En İyi Oyuncu Mouse önerileri

En iyi oyun mouse’u size mümkün olan en tatmin edici gezinti, tıklama ve el hissini sağlar. İster Counter Strike 2’de AK47 ile isabetli bir kafa vuruşu yapmak ister League of Legends’da piksel mükemmelliğinde birim yerleştirmek olsun, ihtiyacınız olan son şey mouse yüzünden oyunu kaybetmeniz olabilir. Ve eğer kablosuz bir oyun mouse’u arıyorsanız, tüm bunlara ve uzun pil ömrüne sahip olmalıdır.

Öte yandan en iyi kablolu oyun mouse’u Razer DeathAdder V2‘dir. Zamana meydan okuyan klasik bir tasarımdır ve şimdi V3 piyasaya sürüldüğüne göre eski modeli uygun fiyata bulabilirsiniz. Deathadder V3 artık en iyi kablosuz oyun mouse’u olarak öne çıkıyor.

Hafif bir mouse, minimum fiziksel eforla dijital harikalar yaratmanızı sağlayacaktır. MOBA ve MMO oyuncuları, tüm bağlantıları için çok sayıda düğmeye sahip bir fareye ihtiyaç duyar. En iyi kablosuz fareler bile bağlı kardeşlerinden daha hızlı ve daha isabetlidir. Boyut, stil veya düğme miktarı ne olursa olsun, sizin için bir mouse vardır.

Bir mouse’a çok para vermek istemiyorsanız, bazı mükemmel ekonomik oyun mouse’ları bütçenizi yormadan size rekabet avantajı sağlayabilir. Yıl boyunca onlarca oyun faresini test etme fırsatı buldum ve bu liste favorilerimden bazılarını öne çıkarıyor.

Razer DeathAdder V3 Pro

DPI30.000
SensörFocus Pro 30K Optical
PortUSB Tip-C
Buton Sayısı5 Adet
ErgonomikSağ El
Kullanım Süresi90 Saat
Ağırlık63 Gram
Artıları
 • Mükemmel ergonomi
 • Kusursuz kablosuz performans
 • Mükemmel sensör ve izleme
 • Çok iyi pil ömrü
Eksileri
 • Yüksek fiyat
 • Oyun dışında pek iyi değil
 • Biraz genel görünümlü

Kurulduğu günden bu yana 15 milyondan fazla satılan Razer DeathAdder, en iyi oyun mouse’ları listesinde ve en iyi oyun mouse’ları rehberimizin en üst sıralarında yer almayı kesinlikle hak etti. Efsanevi farenin pek çok yinelemesi ve çeşidi oldu ve en yenisi olan DeathAdder V3 Pro ile Razer, artık nihai tasarıma ve donanıma kavuştu. Aslında, DeathAdder’a adını kazandıran her şeyi ikiye katladı: mükemmel ergonomi ve profesyonel düzeyde performans.

Tasarım değişiklikleri oldukça ince ancak bazı DeathAdder fanatiklerini rahatsız etmeye yetiyor. Önceki DeathAdder’lara kıyasla Viper Ultimate ile daha fazla ortak noktası olan daha ince, daha az agresif bir profil lehine büyük ölçüde genişletilmiş fare düğmeleri ve pürüzsüz kabuk geride kaldı.

Avucunuzun içine rahatça yaslanan fare kamburunun eğimli kavisi sayesinde hala sağ elini kullananlar için uygun bir fare. Kabuk, pürüzsüz plastik yerine yeni bir mikro-doku kaplamaya sahiptir. Bu kaplama, artık 63 gram olan farenin (önceki DeathAdder’a göre %25’lik bir düşüş) rakiplerine göre artık yarışabilir bir avantaj sunuyor ve rekabetin ortasında elinizden fırlamasını önlemeye yardımcı oluyor.

