piksel çözünürlüğe sahip. Bu çözünürlük değeri şu ana kadar Apple’ın taşınabilir ürünleri arasındaki en yüksek çözünürlük değeri. İnç başına düşen piksel değeri 264 ppi. Apple, büyük ekranlı cihaz tasarlamasına rağmen ppi değerini yüksek tutmuş. Bu da büyük ekrana rağmen keskin görüntüler elde etmemize olanak sağlıyor.

ipad pro ekran

Apple, iPad Pro’ya özel bazı yeni ekran teknolojileri de kullanmış. Bunlardan biri Fotoğraf Hizalama. Fotoğraf Hizalama, üst üste düşen renk fitreleri üzerinde tek tip yüzey elde ederek renk moleküllerinin daha doğru bir şekilde hizalanmasını sağlıyor. Moleküllerin daha iyi dizilmesi, ekrana doğrudan baktığınızda kontrastın çok daha iyi görünmesi anlamına geliyor. Bir diğer ekran teknolojisi Oksit TFT. Oksit TFT’yi daha önce 5 K çözünürlüğündeki iMac’lerde görmüştük.

Apple o iMac’lerdeki çığır açan oksit ince film transistörünü iPad Pro’nun Retina ekranına uyarlamış. Bu transistörler piksellere daha hızlı enerji taşınıyor ve daha büyük bir ekran üzerinde daha homojen bir parlaklık elde ediliyor. Son ekran teknolojisi de Değişken Yenileme Oranı. Apple cihazlarında ilk defa kullanılan bu teknoloji sayesinde ekrandaki içeriğin durağan olduğu zamanlarda saniyede 60 kare yerine 30 kare yenileme hızı kullanılıyor. Bu da enerji verimliliği açısından pile olumlu derecede etki yansıtıyor.

Kalem

iPad Pro için bir de kalem karşımıza çıkıyor. Apple Pencil adı verilen bu kalem kutu içeriğinden çıkmıyor, ek ücret verip kendimiz almamız gerekiyor. Apple Pencil, iPad Pro üzerinde not tutma, resim çizme veya hassas dokunuşlar yapmamıza imkan sağlıyor. Kullanımı oldukça basit olan Apple Pencil, yıllardır kullandığınız bir araçmış hissi veriyor. Elinize alın ve çizin.

apple pencil

Apple, kalemin geri tepki hızını arttırmak için ekranda bir kaç düzenleme yapmış. Apple Pencil ile çizim yapmaya başladığınız andan itibaren ekranın tarama hızı normalde olduğundan iki kat daha da hızlanıyor. Apple Pencil ile bir şeyler çizerken elinizi iPad Pro üzerine rahatlıkla yaslayabilirsiniz. Çünkü iPad Pro çizim için mi yoksa destek almak için mi elinizi ekrana koyduğunuzu algılayabiliyor.

Apple Pencil basınca duyarlı bir şekilde çalışabiliyor. Örneğin bir çizim yaptığınız sırada daha kalın bir çizgi çekmek isterseniz kalemi bastırmanız yeterli oluyor. iPad Pro, kalemin sadece basıncını değil eğimini de algılayabiliyor. Kalem eğik vaziyette çizim yaparak çizimlerinize gölgelendirmeler yapabiliyorsunuz.

Apple Pencil, iPad Pro üzerinden şarj olabiliyor. Kalemi tabletin Lightning konnektörüne takarak anında şarj işlemine başlayabiliyoruz. Tam şarj ile 12 saatlik çizim yapabiliyoruz. Ayrıca kalemin hızlı şarj özelliği de bulunuyor. 15 saniyelik şarj ile 30 dakikalık çizim yapabilmek mümkün.

apple pencil 2

Apple Pencil tepkilerinize anında doğru yanıtlar veriyor. Ayrıca iPad üzerinden de şarj edilebiliyor. Apple Pencil bugüne kadar gördüğümüz sanal kalemler içerisinden kesinlikle en iyisi. Sadece çizimle uğraşıyorsanız değil, ufak bir karalama yapacak olsanız bile Apple Pencil’ı çok seveceksiniz. Fakat Apple Pencil’ın kutu içerisinden çıkmaması, 380 TL ücret verilip alınması çok büyük bir dezavantaj. Zaten pahalı olan Pro’nun yanında aksesuarlara da ek ücret vermek can sıkıcı bir durum.

Klavye

Apple’ın kullanıcılar için tasarladığı aksesuarlardan birisi de Smart Keyboard ismini verdiği klavye. Apple Pencil gibi Smart Keyboard da kutu içeriğinden çıkmıyor. Smart Keyboard daha rahat yazı yazmaya yardım ettiği gibi kılıf ve stand görevi de görebiliyor. Smart Keyboard, Pro’nun sol tarafında yer alan Smart Connector bağlantısıyla iletişim kuruyor.

smart keyboard

Smart Keyboard üzerinde sadece harf ve rakamlar değil Tab, Capslock, Command, Shift ve Option tuşları gibi tuşlar da bulunuyor. Smart Keyboard’da toplam 64 adet tuş var. Fakat klavye üzerinde Türkçe karakterler yer almıyor. Bu da yazı yazarken ş,ğ,ö,ç gibi karakterleri yazmak için bizlere zorluk yaşatıyor. Fiyatını düşündüğümüz zaman, insanlar bu kadar yüksek ücret verdikleri zaman klavye üzerinde Türkçe karaketleri de görmek isteyeceklerdir. Apple bu konuda kullanıcılarını üzecek gibi görünüyor.

Smart Keyboard, tamamen yekpare yapısıyla suya ve toza karşı dayanıklılık gösteriyor. Smart Keyboard çalışmak için bataryaya veya şarja ihtiyaç duymuyor. Çalışması için gerekli olan enerjiyi Pro’dan alıyor.

