Apple Ne Kadar Kazanıyor?

Dünya genelinde herkesin büyük ilgi ile takip ettiği Apple, satışları ile ilgili üç aylık net karı açıkladı.

Son olarak iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile büyük sükse yaratan ve satışları için uzun kuyrukların oluştuğu Apple, bu modelleri ile birlikte, üç aylık en büyük karı elde etti. 2015’in Ocak ayını geride bırakırken, son 3 ayda 74.6 Milyar Dolar satış yapmayı başaran firma, bu satışlarından 18 Milyar net kar elde etti. Bu durumun yaşanmasında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin yeni satışa çıkması olsa da Apple’in bundan sonraki süreçte yeni modelleri ile birlikte daha yüksek satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

Bu rakamların artışındaki diğer bir etken de iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satış fiyatlarının arttırılması. Öyle ki bir 600 Dolar’a satılan iPhone 6, 87 Dolarlık bir artış ile 687 Dolara satılmaya başlandı. Amerika’daki bu artış, diğer ülkelerde de Dolar kuru üzerinden arttırıldı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kadar iPad ve Mac satışlarında da yüzü gülen firma, bu açıklamaları ile birlikte teknoloji alanında liderliğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Firmanın 2011’in üçüncü çeyreğinden itibaren, 2015’in ilk çeyreğindeki gelir ve kar oranları tablosu şu şekilde;

Apple

Tablodan da görüleceği üzere, dönemsel olarak inişler yaşasa da özellikle yeni telefon modelleri ile birlikte, çıtayı hep yükselten Apple’da aynı oranla kar da artıyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0