E-spor profesyonellerinin en üst kademesini hedefleyen bir mouse olarak Razer, V3 Pro’nun içine yalnızca en iyi teknolojisini koydu. İlk olarak, Razer’ın şimdiye kadarki en hızlı sensörüne sahip: 70G hızlanma ve %99,8 doğruluk için saniyede maksimum 750 inç hıza sahip yeni Focus Pro 30K Optik sensör. Kimse bu kadar yüksek bir DPI’da oynamayacaktır, ancak Asimetrik kesme, Hareket senkronizasyonu ve Akıllı izleme gibi birkaç numara ile birleştiğinde, o maçı kaybetme nedeninizin fare olduğunu asla iddia edemezsiniz. Ana butonlar (sağ ve sol) için DeathAdder, 0,2 ms tepki süresi ve 90 milyon tıklama gibi uzun bir ömre sahip üçüncü nesil Razer optik fare anahtarlarına sahip.

Bana göre V3 Pro’yu kablosuz veya kablolu kullanmak arasında ayırt edilebilir bir fark yok. Ancak şüpheleriniz varsa, Razer’ın eklenti olarak satın alabileceğiniz özel bir 4.000Hz Hyperpolling dongle’ı da var, ancak çoğu insanın gecikme korkularını gidermek için birlikte verilen Speedflex USB kablosunu kullanacağını düşünüyorum.

Yeni DeathAdder, tıpkı öncekiler gibi düğmeler açısından hafif; Basilisk V3’te bulacağınız 11 düğmeye kıyasla sadece beş düğme olması gülünç. Yan düğmelerin tıknaz ve erişilebilir olması hoşuma gitti çünkü onları kullanmak için başparmağımı garip bir şekilde bükmem gerekmiyor. Yine de kaydırma tekerleğini pek sevmedim. Elbette oyun içinde silah değiştirmek için harika olan adımlarla dokunulabilir, ancak bu fareyle çok fazla kaydırma yapmak çok sıkıcı oluyor.

Razer’ın yeni Hyperscroll Tilt tekerleği burada hoş karşılanabilirdi. Bunun gibi küçük şeyler ve düğme yapılandırmasındaki basitlik, FPS oyuncuları için harika çalışıyor ancak diğer oyun türleri veya işler için o kadar da iyi değil. Bahse girerim daha fazla oyuncu benim gibidir; CS 2’de mükemmel aim ile oynarken, yoğun Excel sayfalarında gezinmek için de harika bir fareye ihtiyacımız var.

Razer 90 saat olduğunu iddia ediyor ve yaklaşık üç hafta önce kutusundan çıkardığımdan beri sadece bir kez şarj ettim. Günde en az 8 saat boyunca yalnızca ana farem olarak kullanıyorum.

Hızlı, rahat, mükemmel pil ömrüne sahip ve doğru ellerde çok ölümcül. Ancak çok az oyuncu böyle ellere sahip olduğunu iddia edebilir. Çoğumuz için DeathAdder V3 Pro için istenen 3.750 TL (makaleyi yazdığımızdaki fiyatı) çok fazla ve bir F1 arabasına sahip olup onu market alışverişi ve okula gitmek için kullanmaya benziyor. Yine de, kendinizi değerli hissediyor ve oyun ekipmanlarına özen gösteriyorsanız, V3 Pro eski efsanelerin hakkını veriyor.

Logitech G305 Lightspeed

DPI12.000
SensörOptical Hero
Port
Buton Sayısı6 Adet
Ergonomikİki Elini Kullanabilen
Kullanım Süresi250 Saat
Ağırlık99 Gram
Artıları
 • İnanılmaz derecede hafif, sağlam yapı kalitesine sahip
 • Logitech’in en iyi sensörü uygun fiyatlı bir gövdede
Eksileri
 • Üst düzey Logitech hissinden yoksun

Logitech G305 Lightspeed ile Logitech, uygun fiyatlı ve yüksek performanslı bir kablosuz oyun mouse’u tasarladı. Orta seviye fiyatıyla bazı harika kablolu mouse’larla rekabet ediyor, ancak performans veya tasarımdan ödün vermiyor.