Smart Keyboard sadece Pro modeli ile kullanılabiliyor. 650 TL’lik satış fiyatı karşılığında Smart Keyboard’u satın alabilirsiniz.

Kamera

iPad Pro’nun arka kamerasında 8 MP çözünürlüğünde iShigt kamerayı görüyoruz. 1.12µm piksel boyutuna sahip bu kamea daha önce iPhone 6 ve iPad Air 2’de kullanılmıştı. Büyük ekrana sahip iPad’in arka kamerasıyla resim çekmek çok zor ve komik duruyor.

iPad Pro’nun ön kamerasında ise 1.2 MP çözünürlüğünde FaceTime kamerayı görüyoruz. Arka ve ön kamera HDR desteğine sahipken Arka kamera ile maximum 1080p, ön kamera ile 720p çözünürlüğünde video kaydı yapılabiliyor. iPad Pro’nun kamerası bir tablet için gayet yeterli kalitede.

Performans

iPad Pro mobil cihazlardaki en güçlü donanıma sahip. Üstün performans sunan iPad Pro sadece mobil cihazlardan değil, geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan taşınabilir bilgisayarların çoğundan yüksek performans sunuyor. iPad Pro’nun A9X işlemcisinden, grafik işlemci ve depolama denetleyicisine kadar her teknolojik unsur yüksek performans ve enerji verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmış. Bu da iPad Pro’nun çok güçlü bir donanımla kullanıcılarının karşısına çıkmasını sağlıyor.

ipad pro benchmark

iPad Pro, gücünü 2.26 GHz hızında çalışan A9X işlemcisinden alıyor. A9X işlemcisine PowerVR Series 7XT grafik işlemcisi ve M9 hareket takip işlemcisi eşlik ediyor. Ram konusunda yıllardır cimri davranan Apple, bu cihazda elini bonkör tutmuş ve LPDDR4 hızında çalışan 4 GB RAM’e yer vermiş. Aslında genel olarak şunu söylemeliyiz ki sadece Ram bazında değil, diğer donanımlarda da Apple bonkör davranmış.

A9X işlemcisi Apple tarafından yapılan açıklamalara ve benchmark testlerine göre iPad Air 2’den 1.8 kat daha yüksek CPU, 2 kat daha yüksek GPU performansı veriyor. iPad Pro bir zamanlar sadece iş istasyonları ve PC’lerin yapabildiği işlemleri tabletinizde yapabilmenize imkan sağlıyor. Tabletimizden kayıpsız fotoğraf formatı olan RAW dosyaları veya 4K videolar üzerinde işlemler yapmak önceden hayalken iPad Pro ile artık gerçek.

iPad Pro performans anlamında tabletler arasında kesinlikle rakipsiz. Fakat notebook ve ultrabooklar ile kıyasladığımız zaman orada durum değişiyor. Bir tablet ile notebook tabiki kıyaslanmamalı fakat şunu söylemeliyiz ki aynı fiyat aralığında iPad Pro’dan daha güçlü işlemci ve GPU’ya sahip taşınabilir bilgisayarlar var.

Son Olarak

iPad Pro’da 10307 mAh boyutunda pile sahip bataryaya yer verilmiş. Cihaz normal kullanımda 10 saat kesintisiz kullanım süresi verebiliyor. Eğer parlaklığı kısarsanız daha uzun kullanım süresi elde edebiliyorsunuz. 10 saat kesinlikle çok iyi bir değer.

ipad pro slide over

iPad Pro; iOS 9 ile birlikte gelen Slide Over, Split View ve Picture in Picture özelliklerini destekliyor. Böylece iPad Pro’da aynı anda 2 uygulamayı yan yana açabilir, videolarınızı herhangi bir uygulama çalışırken küçük pencerede izleyebilir ve 4 parmak ile uygulamalar arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. 4 GB RAM’in sunduğu geniş bellek sayesinde yan yana iki uygulama açıkken herhangi bir performans sorunu yaşamıyoruz.

Touch ID parmak izi okuyucusu ise 2. nesil değil. Yani iPhone 6S ile yenilenen Touch ID’ye bu modelde yer verilmemiş. Fakat Touch ID’nin 1. nesili bile gayet hızlı ve doğru bir şekilde çalışıyor.

ipad pro boyut

Apple Pro ile gündelik işlemlerini her alanda büyük ekranda yapabilir, dizi ve film keyfinizi büyük ekranda yaşayabilir, devasa ekranda sevdiğiniz oyunları oynayabilirsiniz. Eğer içerik tüketen birisiyseniz yani yazılmış haberleri okuyan, montajlanmış videoları izleyen, yapılmış oyunları oynayan birisi iseniz iPad Pro sizin için biçilmiş kaftan. Fakat içerik üreten birisiyseniz yani makale yazan, video montajlayan, oyun tasarlayan birisi iseniz iPad Pro ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak. Seçiminizi notebook veya MacBook’dan yana yapmalısınız.

Ülkemizde iPad Pro‘nun 32 GB Wi-fi modeli 3000 TL’ye, 128 GB Wi-fi 3600 TL’ye 128 GB Wifi+4G modeli 4100 TL’ye satılıyor. Renk seçenekleri olarak siyah, gümüş ve altın renkleri kullanıcılara sunuluyor. Apple Pencil için 380 TL, Smart Keyboard için 650 TL ek ödeme yaparak bu aksesuarlara sahip olabilirsiniz. iPad Pro ve aksesuarları bir tablete göre aşırı pahalı. Fakat Apple fiyatlandırmayı iPad’lere göre değil Macbooklara göre yapmış görünüyor. Bu durumda insanlar ihtiyaçları doğrultusunda iPad Pro’ya yada Macbook’a yönelmeli.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here