Apple ve Intel ortak olabilir

Teknoloji dünyasında her gün yeni olaylar oluyor. Apple’ın ürettiği mobil cihazlar diğer üeticiler için büyük önem arz ediyor. Cihazlarında kullandığı Qualcomm’un ürettiği modemler artık yerini Intel’in ürettiği LTE modemlerine bırakabilir. Intel konuyla ilgili 1000 kişi görevlendirdi gelen haberler arasında.

Apple’a yakın kaynaklar ve özellikle VentureBeat raporlarına göre Intel, Apple’ın sıradaki iPhone modeli için yeni nesil LTE modem desteği sunmaya hazırlanıyor. Intel 7360 LTE modem yongalarının muhtemel iPhone 7 modelinde kullanılabilmesi için 1000 kişilik bir ekip çalışmalara başlamış bile. Intel bu hamlesiyle Apple cihazlarda kullanılan Qualcomm 9X45 LTE yongası gibi modelleri devre dışı bırakmayı hedefliyor.

Yine VentureBeat’ in aktardığı habere göre bu hamlelerin amacı, Apple’ın Ax yongalarında bulunduğu gibi yeni bir yonga üzeri sistem oluşturmak istemesi. İşlemciyi ve LTE modemi tek başına küçük, hızlı ve güçlü bileşenlerde buluşturmak için Apple, Intel’in bu yeni teknolojisini lisanslayabilir ve Ax serisinin devamı şeklinde kullanıcılarına sunması pek mümkün görünüyor.

Apple bilindiği gibi şimdiye kadar iPhone 6S yongası A9’larda Samsung ve TSMC ile çalışmış, LTE modem için ise Qualcomm’a başvurmuştu. Intel ile yapılacak bir ortaklık, yüksek üretim yöntemleri dışında Apple’a kendi bünyesinde yonga tasarımları yapma imkanı sunacakken aynı zamanda çalıştığı diğer firmalardan da uzaklaşmasını sağlayacak. Apple geçtiğimiz iki sene içerisinde Intel’in sahibi olduğu Infineon’dan birçok çalışanı kendiye bünyesine geçirmişti. Bakalım Intel Apple’dan bu işi alabilecek mi ? Bekleyip göreceğiz.

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0