G305, klasik G502‘den G Pro X Superlight‘a kadar Logitech’in en iyi mouse’larının fantastik sensörünün bir yinelemesi olan Logitech’in Hero sensörünü kullanıyor. Tek bir AA pille 200 saatten fazla dayanabilir (bu da şarj edilebilir olmasına kıyasla maliyeti düşürmeye yardımcı olur).

Küçük kablosuz dongle farenin gövdesi içinde saklanabilir, ancak kritik olarak, sol ve sağ tıklama düğmeleri çıkarılabilir avuç içi dayanağından ayrı parçalardır, bu da güvenilir ve tatmin edici bir tıklama sağlar.

G305’in şekli Logitech’in yıllardır kullandığı küçük, çok yönlü tasarıma dayanıyor. Kaydırma tekerleği ve düğmeler gibi bileşenler G502’deki kadar kaliteli hissettirmese de, ucuz bir oyun mouse’unda bulabileceğiniz her şeyden çok daha iyi. G305’in kalitesi ve performansı, fiyatına göre çok iyi özelliklerdir.

Razer DeathAdder V2

DPI20.000
SensörOptical
PortUSB Type-A
Buton Sayısı6 Adet
ErgonomikSağ el
Kullanım SüresiKablolu
Ağırlık82 Gram
Artıları
 • Mevcut en iyi sensörlerden biri
 • V3 piyasaya sürüldüğünden beri uygun bir fiyat
 • Avuç içi için ideal şekil
 • Çeşitli el boyutlarını destekler
Eksileri
 • Düğmeler dayanıksız

Razer DeathAdder V2, kendisi de en iyi oyun mouse’larından biri olan ve 2016’dan beri çeşitli şekillerde piyasada bulunan DeathAdder Elite‘te sevdiğimiz her şeyi geliştiriyor.

Bugünlerde geliştirilmiş DeathAdder V3‘ü alabilirsiniz, ancak şu anda çok ucuz olduğu için hala eski versiyonu tercih edebiliriz. Bir gün bu durum değişecek, ancak şimdilik daha uygun fiyatlı olanını tercih ediyoruz.

Orijinal DeathAdder’a göre V2’deki en belirgin gelişme, mükemmel Razer Viper Ultimate Wireless’ta kullanılan Focus+ Optik Sensör. Bu konuya birazdan değineceğim, ancak Razer’ın V2 için yaptığı daha ince değişiklikler beni daha çok etkiledi. Bunlardan ilki kaydırma tekerleği. Razer yeni tasarıma “İçgüdüsel Kaydırma Tekerleği Dokunsallığı” gibi saçma bir isim vermiş ama sonuç mükemmel. Tam olarak doğru sıkılıkta. Sorunsuz bir şekilde dönüyor, ancak yine de dönüşün her çentiğini hissedebiliyorsunuz, böylece yanlışlıkla çok fazla kaydırma yapmayacaksınız.

Razer’ın “Speedflex Cable” gibi aynı derecede saçma bir isme sahip özel bir kablo kullanıyor olması da önemsiz gibi görünse de büyük bir mesele olduğu ortaya çıkıyor. DeathAdder’ın bir versiyonunu (Expert) yıllardır kullanıyorum ve tek şikayetim, masamda nasıl durduğuna bağlı olarak daha sert kablonun bazen fareyi bir tarafa çekebilmesi. V2’nin kablosu bir oyun mouse’unda denediğim en esnek kablo ve sonuçta bu, benim gibi kablo yönetimi konusunda tembel olsanız bile mouse hareketinizi etkileme olasılığının daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Sol ve sağ fare düğmeleri de Elite’e göre daha dayanıklı. Mekanik yerine optik (tıklamaları kaydetmek için kızılötesi bir ışık demeti kullanıyorlar), bu da daha az yanlış tıklama, daha düşük gecikme ve daha uzun ömür sunmaları gerektiği anlamına geliyor. Razer, eski DeathAdder Elite için 50 milyon yerine 70 milyon tıklamaya dayanacaklarını düşünüyor. Bu sayının ne kadar doğru olduğunu söyleyemesem de, kesinlikle ihtiyaç duyabileceğim kadar duyarlı hissettim ve hiç yanlış tıklamadım. Fortnite ve Escape from Tarkov oyunlarında atışlarım anında gerçekleşti ve yanlışlıkla ateş etme konusunda asla endişelenmeme gerek kalmadı.

Ve sonra Razer’ın ‘parti numarası’ olan sensöre geliyoruz (DeathAdder Elite’in istatistikleri karşılaştırma için parantez içinde verilmiştir). Sensör 20.000 DPI/CPI’a (16.000) kadar çıkıyor, saniyede 650 inç (450) izliyor ve yüzde 99,6 (yüzde 99,4) çözünürlük hassasiyetine sahip. Bu artan rakamlar sizin için çok şey ifade edebilir ya da etmeyebilir, çünkü günlük performansta çok az fark yaratacaklardır.

Bununla birlikte, son Razer farelerindeki bir eğilimi sürdürerek, sol ve sağ fare düğmeleri biraz dayanıksızdır. Düz bir şekilde tıkladığınızda iyi, hatta sağlam hissettiriyorlar, ancak en ufak bir yan baskı onları merkezin dışına doğru sallıyor. Nispeten küçük bir sorun ama aynı şeyi Viper Ultimate Wireless‘ta da fark ettim ve umarım Razer bunu yakında çözebilir. Genel olarak sağlam yapıyı olumsuz etkiliyor.

Logitech G502 X

DPI25.600
SensörOpto mekanik
PortUSB Type-A
Buton Sayısı11 Adet
ErgonomikSağ el
Kullanım SüresiKablolu
Ağırlık89 Gram
Artıları
 • Kusursuz ergonomi
 • Sağlam ve iyi inşa edilmiş
 • Engelsiz kablo ile ışık
 • Değiştirilebilir başparmak düğmeleri
Eksileri
 • Sensörde iyileştirme yok
 • Lightforce anahtarları biraz hantal geliyor

Logitech’in G502 X oyun mouse’u ilk bakışta öncekilerden çok farklı görünmeyebilir, ancak biraz daha yakından baktığınızda, özellikle FPS oyuncuları için bazı yararlı revizyonlar fark edeceksiniz. Halihazırda geliştirilmiş olan G502 Hero 25k sensöründe herhangi bir değişiklik olmasa da, kişiselleştirilebilirlik ve ağırlık iyileştirmelerinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı etkileyici ergonomik geliştirmeler var.

Aslında Logitech, Logitech G502 X’i daha hafif hale getirmek için çok çalışmış. Hero’nun 121 gram ağırlığına kıyasla önemli bir fark olan 89 gram ağırlığında geliyor. Ne yazık ki, Hero gibi ağırlığı yapılandırma seçeneği ile gelmiyor, bu da selefi ile aynı fiyata çıktığı düşünüldüğünde güzel bir ek olurdu.

Logitech G sembolünün arkasında LED sistemi ya da herhangi bir RGB yok. Örneğin farenizde hasar flaşları programlayamamanız biraz hayal kırıklığı yaratsa da, FPS kitlesine daha fazla hitap etmek için mantıklı. Kaydırma tekerleği artık ağırlığı azaltmak için metal yerine plastik olsa da, yine de en sevilen özelliklerden biri olan sonsuz kaydırma ile birlikte geliyor.

G502 X’i mutlak favori oyun mouse’um Logitech G502 Lightspeed ile karşılaştırdığımda, çok fazla görünmeyen ancak genel deneyimi etkileyen bazı ince farklar tespit ettim.

İlginç bir şekilde artık döndürülebilen küçük bir dudağı olan değiştirilebilir bir başparmak düğmesi var. Daha büyük veya daha küçük ellerle kullanım için olduğunu varsayıyorum, ancak el konumu da bir faktör olabilir veya belki de daha çok parmak ucu tutucuları hedefliyor olabilir.

El yerleşiminden bahsetmişken, önceki modelden en büyük farklardan biri form el açısında ortaya çıkıyor. İlk başlarda düşük profilli kabuğun bileğimin masaya çok fazla yaslanması anlamına geldiğini düşünmüştüm ama şimdi elim istediğim konuma geldi. Şu anda ofislerde moda olan dikey mouse’lara benzer şekilde hafifçe eğik, bu da ona orijinal tasarımın basit düz, öne bakan el yerleşimine göre üstün ergonomi sağlıyor.

Bunu harika başparmak desteği ve daha uzun düğmelerle birleştirdiğinizde, Logitech G502 serisinde ihtiyacımız olduğunu bilmediğimiz iyileştirmelere sahip, son derece ergonomik bir mouse’a sahip oluyorsunuz.

G502 X güncellenmiş bir sensörle gelmeyebilir, ancak anahtarlar artık lightforce hibrit anahtarlar. Opto-mekaniktirler, yani optik hızı mekanik bir çalıştırma ile birleştirirler. Kulağa biraz hantal geliyorlar ama bunun nedeni muhtemelen farenin içine yerleştirilmiş dahili bileşenlerin olmaması.

Fiyatlandırmaya gelince, önceki modellerle aşağı yukarı aynı fiyattan satılıyor: kablolu versiyon için yaklaşık 2.000 TL, kablosuz versiyon için yaklaşık 3.500 TL (makalenin yazıldığı tarihte).

Şahsen önceki modeli mükemmel bir mouse olarak görüyordum ve ergonomik değişikliklerin muhtemelen elim için daha iyi olduğunu kabul etsem de, arkasındaki ağırlığı kaldırmak neredeyse utanç verici. Yeni ergonomi, daha büyük ellere sahip olanları veya yana doğru eğimden hoşlanmayanları uzaklaştırma potansiyeline sahip ve ağırlığın azaltılması, benim gibi RGB severlerin önemli ölçüde daha fazla harcama yapması gerektiği anlamına geliyor.

Her iki durumda da, bu kablolu versiyon aramızdaki mantıklı ve tutumlu kişiler için açık bir seçim. 2.000 TL’ye kablolu G502 X’i tavsiye etmekte bir sakınca görmüyorum. Kablosuz versiyonu için ise kararı size bırakıyorum. Aynı fiyata daha iyi sensörlere sahip modelleri tercih edebilirsiniz.

Logitech G Pro X Superlight 2

DPI32.000
SensörOptik HERO 2
PortUSB Type-C
Buton Sayısı5 Adet
Ergonomikİki Elini Kullanabilen
Kullanım Süresi95 Saat
Ağırlık60 Gram
Artıları
 • Klasik görünüm
 • Mükemmel yapı kalitesi
 • 2000 Hz yenileme
Eksileri
 • Yüksek fiyat
 • Kaygan tasarım yapısı

Logitech G Pro X Superlight 2 her ne kadar çok az güncellenmiş, sadece sağ elle kullanılan G Pro Wireless’a benzese de, bu mouse yükseltilmiş teknoloji ve akıllı tasarım dokunuşlarıyla adından epey söz ettireceğe benziyor. Örneğin sensör, 32.000 dpi’ye kadar ulaşabilen Hero sensörünün yeni bir versiyonudur ve çok daha düşük hassasiyetlerde bile piyasadaki tüm ürünlerden daha da rahatsız edici derecede hassas hissettirir. Hibrit optik-mekanik anahtarlar da harika; doğru miktarda hareket derinliği ve tıklama özelliği, gecikmeyi neredeyse ortadan kaldıran Lightspeed kablosuz bağlantı ile birleşiyor.

Ayrıca 63 gram ağırlığıyla G Pro Wireless’tan hissedilir derecede daha hafif ve teknik olarak bu listedeki neredeyse tüm diğer oyun mouse’larından daha hafif. Kaydırma tekerleği bile ağırlıktan tasarruf etmek için oyulmuştur, ancak neyse ki bu hala istikrarlı ve sessiz bir dönüşe sahiptir. Kesinlikle çok dayanıksız da değil. Aksine, yapı kalitesi ve devasa yapışmaz ayaklar bu fareye çok daha ağır olanlara rakip olacak bir stabilite kazandırıyor.

Sorun ise tanıdık: Pro X Superlight 2‘nin oldukça yüksek olan fiyatı, eski G Pro Wireless ile arasında seçim yapmayı aksi halde olacağından çok daha zor hale getiriyor. Ancak birincisinin yükseltmeleri ve genel olarak pürüzsüz, son derece rahat çalışması, ona en iyiler arasında bir yer kazandırıyor.

Logitech G Pro Wireless

DPI16.000
SensörOptik HERO 2
PortMicro USB 2.0
Buton Sayısı8 Adet
Ergonomikİki Elini Kullanabilen
Kullanım Süresi65 Saat
Ağırlık80 Gram

Yıllar geçse de Logitech G Pro Wireless, kablosuz mouse’lar arasında en iyi seçimimiz olmaya devam ediyor. Sürekli fiyat indirimleri sayesinde, piyasaya sürüldüğünden çok daha uygun fiyatlı ve özellikleri ve tasarımı hala daha yeni rakiplerine karşı ayakta duruyor. Yani, harika bir çevikliğe sahip ve kullanımı son derece rahat. 80 gram ağırlığıyla da etkileyici derecede hafif. Bu tüy kadar hafifliği Logitech’in neredeyse gecikmesiz Lightspeed kablosuz teknolojisi ve mükemmel Hero 16K sensörü ile birleştirdiğinizde, Pro Wireless 2018’de olduğu gibi hiper-yetkin bir oyun mouse’u.

Gezegendeki diğer tüm oyun mouse’ları gibi merkezi bir DPI düğmesine sahip olmayabilir, ancak Logitech’in sezgisel Gaming Software aracı, çeşitli düğmelerini oyun alışkanlıklarınıza uyacak şekilde özelleştirmek söz konusu olduğunda size bol miktarda esneklik sağlar. İster sağ elinizi ister sol elinizi kullanın, seçtiğiniz düğmeyi basılı tuttuğunuz sürece DPI veya hassasiyet ayarınızı anında değiştirebilmek de dahil olmak üzere burada birçok seçeneğiniz var.

Pro Wireless, tasarım açısından da en zevkli oyun mouse’larından biri. Pürüzsüz, basit kıvrımları, farenin arkasındaki G logosunun üzerinde tek bir RGB aydınlatma bölgesi ile vurgulanır ve hepsi bu kadar. Gösterişli tuşlar, parlak süslemeler yok, eski moda bir tasarım.

Corsair Harpoon RGB Wireless

Mükemmel Corsair Harpoon RGB Wireless, Clutch GM51 Lightweight Wireless’tan çok daha ucuza alınabilir. Corsair’in süper hızlı Slipstream kablosuz teknolojisi sayesinde Harpoon RGB Wireless, Logitech’teki rakibi kadar rahattır ve hem oyun hem de genel masaüstü görevleri için mükemmeldir.

Harpoon Wireless, çok fazla 2.4GHz kablosuz cihazın işlerinizi aksatması ihtimaline karşı dahili düşük gecikmeli Bluetooth desteğine de sahip, ancak birçok kablosuz cihazın bulunduğu evimde bile tam bir kusursuz çalıştı.

Elbette bu onu genel olarak en iyi kablosuz mouse yapmaya yetmiyor – pil ömrü Viper V2 Pro ve Logitech G Pro Wireless‘tan daha kısa ve Harpoon RGB Wireless her ikisinden de daha ağır. Yine de, tüm bunların yanı sıra burada beğenilecek çok şey var ve daha ucuza daha duyarlı bir fare bulmakta zorlanacaksınız.

İncelemelerimiz devam ediyor. Yeni ürünleri kısa sürede ekleyerek bu başlığı güncelleyeceğiz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0